18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (12) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:27
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 3:27
Chciałbym podzielić się z wami krótką historią, która tknęła moje serce.

Cytat:

W Harbor East - nowej (ale nieodległej od pięknego centrum zwanego Inner Harbor), dzielnicy jednego z najstarszych miast Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych - Baltimore, na rondzie między ulicami Felicia, President i Aliceanna, przed reprezentacyjnym hotelem Marriott „Waterfront", stoi niezwykły monument. Nie jest wielki, raczej trzeba go wypatrywać pomiędzy wieżowcami, lecz ściąga wzrok olśniewającym blaskiem, unikalną formą i dedykacją. Na granitowym obramowaniu fontanny wybija się jedno słowo i jedna data: KATYŃ 1940.

Pomysłodawcą uczczenia w Baltimore pamięci ofiar zbrodni katyńskiej był emerytowany oficer armii amerykańskiej, major Clement A. Knefel. Stacjonował w Niemczech w amerykańskiej strefie okupacyjnej, o zbrodni dowiedział się podczas Procesu Norymberskiego. Powziął myśl o ufundowaniu tablicy pamiątkowej dla uczczenia żołnierzy sojuszniczej polskiej armii, zamordowanych w Katyńskim Lesie.

Pieniądze rozpoczął zbierać, jako emeryt wojskowy na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Czy łatwo jest nam wyobrazić sobie starszego pana, który na tzw. Polskim Festiwalu (inaczej mówiąc - festynie), przy stoliku pod parasolem ustawionym w Paterson Park, sprzedaje własnoręcznie przyrządzone kanapki i napoje? Czy łatwo sobie uzmysłowić, jakie wrażenie robiła opowieść starego żołnierza o tej masakrze, na nieznających wojny w swoim kraju mieszkańcach Baltimore?

Po dziesięciu latach samotnej zbiórki i kwestowania wśród organizacji weteranów wojennych, major Knefel zwrócił się o pomoc do marylandzkiego Oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej. Powstał Komitet Katyński, którego był on pierwszym przewodniczącym, a honorowe przewodnictwo objęła Barbara Mikulski - senator US polskiego pochodzenia.
Komitet zaangażował wszystkie siły w celu zwieńczenia pomysłu majora. Władze miasta ofiarowały teren oraz przygotowały go pod pomnik. Z pomocą finansową pośpieszył urząd Gubernatora Stanu Maryland, gmina żydowska i inne związki wyznaniowe oraz rzesze prywatnych darczyńców.

Monumentalną wizję pomnika stworzył artysta-rzeźbiarz Andrzej Pityński. Jest to jego honorowy wkład w dzieło upamiętnienia naszej historii. Rzeźba wyobraża bijący ku niebu płomień, w który wkomponowane są polskie symbole i postacie historyczne.

Wykonanie odlewu rzeźby zlecono Gliwickim Zakładom Urządzeń Technicznych. Niektóre elementy pomnika zamawiane były we Francji, Anglii, Niemczech, a nawet w Australii. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w słoneczny, lecz zimny i bardzo wietrzny 19go listopada 2000 roku.

Wśród zaproszonych gości niestety nie było już człowieka, od którego wszystko się zaczęło. Major Knefel zmarł w 1998 roku i nie zobaczył imponującego efektu swej skromnej inicjatywy.



Gdy czytam o obcokrajowcach, poświęcających swoje środki lub po prostu wolny czas dla upamiętnienia polskiej części historii świata, czuję wielką potrzebę powiedzenia tej osobie słowa "Dziękuję". Szkoda, że jest to często niewykonalne...
Wielki szacunek dla majora Knefela! Czekam na podobną inicjatywę w naszym kraju i równie okazałe upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej jak pomnik w Baltimore.

Źródło: Fanpage JWK LUBLINIEC na facebooku.
Jak wszyscy to i ja: Pierwszy temat.
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
PogromcaDziewic 2014-01-13, 20:11 1
Aż dziwne, że w stolicy światowego żydostwa postawiono pomnik ku czci pomordowanych przez Żydów. Szkoda tylko, że Hamerykanie nawet nie wiedza gdzie Katyń leży
Zgłoś
Avatar
białywęgorz 2014-01-13, 20:21 4
I o takich małych ludziach z wielkim zaangażowaniem się zapomina...
Zgłoś
Avatar
Tassadar 2014-01-13, 20:32 3
Gybyś nie miał zmartwień o podstawowe potrzeby i czu jutro mnie nie wywalą z pracy, i właściwie gdyby to tyczyło się 75% społeczeństwa to też byłbyś w stanie coś poświęcić. A jak nie ma czego to co.

______________

All legends have a beginnig, but a legacy lasts forever
Zgłoś
Avatar
Dymekx 2014-01-13, 22:18
Ożeż kurwa, pomnik jak pałac, miał ten żołnierz gest.
Zgłoś
Avatar
R41NM4N 2014-01-13, 22:35 2
kurwa to lubię w tym narodzie
dopiero 4 komentarze, a w 2 już pierdolą jak potłuczeni
polaczki są jednak zajebiste
zamiast się cieszyć, że nawet amerykanie potrafią uszanować polską historię wolą wysrywać jakieś z dupy wyssane frazesy o tym jak im źle i jacy amerykanie są niedouczeni, bo nie wiedzą gdzie leży jakaś dziura po drugiej stronie kuli ziemskiej jaką dla nich jest w/w katyń...
jeszcze napiszcie, że to wina tuska
Zgłoś
Avatar
PogromcaDziewic 2014-01-13, 22:41 2
R41NM4N napisał/a:

kurwa to lubię w tym narodzie
dopiero 4 komentarze, a w 2 już pierdolą jak potłuczeni
polaczki są jednak zajebiste
zamiast się cieszyć, że nawet amerykanie potrafią uszanować polską historię wolą wysrywać jakieś z dupy wyssane frazesy o tym jak im źle i jacy amerykanie są niedouczeni, bo nie wiedzą gdzie leży jakaś dziura po drugiej stronie kuli ziemskiej jaką dla nich jest w/w katyń...
jeszcze napiszcie, że to wina tuska



Powiedział ten, co sam jej nie szanuje. Nie. Napisze, że to wina takich jak Ty.
Zgłoś
Avatar
Dorquba 2014-01-13, 22:45 1
@R41NM4N Jak ja to lubię w tym narodzie. Dopiero sześć komentarzy a już jeden wyjechał z wypominaniem innym ich błędów, tym samym pokazując siebie jako wielkiego ynteligenta.
Jeszcze napisz że ty jesteś ten rozsądny a reszta do debile.
Zgłoś
Avatar
R41NM4N 2014-01-13, 23:03
nie cała reszta ale się załapiesz jak się postarasz
Zgłoś
Avatar
o................n 2014-01-14, 1:50 2
Kiedyś Słowianie się zjednoczą i razem wszystkich rozpierdolimy i zamiast Kapitolu będzie pomnik husarza A teraz przepraszam, idę realizować moje utopijne fantazje w Europa Universalis IV
Zgłoś
Avatar
6................6 2014-01-14, 4:52
Pomnik jest obrzydliwy, ale liczy się gest. I za to szacunek.
Ogromny szacunek za to, że facet nawet nie był Polakiem ani nie był z nami powiązany.
Przeogromny, potężny, masywny, gruby i żylasty CHUJ w dupę wszystkim "polskim" mediom, bo pomnik stoi od 2000 roku, a ja się o nim dowiaduję dzisiaj z sadistica.
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem