18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 45 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
Samoobrona
999999 • 2013-11-15, 20:46
W tym kraju coś się ostro popierdoliło! Wbija Ci się dwóch zamaskowanych bandytów na chatę z bronią i pałką teleskopową. Ty sięgasz po nóż i się bronisz, oboje bandyci umierają. Dostajesz dziesięć lat bo twoja samoobrona była niewspółmierna do niebezpieczeństwa. Najlepiej jak byś się dał skatować i okraść wtedy było by wszystko ok....

Artykuł z gazetakropkapl

Na 10 lat więzienia więzienia za podwójne zabójstwo skazał w piątek Sąd Okręgowy w Koszalinie 21-letniego Damiana R. Sąd uznał, że oskarżony działał w warunkach obrony koniecznej, ale użył środków niewspółmiernych do niebezpieczeństwa.

Do zabójstwa doszło 9 marca 2012 r. w wieżowcu przy ul. Budowlanych w Kołobrzegu. Ofiary - Sebastian G. i Dawid P. - z nieustalonych powodów wtargnęły wieczorem do mieszkania zajmowanego przez oskarżonego, jego matkę, ojczyma i siostrę. Byli pijani i uzbrojeni w pałkę teleskopową i pneumatyczny pistolet. Jeden z nich miał na twarzy kominiarkę. Mężczyźni grozili Damianowi R. śmiercią, rzucili się na niego. Doszło do szarpaniny, w której uczestniczył również ojczym oskarżonego. W trakcie bójki Damian R. sięgnął po kuchenny nóż, którego ostrze miało 22 cm i zadał atakującym kilka ciosów. Napastnicy zostali wypchnięci z mieszkania. Napadnięta rodzina wezwała policję. Jednego z pokrzywdzonych znaleziono na 5 piętrze bloku, drugiego przed klatką schodową. Obaj zmarli w wyniku odniesionych ran. Damian R. został aresztowany. Nie przyznał się zabójstwa.

Sąd: Zabójstwo popełnił „odpierając bezpośredni, bezprawny zamach”

W ogłoszonym w piątek wyroku sąd orzekł też, że oskarżony ma zapłacić matce jednego z zabitych 15 tys. zł. zadośćuczynienia za śmierć syna. Damian R. został też uznany za winnego posiadania 4,067 grama marihuany, za co wymierzono mu pół roku więzienia. Nie zmieniło to jednak łącznego wymiaru 10 lat pozbawienia wolności. Sąd w wyroku przyjął inną kwalifikację czynu niż prokuratura w akcie oskarżenia. Damianowi R. zarzucano popełnienie dwóch zabójstw z art. 148 par 1 Kodeksu karnego. Sąd uznał, że było to przestępstwo opisane w art. 148 par 3, czyli zabójstwo więcej niż jednej osoby. Przepisy te różnią się minimalnym wymiarem kary. W pierwszym przypadku wynosi on 8 lat więzienia, w drugim 12 lat. Damianowi R. wymierzono 10 lat pozbawienia wolności, gdyż ze względu na to, iż zabójstwo popełnił „odpierając bezpośredni, bezprawny zamach” sąd nadzwyczajnie złagodził karę. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Jacek Matejko powiedział, iż sąd przyjął, że oskarżony miał prawo do obrony koniecznej, a przekroczenie jej granic nie nastąpiło w wyniku użycia noża, ale sposobu w jaki się nim posługiwano. W ocenie sądu ciosy zadane napastnikom przez Damiana R. nie służyły tylko ich przestraszeniu lub zranieniu, ale usunięciu z mieszkania nawet, jeśli wiązałoby się z koniecznością ich zabicia, na co oskarżony się godził.

Sąd powołując się na opinię biegłych psychiatrów uznał również, że determinacja, z jaką Damian R. dążył do wyrzucenia napastników z mieszkania, nie wynikała ze strachu, który jest okolicznością wyłączająca odpowiedzialność za przekroczenie granic obrony koniecznej.

Wyrok nie jest prawomocny


Broniący Damiana R. mecenas Wiesław Breliński zapowiedział apelację. Jak wyjaśnił dziennikarzom w jego ocenie sądowi zabrakło odwagi w tej sprawie. „Argumenty podniesione w ustnych motywach wyroku są argumentami wskazującymi na to, że całości powinna być zastosowana obrona konieczna” - powiedział.

Oskarżenie decyzję o odwołaniu podejmie dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. W mowie końcowej prokurator Barbara Stolińska domagała się 25 lat więzienia.

Mój pierwszy temat bo musiałem się kurwa wyżalić.
Zgłoś
Avatar
D................r 2013-11-16, 4:14
Dlatego nie zgłaszamy się na policję w takim przypadkach, tylko używamy sody
Zgłoś
Avatar
ran.dom.setup 2013-11-16, 7:35
ludzie uciekajcie z tego kraju zycie jest tylko jedno i szkoda go zmarnowac a tak skorumpowanym i bezprawnym kraju..
Zgłoś
Avatar
Butter 2013-11-16, 10:11


Szczerze mówiąc nie wiem czy zapisy prawne w tym obrazku są jeszcze aktualne, ale może się przydać

ps. dlatego jeżeli dojdzie do napadu w domu i nie ma postronnych osób zaangażowanych w to wydarzenie, a nam uda się przeżyć, to niech tak zostanie bez angażowania osób trzecich. Na zawsze
Zgłoś
Avatar
stonefenix 2013-11-16, 11:20 1
Ja pierdole. Piana mi z ust leci jak widzę takie sprawy. Co spierdolone prawo, naprawdę ostatni kretyn pisał prawo o obronie koniecznej a jeszcze większym kretynizmem się wykazał dając miarę obrony koniecznej.
Kurwa mać jak ktoś mi do mego mieszkania się wpierdoli i czy ja będę bronił mieszkania, siebie, psa, ukochanej i w jaki sposób gówno to powinno ich obchodzić.

Włamałeś się ? nawet z gołymi rękoma ? pogwałciłeś moją własność ? a ja wiem czy za pazuchą nie masz schowanej broni palnej ?. Wiem jedno bronie się i traktuję to jako obronę życia i bliskich i mam prawo pozbawić go życia bo Się Kurwa Boje !!! o siebie i innych i tyle!

Jak wielkim debilem trzeba być by ustanowić prawo w którym ja jako broniący się będe wyceniał na ile mogę się bronić. Kretyni kretyni kretyni. Tak stanę i zacznę myśleć "chwila, artykuł nr .. komentarze ten ... to ja mogę " . . . <trzesieee>
Zgłoś
Avatar
korinogaro 2013-11-16, 11:55
Ten algorytm jest jakiś pojebany i chyba opiera się na tzw. praktykach sądowych czyli przyjętych metodach orzekania i torach myślowych sędziów ponieważ przepisy mówią że osoba napadnięta nie ma obowiązku ucieczki (zgodnie z zasadą że prawo nie ma uginać się przed bezprawiem) i może się bronić wszelkimi dostępnymi jej środkami.
Zgłoś
Avatar
Silyaen 2013-11-16, 12:02
Jakie znowu kurwa ofiary wtargnęły do prywatnego mieszkania? Ci faceci włamali się do mieszkania pijani w trzy dupy, z bronią nie tylko palną (jeden z nich zamaskowany), agresywni, grozili śmiercią - JAKIE KURWA OFIARY?! Jeśli zaatakowany gościu w tym przypadku ( to zdarzenie nawet opisane prawnym, nudnym i pretensjonalnym językiem brzmi strasznie, a to jest wyczyn) nie mógł się bronić wszelkim dostępnym sposobem, to kiedy mógłby? Jakby miał już komplet kulek we łbie, a strzępki jego rodzinki leżałyby porozwalane na podłodze i schodach w promieniu pięciu klatek?

Paranoja, po prostu paranoja, że za obronę życia własnego i cudzego dostajesz 10 lat pierdla, a nad ścierwem patoli ktokolwiek się w ogóle rozwodzi i jeszcze ich broni...
Zgłoś
Avatar
AgentBrot 2013-11-16, 12:46
Pieniacze, może się przymkniecie i przeczytacie co napisał @Lukiss? Wy tylko wydawalibyście wyroki na podstawie jednego artykułu...
Zgłoś
Avatar
S................l 2013-11-16, 12:52
Prokurator też kurwa
Zgłoś
Avatar
mrthebenek 2013-11-16, 13:58
To nie jest fejk.. sprawa miala miejsce w Kolobrzegu przy ulicy Budowlanej.. cala trojka chlopakow znala sie od dziecka.. pech chcial ze wszyscy chcieli bawic sie w gangsterke.. "kolega" wisial im kase i ich unikal.. wpadli mu do domu i chcieli nastraszyc.. najwidoczniej Rosal tfu Damian R. uznal ze lepiej zabic dwoch znajomych dla PLN'ow.. a to jest juz kurwa chore.

To nie jest fejk.. sprawa miala miejsce w Kolobrzegu przy ulicy Budowlanej.. cala trojka chlopakow znala sie od dziecka.. pech chcial ze wszyscy chcieli bawic sie w gangsterke.. "kolega" wisial im kase i ich unikal.. wpadli mu do domu i chcieli nastraszyc.. najwidoczniej Rosal tfu Damian R. uznal ze lepiej zabic dwoch znajomych dla PLN'ow.. a to jest juz kurwa chore.
Zgłoś
Avatar
Muzz 2013-11-16, 14:37
mrthebenek napisał/a:

To nie jest fejk.. sprawa miala miejsce w Kolobrzegu przy ulicy Budowlanej.. cala trojka chlopakow znala sie od dziecka.. pech chcial ze wszyscy chcieli bawic sie w gangsterke.. "kolega" wisial im kase i ich unikal.. wpadli mu do domu i chcieli nastraszyc.. najwidoczniej Rosal tfu Damian R. uznal ze lepiej zabic dwoch znajomych dla PLN'ow.. a to jest juz kurwa chore.



Jeśli było tak jak piszesz - to całkowicie zmienia sytuacje.
Zgłoś
Avatar
Gonczor 2013-11-16, 14:42
Cytat:

cala trojka chlopakow znala sie od dziecka



No tak, dzięki temu mogli sie nawet w kominiarkach rozpoznać!

Jaką pewność mógł mieć napadnięty gość, że kumple chcą go tylko nastraszyć? Miał zapytać ich:
"Ej, Stachu, ten pistolet jest na kulki, czy prawdziwy? Aha, czyli tylko se jaja robicie? Spoko, wejdziecie na piwo?"

Tym bardziej, że jego ojczyma napierdalali.
Zgłoś
Avatar
Konsument89 2013-11-16, 15:36


By żyło się lepiej. Wszystkim!

Tolerancja dla drobnych przestępstw zachęca do popełniania większych
Młoda, ale już zasłużona dla szerzenia kultury prawnej, fundacja Ius et Lex sprowadziła do Polski byłego szefa nowojorskiej policji, który podczas wielu spotkań udowadniał, że społeczeństwo nie jest bezbronne w walce z przestępczością. Bratton wie, co mówi. W ciągu dekady od zastosowania zasady zero tolerancji przestępczość w Nowym Jorku zmniejszyła się o 60 proc. Dotyczyło to zarówno przestępstw wielkich, jak i małych.
Strategia Brattona
U podstaw brattonowskiej strategii legła tzw. teoria wybitej szyby. Mówi ona, że tolerowanie przestępstw drobnych rozzuchwala i zachęca do popełniania większych. Eksperymenty potwierdzały teorię. Pozostawienie samochodu na ulicy przez kilka dni nie miało żadnych przestępczych konsekwencji. Jeśli jednak
w pozostawionym samochodzie stłuczono kamieniem szybę, co sygnalizowało tolerancję dla chuligaństwa, w większości wypadków wkrótce następowało włamanie do takiego auta. I tak ze wszystkim.
Policja w czasach Brattona wydała wojnę drobnej przestępczości: złodziejom samochodowym, malarzom graffiti i innym wandalom, pijanym rozrabiakom i agresywnym narkomanom. I o dziwo, okazało się, że wśród zatrzymywanych było mnóstwo notowanych i poszukiwanych groźnych przestępców, posiadaczy broni bez zezwolenia. Zero tolerancji dla drobnych przestępstw ograniczało automatycznie możliwości działania najniebezpieczniejszych przestępców. Także z tego powodu liczba zabójstw w tym okresie zmalała o 70 proc.
wprost.pl/ar/12797/Teoria-wybitej-szyby/?I=1012

Takie oto doświadczenia są nam znane z Nowego Jorku. I jakie z nich wyciągamy wnioski? Nasz sejm pracuje nad zmianami do ustawy, aby podnieść kwotę, od której kradzież staje się przestępstwem z 250 na 1000 złotych. Jako, że z Nowego Jorku mamy doświadczenia empiryczne - więc możemy stwierdzić, z całkowitą pewnością, że przyjęcie takiego rozwiązania zaowocuje wzrostem przestępczości, nie tylko kradzieży, lecz również ciężkiej przestępczości: np. gwałtów i morderstw.
I to co się dzieje teraz, to wszystko się dzieje zgodnie z planem: zgodnie z programem partii rządzącej: "By żyło się lepiej. Wszystkim!" - czyli złodziejom, gwałcicielom i mordercom również.
Gratuluję wyboru. Żałuję tylko, że ta nowa fala wzrostu przestępczości, która nastąpi jeśli ten wzrost kwoty kwalfikowalności przestępstwa będzie miał miejsce, nie dotknie tylko wyborców rządzącej koalicji PO-PSL, lecz całego społeczeństwa.
Ja osobiście będę miał żal do każdej jednej osoby, która na rządzącą koalicję głosowała, za to, że mniej bezpiecznie będzie na ulicach. To już nie chodzi o korki w mieście, czy za wysokie podatki - to zwiększanie ryzyka, że moja matka zostanie okradziona, moja kobieta zgwałcona, a ja zamordowany.
Ludzie, wybierajcie partie, które zadbają o dobre wojsko, prawo i policję, o resztę zadbamy później, ale nigdzie nie ruszymy bez tych podstaw!
odwazsiemyslec.blogspot.com/2013/06/by-zyo-sie-lepiej-wszystkim.html
Zgłoś
Avatar
T-Will 2013-11-16, 22:03
nanab napisał/a:

To nie samoobrona tylko morderstwo. Jak będziesz przechodził przez plac zabaw i jakiś dzieciak z patykiem w kształcie pistoletu będzie udawał że do ciebie strzela to możesz go legalnie zamordować?

Schlali się i jeden chciał mu zrobić kawał i nastraszyć pistoletem na kulki za 5zł z kiosku a ten wziął maczetę i ich zarżnął jak świnie. 10 lat to mało


A niech ci kurwo rodzinę całą wyrżną tacy dwaj.
Zgłoś