18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 32 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 13:56
Odruch Łazarza
Moja_Pani • 2013-12-05, 20:18
Przywykliśmy do myśli, że człowiek po śmierci zmienia się w nieruchomy, zimny zezwłok, który już raczej niczym nas nie zaskoczy, oprócz niebywałej siły spokoju.

Jednak na forach medycznych i pielęgniarskich co jakiś czas przeczytać można o mrożących krew w żyłach przypadkach zwłok wykonujących ruchy nawet przez godzinę od czasu śmierci mózgu, od drobnych drgnień muskułów, aż do...samodzielnego siadania na łóżku!

Trudno sobie wyobrazić coś bardziej niespodziewanego niż martwe ciało, które samo z siebie zaczyna się poruszać. Szczególnie zajmujące jest zjawisko zwane "Odruchem Łazarza", objawiające się złożonym ruchem rąk, trwającym przez kilka sekund: Zaczyna się od drobnych drgawek, gęsiej skórki na ramionach, następnie prostują się przedramiona i wyginają nadgarstki. Następuje wyciągnięcie ramion i przywodzenie obu dłoni do twarzy lub klatki piersiowej, czasem zetknięcie dłoni razem. Może to być połączone z zaciskaniem dłoni, jakby próbującej coś złapać. Podczas tego odruchu dłonie czasem krzyżują się na klatce piersiowej w pozycji, w której został znaleziony i wskrzeszony biblijny Łazarz - stąd nazwa.

Poruszające się zwłoki (jeszcze respirowane, lub tuż po odłączeniu respiratora) od wieków straszą lekarzy, pielęgniarki, i doprowadzają członków rodziny do autentycznego szoku. Zdarza się to również u ciał podczas pobierania narządów, nawet po usunięciu serca! Lekarze starają się uświadomić świadków zjawiska, że mózg nie bierze żadnego udziału w ruchach pośmiertnych, i wywoływane są one na zasadzie sprzężenia w nerwach obwodowych lub łuku odruchowym, połączeniu nerwowym między rdzeniem kręgowym a mięśniami.

Co innego może nas przerazić równie mocno? Co powiecie na...mówiące zwłoki. Oczywiście niezupełnie mówiące, lecz powietrze uciekające z płuc, a nawet dużo później, gazy wywołane przez procesy gnilne, opuszczające zwłoki przez usta, mogą wywołać bardzo nieprzyjemne rzężenie...

Źródło: czytowszystko.blogspot.com/2009/08/medycyna-odruch-azarza.html
Zgłoś
Avatar
BongMan 2013-12-05, 20:46 13
Nie tylko ludzie. Dzisiaj zostałem uszczypnięty przez martwego kraba.
Zgłoś
Avatar
ces 2013-12-05, 20:48 1
@up
co ty kurwa?
Zgłoś
Avatar
Camel_06 2013-12-05, 22:01 5
ces, nie wiedziałeś że Bong to sadolowy poławiacz krabów?

A co do tematu to fakt, trochę było dziwnie jak mojej babci dobrą godzinę po śmierci, kiedy smutni panowie z zakładu ją zabierali, najzwyczajniej w świecie zdrowo się beknęło. Taka sytuacja.
Zgłoś
Avatar
Zikorskee 2013-12-05, 22:50
Popaczeli na hardzie i szpanujo wiedzo!
A do dupy z wami, pseudo inteligenci.
Zgłoś
Avatar
____ 2013-12-05, 23:12 7
Odruch łazarza x2
Zgłoś
Avatar
Moja_Pani 2013-12-05, 23:58 4
@up, tu facet majstruje przy jego rdzeniu kręgowym, ale wyobraź sobie rodzinę, która żegna się ze zmarłym, który nagle zaczyna się ruszać, siada na łóżku (!) albo pielęgniarki znajdują go w tym pomieszczeniu pośmiertnym w szpitalach w pozycji innej, niż go zostawiły. Kurcze, pamiętam kiedyś pogrzeb chłopaka, który zginął tragicznie dość młodo. Trumna w kościele była otwarta (dobre 15 lat temu) i kilkoro świadków twierdzi do dziś, że w pewnym momencie poruszył ręką - ale to musiało być dobre trzy dni po śmierci, nie wiem, czy taki odruch mógł wystąpić po takim czasie. Jest lekarz na sali?
Zgłoś
Avatar
gosu82 2013-12-06, 1:12 2
kurwa, po co ja to czytalem ???
Zgłoś
Avatar
PogromnaŻydków 2013-12-06, 21:08 1
nie wiem po co to czytałeś, ale jest fajnie (szczególnie w mikołajki po spożyciu alkoholu )
Zgłoś
Avatar
przemo93c 2013-12-06, 21:09 7
Wyobrazić sobie sytuacje... Budze się w wypadku samochodowym, najlepiej na dachu, zaklinowany w samochodzie ściśnięty pasami a obok mnie trup zaczyna wywijać rękami i rzęzić... No fajnie.
Zgłoś
Avatar
F................6 2013-12-06, 21:09 9
Moja_Pani napisał/a:

@up, tu facet majstruje przy jego rdzeniu kręgowym, ale wyobraź sobie rodzinę, która żegna się ze zmarłym, który nagle zaczyna się ruszać, siada na łóżku (!) albo pielęgniarki znajdują go w tym pomieszczeniu pośmiertnym w szpitalach w pozycji innej, niż go zostawiły. Kurcze, pamiętam kiedyś pogrzeb chłopaka, który zginął tragicznie dość młodo. Trumna w kościele była otwarta (dobre 15 lat temu) i kilkoro świadków twierdzi do dziś, że w pewnym momencie poruszył ręką - ale to musiało być dobre trzy dni po śmierci, nie wiem, czy taki odruch mógł wystąpić po takim czasie. Jest lekarz na sali?



Tylko ginekolog, a o co chodzi?

Zgłoś
Avatar
mihaueeek 2013-12-06, 21:09 9
Jak zwłoki mówią to niedobrze, wyruchasz i Cię sypną na komendzie.
Zgłoś
Avatar
koło_zamachowe 2013-12-06, 21:11 1
szkoda ze w tym zrodle co podales nie dziala najlepszy link ze zdjeciami ;/
Zgłoś
Avatar
escimo 2013-12-06, 21:49 3
Zgłoś
Avatar
J................o 2013-12-06, 22:10 3

Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie