18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 19 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 6 minut temu
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 11:56
W czasach, w których na ulicach przyglądają nam się kamery i ciąży nad nami widmo totalnej inwigilacji, okazuje się że istnieją proste metody na pozostanie anonimowym i to bez zasłaniania twarzy.



Jeśli drażnią nas wszechobecne obiektywy kamer, szybko i tanio możemy wykonać urządzenie, które pozwoli nam je oszukać i pozostać anonimowym. Znakomita większość kamer, a zwłaszcza czarnobiałe kamery wykorzystywane m.in. przez firmy ochroniarskie i straż miejską jest dostosowana do odbierania niskich poziomów promieniowania podczerwonego. Dzięki temu mogą one wciąż być przydatne nawet w warunkach słabego oświetlenia. Poziom natężenia światła w jakim kamera może pracować określa się za pomocą tzw. jednostek Luks (lx).

W związku z powyższym, prawie każdą kamerę miejską można oślepić za pomocą odpowiedniego natężenia promieniowania podczerwonego. By sprawdzić działanie tej metody wystarczy wykonać prosty eksperyment – weźcie do ręki swój telefon komórkowy, włączcie tryb aparatu/kamery, a następnie wycelujcie w obiektyw swój pilot do telewizora i wciśnijcie którykolwiek z przycisków. Najprawdopodobniej, aparat zarejestruje spory rozbłysk światła. Dzieje się tak dlatego, że chociaż ludzkie oko nie widzi podczerwieni, większość kamer je wychwytuje.

By pozostać anonimowym, wystarczy zatem wykonać „czapkę niewidkę” składającą się z tanich diod LED na podczerwień, kabelków i baterii o napięciu 9 volt. Chociaż na ulicy nikt nie zobaczy nic podejrzanego, kamery zarejestrują duży rozbłysk światła zasłaniający naszą twarz


Dobre na demonstracje! I ewentualnie można by troszkę poprawić sobie obramowanie tablicy rejestracyjnej na dłuższe trasy!
Zgłoś
Avatar
Szalej 2013-01-02, 22:11
Up
ach ci elektrycy wszystko duze napiecia i prady
wszystko ok ale walnołes sie o rząd wielkości 20mA a nie 200mA to nie diody mocy
Powodzenia elektronicy
@svistak2000 nie znam tego typu układów zawsze warto wedziec wiecej
Zgłoś
Avatar
longcatislong 2013-01-02, 22:17
bassBob napisał/a:



Po cholerę marnować prąd z baterii na rezystor, skoro można podpiąć 3 diody szeregowo i ten prąd wykorzystać?



Widać, że nie masz bladego pojęcia o charakterystyce diody LED. O ile nie zasilasz jej ze źródła prądowego (doczytaj sobie co to jest) to ABSOLUTNIE ZAWSZE trzeba podłączyć w szereg z diodą (lub łańcuszkiem diód) rezystor ograniczający prąd inaczej ZAWSZE spala się natychmiast po podłączeniu.
Zgłoś
Avatar
svistak2000 2013-01-02, 22:18
@malinp
Chcesz mi wmówić że w twojej komórce do obniżenia napięcia na poszczególnych układach stosuję się rezystory? Mówisz chyba o elektronice jaka była przed 60 laty... Problem z rezystorami jest taki, że wydzielają się na nich straty w postaci spadków napięcia (twoje prawo ohma) i sprawność układu maleje. Na szczęście tu z pomocą przyszła energoelektronika i wszelkie przekształtniki DC/DC, AC/AC, AC/DC, DC/AC. Gdyby obecna elektronika korzystała tylko z twoich rezystorów i prawa ohma to musiałbyś w takim ipadzie chodzić z kablem stale podpiętym do sieci. Po to właśnie jest energoelektronika, w celu poprawienia sprawności układów.
Zgłoś
Avatar
Szaler 2013-01-02, 22:24
Ej a jakby takie diodki zamontować wokoło tablicy rejestracyjnej. Fotoradar też wychyci robłysk takiego światła?
Zgłoś
Avatar
~PowerBoBass 2013-01-02, 22:26
svistak2000 napisał/a:



Po cholerę marnować prąd z baterii na 3 szeregowo podpięte diody które przez cały czas pobierają prąd skoro można użyć przekształtnika typu buck z układem prostowniczym. Wtedy przy wypełnieniu D=50% twoja bateria będzie działała dwa razy dłużej
@Szalej
Rezystancja w takich układach nie jest potrzebna! Poczytaj o przekształtnikach obniżających napięcie typu buck lub podwyższających typu boost



svistak2000, nie muszę czytać czegoś, o czym wiem. Konwerter z grupy buck nie wydłuży czasu pracy na baterii, zamiast pierniczyć suche, teoretyczne kocopoły zbuduj taki układ i przekonaj się o tym na własnym zegarku PS. Może inaczej, bo niekoniecznie myślimy tym samym torem - ja miałem na myśli wykorzystanie prądu do wytworzenia większej ilości światła, Ty zaś myślałeś o pozostawieniu jednej diody celem oszczędzenia prądu. Idąc Twoim tokiem rozumowania - zgadzam się z Tobą.

malinp napisał/a:

UP
Czym większe napięcie przyłożone do danej rezystancji tym większy prąd popłynie przez diodę, dlatego też stosuje się rezystory przy napięciu większym niż nominalne napięcie odbiornika.
Rezystancja diody jest 'znikomo mała' aby przy małym napięciu wytworzyć stosunkowo dużą moc.
Dla diody Led o napięciu znamionowym 2V i baterii 9V opornik wstawiony szeregowo w obwód powinien mieć rezystancję równą
R=U/i
R=9-2/0,2
R=7/0,2
R=35 Ohm.
Analogicznie przy innych napięciach można to łatwo policzyć
Powodzenia elektrycy!



malinp, w prostym układzie, przy napięciu przewodzenia diody na poziomie 1,2 do 1,4V (tak, diody podczerwone mają je na tak niskim poziomie), bezproblemowo można połączyć 7 diód szeregowo bez żadnych konsekwencji. Ich wspólna rezystancja będzie wystarczająca, niepotrzebny jest tu rezystor. No chyba, że czysto teoretycznie, dla "zasady"

longcatislong napisał/a:



Widać, że nie masz bladego pojęcia o charakterystyce diody LED. O ile nie zasilasz jej ze źródła prądowego (doczytaj sobie co to jest) to ABSOLUTNIE ZAWSZE trzeba podłączyć w szereg z diodą (lub łańcuszkiem diód) rezystor ograniczający prąd inaczej ZAWSZE spala się natychmiast po podłączeniu.



No masz, nie mam pod ręką akurat baterii 9V, bo skleciłbym na prędce parę diód i nagrał kilkusetgodzinny filmik w oczekiwaniu na spalenie diód Pojęcie to ja mam, a i doświadczenia też trochę.
Zgłoś
Avatar
svistak2000 2013-01-02, 22:33 1
@up
Nie muszę budować bo robiłem w podobnym temacie prace inżynierską. To ciekawe co powiedziałeś. Prąd z baterii przy wypełnieniu 50% jest pobierany (zaraz za przekształtnikiem) tylko przez połowę okresu (pomijam prąd pobierany na przełączanie tranzystora) układy prostownicze można zrealizować tak aby miały znikome straty i dla ciebie nie ma to istotnej różnicy?
Zgłoś
Avatar
~PowerBoBass 2013-01-02, 22:36 1
svistak2000 napisał/a:

@up
Nie muszę budować bo robiłem w podobnym temacie prace inżynierską. To ciekawe co powiedziałeś. Prąd z baterii przy wypełnieniu 50% jest pobierany tylko przez połowę okresu (pomijam prąd pobierany na przełączanie tranzystora) i dla ciebie nie ma to istotnej różnicy?



Rozwinąłem odpowiedź w Twoim kierunku, doczytaj Gratuluję tytułu inżyniera, takich ludzi szanuję, nie to, co zwykłych teoretyków, co o praktyce pojęcia nie mają.
Zgłoś
Avatar
camson 2013-01-02, 22:50
Moje ramki tablic rejestracyjnych już od kilku lat są "ozdobione" owymi diodami. Póki co tylko raz przyszło zdjęcie, ale to tylko dlatego, że odczytali numery z naklejki na szybie
Zgłoś
Avatar
2HardBlazin 2013-01-03, 0:35
Magik jesteś kozakiem, to działa
Zgłoś
Avatar
bavarian 2013-01-03, 0:44
Pater patriae napisał/a:

Magik2501, złodzieje i mordercy z całej Polski wysyłają Ci już kwiaty i podziękowania .



Ciesz się, że możesz uczciwie żyć...
Zgłoś
Avatar
Sorg 2013-01-03, 1:36
A ja panom inżynierom mam nadzieję, że dorównam za dwa lata Piszcie więcej to będę błyszczał na laborkach
Zgłoś
Avatar
makabrax 2013-01-03, 12:32
to ja ide montować diodki do ramki rejestracji, a naklejki na szybie nie mam i nic policji do tego ;]
Zgłoś
Avatar
malinp 2013-01-03, 13:37
Co do mojej pomyłki, jasne że 20mA to 0,02A a nie 0,2A. Wybaczcie (ale wstyd o kur*a)
A Co do strać cieplnych na rezystorze, chyba logiczne dla wszystkich jest że występują ale w ten sposób można łatwo obniżyć napięcie
Zgłoś
Avatar
Gl0BaL 2013-01-03, 22:00
Ja pierdziele a po co wam te układu robić. Dioda w pilocie jest idealna do sprawdzenia tego.
Zgłoś
Avatar
~PowerBoBass 2013-01-04, 15:07
Gl0BaL napisał/a:

Ja pierdziele a po co wam te układu robić. Dioda w pilocie jest idealna do sprawdzenia tego.



Będziesz po mieście z pilotem na łbie zapierdalał, żeby kamery oślepić?
Zgłoś