18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
"Polski" Black Hawk
Mael • 2014-03-03, 2:53


Tak przeglądam sobie filmiki na yt, nt. tego, co, kto oferuje w naszym kraju w kwesti uzbrojenia i trafiłem na coś takiego. Ogólnie temat dość ciekawy. Fabryka produkuje pojedyncze sztuki, trafiające do zainteresowanych, których dane nie są upubliczniane. Tak oglądam, oglądam i się zastanawiam. Po ch*j jakiemuś państwu, wojsku jeden Black Hawk? Rozumiem zamówienie 10, 20 i czekanie rok, czy 2 na produkcję, ale jak słyszę "na tego mamy kilku kupców, jeszcze nie wiemy do kogo trafi" to niedowierzam. Opychają śmigłowce bojowe bogaczom ze wschodu, czy o co chodzi? Wojska zazwyczaj podpisują zamówienia na większe ilości sprzętu z uwzględnieniem ilości sztuk/czas (np. połowa do 06.06.2016, druga połowa do 08.08.2018). Jak ktoś może, to niech wytłumaczy, byłbym wdzięczny.

Druga sprawa. Ciekawe czemu WP nie zainwestuje w takie maszyny, które już są na miejscu produkowane i nie trzeba dopłacać na ich transport zza wielkiej wody, są nowe, dobrej jakości i sprawdzone. Wywalić wszystkich duchownych oficerów i generałów z WP i będzie kasa na sprzęt. Jak żołnierz będzie potrzebował księdza, to pójdzie do kościoła. To tylko jeden przykład na marnowanie pieniędzy przeznaczonych na WP, ale jest ich od groma, równie śmiesznych (w końcu nasz kraj znany jest z trwonienia pieniędzy podatników na pierdoły i narzekaniu, że ciągle nie ma )

Dodatkowo uważam, że obecna sytuacja na Ukrainie pokazała, że lata pokoju dobiegają już końca i Polska powinna zadbać o swoje wojsko, dopóki jeszcze jest jakiś czas na to. Naszego morza bronią 50cio letnie okręty otrzymane od Norwegii, radzieckie czołgi zaczynają rdzewieć, w powietrzu co prawda lata parę Głuszców, ale samoloty też niedługo zaczną się rozpadać pod wpływem oporu powietrza, żołnierze latają z berylami, które też pozostawiają wiele do życzenia (MSBS miał wejść w 2014, więc może coś się zmieni). Z roku na rok obronność naszego kraju się pogarsza względem innych państw i nie ma co tego ukrywać.
Zgłoś
Avatar
dominu997 2014-03-04, 9:03 1
"Polski Black Hawk" - To że jest produkowany w Polsce nie oznacza że jest Polski. Polska jedynie tutaj robi za tanią siłę roboczą.

@wodun

Co ty pieprzysz że Black Hawki są produkowane od 2013r jak film powstał w Radomiu w 2011r. Black Hawki są produkowane w Mielcu od 2008r. Wyprodukowano i oblatano już 28 Black Hawków
Zgłoś
Avatar
F................6 2014-03-04, 9:46
Mael napisał/a:

Dodatkowo uważam, że obecna sytuacja na Ukrainie pokazała, że lata pokoju dobiegają już końca



Zgłoś
Avatar
Berja 2014-03-04, 9:54
Po pierwsze Wojsko polskie nie może od tak po prostu kupić sobie to co by chcieli tak jak ty kiedy idziesz na zakupy do biedronki. Obecnie trwa procedura przetargowa na 70 śmigłowców wielozadaniowych i nie wiadomo czy przetarg wygra Sikorsky z s70i czy może AW albo inna firma która stanęła do przetargu, decyduje jak zwykle cena. A co do Aandersa to projekt był rozwijany przez grupę bumar bez porozumienia z WP więc co się dziwić że nie było nim zainteresowania i został zarzucony. Co do PL 01 concet jak sama nazwa wskazuje to projekt koncepcyjny zwykła makieta żeby było co pokazać na targach (wiem jeździł, ale to wciąż makieta) nikt nie powiedział że projekt został zarzucony z braku finansowania projekt jeszcze nawet nie powstał więc tak na prawdę nie wiadomo jak będzie wyglądał
Zgłoś
Avatar
Prokurator 2014-03-04, 10:27
Jak ja uwielbiam specjalistów w internecie z wikipedią "pod pachą" po prostu uwielbiam. Internet ma to do siebie ze każdy debil może wtrącić swoje trzy grosze bez sprawdzenia tych informacji . Nie kupujemy swojego sprzętu tylko ściągamy złom z zagranicy, nie inwestujemy w swoje pomysły. Jakby kurwa poczytać komentarze gimbusiarni to można dojść do wniosku, że wojska nie mamy.
Zgłoś
Avatar
fryc88 2014-03-04, 10:27
Cytat:

Druga sprawa. Ciekawe czemu WP nie zainwestuje w takie maszyny, które już są na miejscu produkowane i nie trzeba dopłacać na ich transport zza wielkiej wody



Bo takie są realia tych czasów. Kupujemy sprzęt bojowy zza granicy, pomimo, że nasze stocznie są gotowe do produkcji WSZYSTKICH części do czołgów, wozów pancernych i innych podobnych. Ale nie. Lepiej kupić 'od dziada' stare gówno, a nasi robią na eksport.
Czas się przyzwyczaić do tego, tak nas dyma ten rząd kochany
Zgłoś
Avatar
Prokurator 2014-03-04, 10:43
@Up Lepsze to niż pierdolenie bzdur na sadolu. Kiedy pierwsze rosomaki weszły na stan uzbrojenia WP wszyscy się jarali, że najlepszy, że chuja kładzie na konstrukcje hamerykańskie i tak dalej i tak dalej. I faktycznie rosomak jest jednym z najlepszych wozów, ale po latach służby w boju i wielu poprawkach konstruktorskich, zapewniam Cie że tak samo jest ze "starym gównem od dziada".
Myśl samodzielnie i nie powtarzaj pierdół, które gdzieś przeczytałeś, bo w internecie jest 15latek z 10 latami służby w wojsku...
Zgłoś
Avatar
D................7 2014-03-04, 10:44
Cytat:

Bo co? Bo jest przeciwko kościołowi to już głupi? To jest właśnie katolicka Polska... miliony są MARNOWANE na klechów, kościoły, itp.



O kurwa, czy mi się wydaje, czy ktoś przegapił mój antyklerykalizm?! Pierwszy raz zostałem uznany za katofanboja . Serio.

Tylko jest problem. Przy całej mojej niechęci do instytucji kościoła jeszcze większą niechęć odczuwam do BEZMYŚLNEGO przepisywania sloganów z internetu. Takie coś nazywa się głupotą a na to mam alergię.
Zgłoś
Avatar
Prokurator 2014-03-04, 10:47
@Up o paczcie wszyscy jestę antyklerykałę

ps. każdy ma w dupie Twój stosunek do kościoła
Zgłoś
Avatar
POW667 2014-03-04, 12:12
Śmigłowce nie są tylko dla wojska. Może produkują wersje policyjne, ratownicze, dla służb, które mogą wymieniać jedną maszynę - np. topr ma jedną sztukę (oczywiście nie BH) . Mogą być też uzupełnienia dla poszczególnych jednostek (uszkodzone, rozbite).
Zgłoś
Avatar
Marshal 2014-03-04, 12:28
Wez pod uwage ze Specjalsi w niektorych krajach maja zupelna wolnosc w zakupie sprzetu - moga kupowac ile chca i co chca jesli mieszcza sie w budzecie - takze to na przyklad moze byc to
Zgłoś
Avatar
UBcjaPOLSKA 2014-03-04, 12:56
Ale gównoburza....
Zgłoś
Avatar
Opipul 2014-03-04, 14:15 1
Blackhawk nie spełnia wymogów dla REGULARNYCH wojsk RP, jest to helikopter dobry dla małych oddziałów typu Lubliniec czy GROM.
WP wymaga dużego, pojemnego ( dla dużego załadunku ) śmigłowca, pokroju Mi-8 / Mi-17, i wyzywajcie, ale nie jeden wysoko postawiony oficer lotnik wychwala, że te konstrukcje są rewelacyjne, są to śmigłowce prawdziwie wielozadaniowe i potężne.
Blackhawk ma mniejszy przedział desantowy od pozostałej reszty ( moim faworytem jest Eurocopter EC 725 Caracal ) Gdzie luczba miejsc w BH wynosi POMIĘDZY 11-20 a w Eurocpterze 28, co znacznie zwiększa właściwości bojowe, bo to jest w nim najważniejsze, tym samym jest powiększona ładowność.
Może on także wyżej latać co pozwala na zastosowanie go w oddziałach areomobilnych.
Według mnie Blackhawk jest trochę przereklamowany, i wszyscy patrzą na niego przez pryzmat hameryki i tego ze jest w każdym filmie, zbyt mały helikopter.
Zgłoś
Avatar
m................0 2014-03-04, 22:31
Autorze tego wpisu: problemem nie są duchowni w Wojsku Polskim, problemem do kurwy nędzy jest banda skorumpowanych skurwiałych generałów, którzy w dupie mają potencjał obronny RP, a interesuje ich tylko własna korzyść majątkowa. A dlaczego praktycznie o korupcji w WP się nie mówi? Bo jak prokurator w stopniu majora, albo podpułkownika zabiera się za sprawę i odkrywa, że w ustawianie przetargów zamieszani są jego przełożeni to ma takie gówno w majtach, że woli nie drążyć tematu bo ma do wyżywienia trójkę dzieci i żonę!

A co do Black Hawków to każdy kto się choć trochę interesuje lotnictwem wie, że w Afganistanie się nie sprawdziły. Zbyt mała moc silników powodowała, że w górzystym terenie nie mogły latać wysoko jak np. CH-47 Chinook czy nasze Mi-17 przez co były łatwym celem dla brudasów. Dość racjonalnym rozwiązaniem wydaje się AW149, które mają być ewentualnie produkowane w Świdniku (przewyższają one UH-60 pod każdym względem tylko problem jest taki, że nie zostały sprawdzone w boju). Wiadomo, że w naszym regionie Black Hawki spokojnie by się sprawdziły, ale nie wolno wykluczać, że nasi chłopcy pojadą gdzieś na misję do jakiegoś górzystego kraju i śmigłowce nie będą się tam sprawdzały.
Zgłoś