18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie (tylko materiały z opisem) - ostatnia aktualizacja: 4 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski (tylko materiały z opisem) - ostatnia aktualizacja: 2024-07-27, 23:13
Matura dla głuchych
kolarz_12 • 2015-05-05, 13:15
Witajcie sadole. Jestem tegorocznym maturzystą i dziwi mnie fenomen osobnych matur dla osób niesłyszących z języka polskiego. Fakt ten spowodowany jest dwoma osobnymi arkuszami, w których część zadań jest zupełnie inna niż dla osób zdrowych i wydłużonym czasem o 30 min. I teraz głowna myśl moich rozważań. Ja sie KURWA pytam, jaka jest różnica w pisaniu matury z języka polskiego przez osoby zdrowe i głuche, skoro jedni i drudzy umieją czytać i nie muszą używać słuchu do jej napisania.
Na moje to osoby głuche powinny mieć skrócony czas pisania, ponieważ mogą w zupełnej ciszy rozwiązywać zadanka i jest im łatwiej, niż osobie zdrowej, która musi się "przejmować dźwiękami wydobywanymi przez inne osoby". Arkusz dostępny na stronie cke, dałbym linka, ale mam za mało postów na wstawianie.
Zgłoś
Avatar
Catar 2015-05-05, 13:17 1
moze nie mają częsci ustnej z polaka?
Zgłoś
Avatar
Banan666 2015-05-05, 13:21 4
Miałeś kiedyś styczność z takimi osobami? Ból dupy o pół godziny...
Zgłoś
Avatar
BongMan 2015-05-05, 13:22 34
Osobom głuchym jest trudniej się uczyć. Osoby zdrowe odbierają i przetwarzają informacje jednocześnie za pomocą wzroku i słuchu, a głuchym pozostaje tylko wzrok. Tak mi się wydaje.
Zgłoś
Avatar
kolarz_12 2015-05-05, 13:22 1
Mam bardziej ból dupy o fakt 2 rozprawek do wyboru niż o te 30 min.
Zgłoś
Avatar
Ptoon 2015-05-05, 13:27 150
@up Nie szukaj winnych dookoła. To że w wieku 25 lat podchodzisz do matury to na pewno nie wina głuchoniemych.
Zgłoś
Avatar
o................i 2015-05-05, 13:37 19
kolarz_12, Ty tak na poważnie??? Myślisz, że osoby głuchonieme czytają w myślach i piszą tak jak to robisz Ty??? Niby jak mogą sobie wyobrazić jak brzmi litera "a" czy słowo "idiota".
Niby maturzysta, a tępa strzała... Takie osoby nie mają w głowie dźwięków, brzmienia słów, bo nie mogą ich mieć - dla nich wszystko jest symbolem.

I rozprawka, tak straszna rzecz ale dziś była matematyka to rozumiem, że bólu dupy nie uświadczyłeś... weź idź się utop...
Zgłoś
Avatar
kupoludek 2015-05-05, 13:43 3
w tym przypadku ja jako osoba zdrowa czuje sie dyskryminowany poniewarz jakim prawem inwalida ma byc lepszy odemnie?
Zgłoś
Avatar
BongMan 2015-05-05, 13:53 42
kupoludek napisał/a:

poniewarz


kupoludek napisał/a:

odemnie


Cytat:

Dołączył: 9 minut temu


Cytat:

Wystawiono 1 piw(a)
kolarz_12


Kolega z klasy czy multikonto?
Zgłoś
Avatar
antoni_chrobry 2015-05-05, 14:09 13
kolarz_12 napisał/a:

ponieważ mogą w zupełnej ciszy rozwiązywać zadanka i jest im łatwiej



Piwo za tę sentencję!
Zgłoś
Avatar
sfrmaster 2015-05-05, 19:51 5
kupoludek napisał/a:

w tym przypadku ja jako osoba zdrowa czuje sie dyskryminowany poniewarz jakim prawem inwalida ma byc lepszy odemnie?



Nie czuj się tak do końca zdrowy, panie inwalido umysłowy.
Zgłoś
Avatar
czarnyaniol777 2015-05-06, 0:28 112
Widać, że osoba nie zadała sobie trudu aby sprawdzić przyczyny stanu rzeczy, że Głusi mają inną maturę.

Jest bardzo duża różnica między osobami słyszącymi a Głuchymi ze względu językowych. Język migowy jest dla Głuchych pierwszym językiem a j. polski jest dla nich językiem obcym. Głusi muszą uczyć się polskiego tak jakby to był język obcy. Są mniejszością językową.Gramatyka w języku migowym jest odmienna niż w języku polskim i występuje wiele nieprzetłumaczalnych znaków na język polski, są słowa, które można zamigać na wiele sposobów, np autobus można zamigać na 6 sposobów.

Matura dla nich zawiera proste słownictwo sprawdzające taka sama wiedze jak u osób słyszących. Jedyna różnica to np. dla słyszących będzie polecenie - zanalizuj wiersz Konopnickiej a dla Głuchych - napisz o czym mówi wiersz Konopnickiej.
Maja maturę ustną w ten sposób, że po prostu odbywa się w języku migowym. Jedynie są zwolnieni z matury ustnej z języka obcego. ( ciekawostka, Głusi spokojnie dogadują się z innymi Głuchymi obcokrajowcami wykorzystując znaki ikoniczne lub międzynarodowe bądź ASL, nie muszą uczyć się języków obcych jak słyszący)

Język migowy jest bardzo bogatym językiem, w Polsce posługuje się PJM (gramatyką typowa dla Głuchych) , SJM ( gramatyką zbliżona do j, polskiego), Pidżin * mieszanka PJM i SJM), regionalizmy, ba nawet familijne znaki. Np w Afryce, w RPA jest aż 11 j. migowych.

Piszę ja osoba Głucha, znająca dobrze język polski i która skończyła 3 studia. Tylko 10% Głuchych jest w stanie posługiwać się biegle w j. polskim. To przede wszystkim ciężka praca i nauka rozumienia jak myślą osoby słyszące, ich metafory itp itp.Takie są realia bycia osobą Głuchą.
Zgłoś
Avatar
s3gaa 2015-05-06, 0:47
weź wypierdalaj z tym gównem.

to jest sadol.
Zgłoś
Avatar
adamZjeb 2015-05-06, 0:47 2
Po co głuchym matura?
Zgłoś
Avatar
Clematis 2015-05-06, 0:55 6
adamZjeb

nick adekwatny do komentarza
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie