18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 18:39
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
🔥 Się zagapił - teraz popularne
"Polski" Black Hawk
Mael • 2014-03-03, 2:53


Tak przeglądam sobie filmiki na yt, nt. tego, co, kto oferuje w naszym kraju w kwesti uzbrojenia i trafiłem na coś takiego. Ogólnie temat dość ciekawy. Fabryka produkuje pojedyncze sztuki, trafiające do zainteresowanych, których dane nie są upubliczniane. Tak oglądam, oglądam i się zastanawiam. Po ch*j jakiemuś państwu, wojsku jeden Black Hawk? Rozumiem zamówienie 10, 20 i czekanie rok, czy 2 na produkcję, ale jak słyszę "na tego mamy kilku kupców, jeszcze nie wiemy do kogo trafi" to niedowierzam. Opychają śmigłowce bojowe bogaczom ze wschodu, czy o co chodzi? Wojska zazwyczaj podpisują zamówienia na większe ilości sprzętu z uwzględnieniem ilości sztuk/czas (np. połowa do 06.06.2016, druga połowa do 08.08.2018). Jak ktoś może, to niech wytłumaczy, byłbym wdzięczny.

Druga sprawa. Ciekawe czemu WP nie zainwestuje w takie maszyny, które już są na miejscu produkowane i nie trzeba dopłacać na ich transport zza wielkiej wody, są nowe, dobrej jakości i sprawdzone. Wywalić wszystkich duchownych oficerów i generałów z WP i będzie kasa na sprzęt. Jak żołnierz będzie potrzebował księdza, to pójdzie do kościoła. To tylko jeden przykład na marnowanie pieniędzy przeznaczonych na WP, ale jest ich od groma, równie śmiesznych (w końcu nasz kraj znany jest z trwonienia pieniędzy podatników na pierdoły i narzekaniu, że ciągle nie ma )

Dodatkowo uważam, że obecna sytuacja na Ukrainie pokazała, że lata pokoju dobiegają już końca i Polska powinna zadbać o swoje wojsko, dopóki jeszcze jest jakiś czas na to. Naszego morza bronią 50cio letnie okręty otrzymane od Norwegii, radzieckie czołgi zaczynają rdzewieć, w powietrzu co prawda lata parę Głuszców, ale samoloty też niedługo zaczną się rozpadać pod wpływem oporu powietrza, żołnierze latają z berylami, które też pozostawiają wiele do życzenia (MSBS miał wejść w 2014, więc może coś się zmieni). Z roku na rok obronność naszego kraju się pogarsza względem innych państw i nie ma co tego ukrywać.
Zgłoś
Avatar
Birkut 2014-03-03, 4:20 6
Pod jaki adres wysyłać CV?
Zgłoś
Avatar
niepowtarzalny 2014-03-03, 4:35
co to jakis mielecki viral?
Zgłoś
Avatar
wudun 2014-03-03, 9:12 19
1 Nie może powiedzieć kto kupuje.
2 O pozwoleniu na kupno decydują stany. Poza nato na pewno nie pójdzie
3 Produkcja jest od zeszłego roku (2013) i jak sam określił są na etapie rozruchu linii.
4 Docelowo Polska będzie je miała(taki był zamysł główny tej umowy)
5 Kilka pierwszych śmigłowców jest przeznaczona na testy. Po testach amerykanie są pod wrażeniem( podobno naszymi lata się płynniej niż ich).

Mael napisał/a:

Z roku na rok obronność naszego kraju się pogarsza względem innych państw i nie ma co tego ukrywać.



Kto ci to powiedział? Internety? Kupujemy sprzęt na potęgę. Mamy właśnie rozpisane największe przetargi na sprzęt wojskowy w historii Polski. Zaraz kupimy drony bojowe. Amerykanie poważnie myślą o sprzedaniu nam patriotów. Śmigłowce z mielca maja trafić. Nad wozem bojowym trwają prace, nie wiem na jakim etapie są.

Na szczęście nie kupują czołgów;D
Zgłoś
Avatar
imapilot.mm 2014-03-03, 10:20 1
Licenjca jest Amerykańska i mimo to, że Polacy produkują je to i tak musielibyśmy zapłacić ogrąmną sume za kupienie US black hawk mam nadzieje, że pomogłem
Zgłoś
Avatar
RockyWood 2014-03-03, 11:12 4
jeden śmigłowiec wielu zainteresowanych - podejrzewałbym że kupi go rodzina tuska żeby mieć czym spierdolić do Brukseli przed rozwścieczonym narodem
Zgłoś
Avatar
vatherland 2014-03-03, 13:33
wudun napisał/a:

Nad wozem bojowym trwają prace, nie wiem na jakim etapie są.



Niestety Anders jak i prototyp PL-01 zostały zarzucone, powód - brak dofinansowania.
Zgłoś
Avatar
D................7 2014-03-03, 17:20 7
"Po ch*j jakiemuś państwu, wojsku jeden Black Hawk? Rozumiem zamówienie 10, 20 i czekanie rok, czy 2 na produkcję, ale jak słyszę "na tego mamy kilku kupców, jeszcze nie wiemy do kogo trafi" to niedowierzam."

Bo mało wiesz. Poszukaj sobie o zakupach HK416D przez bodaj BOA (czy CBŚ czy tam BOR, nie pamiętam). Ile sztuk kupili .

"Ciekawe czemu WP nie zainwestuje w takie maszyny"

To, że coś jest polskie nie znaczy, że będzie tanie.

"dobrej jakości i sprawdzone."

Przetestowane- może. Sprawdzone- nie są. Będą za 10 lat i kilka zmian.

"Wywalić wszystkich duchownych oficerów i generałów z WP i będzie kasa na sprzęt."

Na co? Na dwie sztuki kierowanego PP rocznie czy mniej?
Mniej sadistica i kwejka polecam a więcej książek.

"żołnierze latają z berylami, które też pozostawiają wiele do życzenia"
Co na przykład? Bo znajomy po powrocie ze swojej trzeciej misji na Bliskim Wschodzie akurat mówi coś wręcz przeciwnego (ale pewnie się nie zna). Mi na strzelnicy również problemów nie robił. Trzymałeś Ty przynajmniej coś takiego w reku?
Zgłoś
Avatar
Jason-X 2014-03-03, 20:12
Czyżby Radom Air Show?
Zgłoś
Avatar
leBigMac 2014-03-03, 23:53
Nie zgodzę się że są produkowane od 2013r. W 2012 widziałem zafoliowany kadłub na naczepie tira zaparkowanego przy A4 koło Krakowa. Nie przewidziało mi się, ciężko pomylić BH/SH z czymkolwiek innym.
Zgłoś
Avatar
Dr0mg 2014-03-04, 4:36
śmigłowce śmigłowce powiedziałem raz powiem kolejny to nie ma dziś znaczenia bo 1 żołnierz jest w stanie wykryć, namierzyć, zniszczyć każdy statek powietrzny za 1mld $ czy pojazd lądowy za 2mln $ rakietą za ułamek tej ceny na nic systemu obronne 20 rac spoko wystrzelimy 21 rakiet następnie owy żołnierz ma się przemieścić 1000km dalej w 24h .. zainwestował bym z wozy bojowe ala rosomak anders pl01 do tego polonez z działkiem 20mm na dachu wszystko mające nienaganny pancerz oraz systemy obronne np WKM który sam namierza tego namierzającego i do niego wali aż przestanie +wywala zasłonę + termooptykę (taki niewidzialny dla czujników ciepła a sam też widzi ciepło) jak i szybkość i w miarę ekonomie ,prostotę konstrukcji (modułową) a firmy tym się zajmujące powinny być państwowe nie prywatne ,żeby nie było jakiś przekrętów a jedyna kasa jaka by wyszła z zakupu owego sprzętu to koszty materiałów i wynagrodzenie dla pracowników + rachunki za prąc etc
polska sie zbroi kupując zajechane wozy po remoncie lub takie na których nie ma przeszkolonych ludzi 12h temu byłem świadkiem lotów bojowych F16 każdy z nich miał 4 rakiety powietrze powietrze narobili hałasu zamieszania i polecieli w okolice granicy
nie wiem jak wy ja jestem zwolennikiem polskiej myśli technicznej patrząc na stare konstrukcje dosłownie PIONIERSKIE
jak pzl 37 który deklasował swoich rówieśników wracając.. inwestując w swoje tylko zyskamy!!
Zgłoś
Avatar
SebaD 2014-03-04, 6:28
Dexterkrak napisał/a:


"Wywalić wszystkich duchownych oficerów i generałów z WP i będzie kasa na sprzęt."

Na co? Na dwie sztuki kierowanego PP rocznie czy mniej?
Mniej sadistica i kwejka polecam a więcej książek.



Bo co? Bo jest przeciwko kościołowi to już głupi? To jest właśnie katolicka Polska... miliony są MARNOWANE na klechów, kościoły, itp.
A jak ktoś ma inne zdanie, to już nagonka z każdej strony...
Religia to największe zło jakie WYMYŚLIŁ (tak, wymyślił!) człowiek.
Zgłoś
Avatar
Mr.Diesel 2014-03-04, 7:25
@Mael

Proponuję trochę zainteresować się tematem.
Polska ma w planie, prowadzi obecnie dialog techniczny, zakupić 70 śmigłowców, takiego typu, w najbliższym czasie.
Do przetargu stanie Augusta-Westland, Sikorsy-Aircraft, Eurocopter.
Ok 48 będzie dla wojska lądowego, pozostałe jako śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego.
Zgłoś
Avatar
rolerek 2014-03-04, 7:49
Akurat PZL Mielec i zakłady w Rzeszów to zakłady na które trzeba chuchać i dmuchać, nie chodzi o to czy wyprodukują 1000 takich maszyn a o to, że dzięki temu nasi inżynierowie i naukowcy mają bardzo nowoczesne ośrodki R&D (badania).

Nawet nie chce mi się pisać ile to jest miejsc pracy w regionie i nie tylko. Nie mówiąc już o tym ile nowych rozwiązań, które pośrednio wykorzystują inne nasze firmy z branży i nie tylko
Zgłoś
Avatar
Dzichader 2014-03-04, 8:18 2
Pierdolisz. W wojsku kapelan jest bardzo potrzebny.Tyle co ten człowiek się nasłucha to nawet Ewa Drzyzga może mu buty czyścić.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie