Michaił Timofiejewicz Kałasznikow, ros. Михаил Тимофеевич Калашников (ur. 10 listopada 1919 we wsi Kuria) – radziecki i rosyjski wojskowy, generał-porucznik (ros. генерал-лейтенант), doktor nauk technicznych, konstruktor broni strzeleckiej, członek Komitetu Centralnego KPZR, deputowany do Rady Najwyższej ZSRR 3. kadencji (1950–1954), dwukrotny Bohater Pracy Socjalistycznej (1958, 1976) i Bohater Federacji Rosyjskiej (2009).
Urodził się 10 listopada 1919 we wsi Kuria w Kraju Ałtajskim na Syberii. Po ukończeniu w 1936 szkoły 10-klasowej, rozpoczął pracę na kolei. Jesienią 1938 został powołany do Armii Czerwonej i skierowany do wojsk pancernych, gdzie został mechanikiem-kierowcą czołgu.
Brał udział w II wojnie światowej jako dowódca czołgu. Za bohaterstwo na polu walki został odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy. Podczas pobytu w szpitalu, po ranach odniesionych we wrześniu 1941 pod Briańskiem, zainteresował się bronią strzelecką i jej projektowaniem.
Michaił Kałasznikow w 1949
Karabinek AK - najsłynniejsza konstrukcja Michaiła Kałasznikowa
Pierwszą jego udaną konstrukcją, a zarazem największym sukcesem, był karabinek automatyczny AK, strzelający nowym nabojem pośrednim 7,62 mm, wprowadzony do uzbrojenia w 1949. Nazwa była skrótem od "Automat Kałasznikowa", co ciekawe Kałasznikow napisał w książce, że on tylko go zrobił, a żona narysowała konstrukcję. Broń ta stała się następnie standardową indywidualną bronią strzelecką w Armii Czerwonej i państwach Układu Warszawskiego oraz armiach dziesiątek innych państw, głównie afrykańskich i azjatyckich, stając się najszerzej rozpowszechnionym karabinkiem automatycznym na świecie.
Kałasznikow skonstruował następnie całą rodzinę broni wywodzącej się z AK: karabinki AKM i AKMS i ręczny karabin maszynowy RPK i jego odmiana RPKS.
Kolejną konstrukcją był uniwersalny karabin maszynowy PK/PKS kal. 7,62 mm, przyjęty do uzbrojenia w 1961. Jego rozwinięciem była zmodernizowana wersja PKM, oraz karabin maszynowy czołgowy PKT.
W połowie lat 70. XX w. do uzbrojenia Armii Radzieckiej wprowadzono nową wersję karabinka automatycznego Kałasznikowa kal. 5,45 mm oznaczoną AK-74. Na jego bazie powstał również karabinek maszynowy RPK-74. Następnie, w latach dziewięćdzieśiątych, skonstruował strzelbę Sajga 12.
Od 1952 był członkiem KPZR. W latach 1950–1954 zasiadał w Radzie Najwyższej ZSRR. W 1999 otrzymał najwyższe odznaczenie Federacji Rosyjskiej – Order św. Andrzeja Powołańca. Mieszka w Iżewsku.
Niektóre wynalazki Kałasznikowa: AK, AKM, RPK, PKM, AK-74M, AKS-74U, RPK-74, AK-101, AK-102, AK-103, AK-104, AK-105 oraz Sajga 12.
Michaił Kałasznikow w roku 2004 wypuścił na rynek własną wódkę, podpisując ją swoim nazwiskiem. Szata graficzna jej etykiety nawiązuje do komunizmu.
Od 1971 roku ma tytuł doktora nauk technicznych.
Michaił Kałasznikow, mając wyrzuty sumienia, dlatego że jego nazwisko kojarzy się wyłącznie z bronią przez którą zginęło wielu ludzi, postanowił się odpłacić podpisując umowę z niemiecką firmą produkującą parasole, które miały nosić nazwę Kałasznikow.
Karabin Kałasznikowa został umieszczony w godle i fladze Mozambiku.
Tak, tak kopiuj i wklej!