18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 40 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Ostatnio popularne się zrobiły wszelakie zdjęcia z bunkrów, schronów czy miejsc opuszczonych przez człowieka. Dorzucę więc własny materiał Zdjęcia zrobione 4-5 lat temu na Mazurach, pierwsza część przedstawia jeden ze schronów Hitlera, znajdujący się w tym samym kompleksie co np. Wilczy Szaniec, natomiast druga część przedstawia opuszczoną śluzę, budowaną przez Niemców, a po wojnie porzuconą w okolicach Gołdapi.

Z góry przepraszam też za nieciekawe kadry zdjęć, ale nie były one robione pod kątem dokumentacji lecz w celach pamiątkowych . Jednak mam nadzieję, że się spodobają.

Zdjęcie schronu


Zdjęcie śluzy z daleka


Reszta w komentarzach.
Zgłoś
Avatar
Prometheus_Coprophagus 2012-08-05, 4:00
Czekamy na ciąg dalszy.
Zgłoś
Avatar
mrlewy 2012-08-05, 4:17 30
No więc. Część I, schron. Widok na pierwszym zdjęciu to część najlepiej zachowana, bowiem po wojnie w podziemiach schronu zdetonowano (jeśli dobrze pamiętam) kilkaset kilogramów trotylu, lecz mimo takiej siły konstrukcja się nie zawaliła, co najlepiej świadczy o solidności tejże budowli.





Tutaj widok do jakiegoś pomieszczenia przez zniszczony sufit




A tutaj inny budek, niedaleko schronu


Do schronu nie zapuszczałem się głębiej, ponieważ z racji tej eksplozji w podziemiach podłoga była popękana, miejscami dziurawa i ogólnie nie sprawiała wrażenia solidnej, a cenię swoje życie

Część 2, śluza. Tabliczka na niej głosiła "Kanał Mazurski. km 9.50. Śluza Piaski" i zgodnie z tym co mówi wikipedia, budowę tych śluz jak i samego kanału podjęto w XIX wieku, a po wojnie porzucono. Fotografowana przeze mnie śluza jest jedyną ukończoną w 100% i sprawną (czy obecnie, nie wiem).







Teraz kilka zdjęć różnych maszyn, systemów, których działania ani zastosowania niestety nie znam












Tutaj widok na ruiny mostu wysadzonego przez Niemców w czasie wojny


I dwa ujęcia na sam kanał





To wszystko co miałem do zaoferowania Mam nadzieję, że kogoś to zainteresuje. Dla mnie osobiście te miejsca mają w sobie to coś, głównie dlatego, że wyglądają niemal identycznie tak, jak jest pozostawili żołnierze w 1945r. i nikt nie próbował tego w żaden sposób odnawiać czy eksponować. Ot tak w gęstej puszczy stoją sobie niezmiennie od kilkudziesięciu lat
Zgłoś
Avatar
MISIEQM1 2012-08-05, 4:22 22
Dodam coś od siebie.













Dla zainteresowanych mogę poskładać film.
Zgłoś
Avatar
sauerps 2012-08-05, 4:26 3
Ten hitler to musiał być zarobas
Zgłoś
Avatar
Prometheus_Coprophagus 2012-08-05, 4:28
Żadne poniemieckie zabudowania architektury militaris z okresu drugowojennego nie zostały wpisane na listę zabytków. Powód jest prosty - nie stanowią polskiego dziedzictwa kulturowego. Ale zgodzę się z Tobą, niszczeje to, a szkoda. Niestety na dzień dzisiejszy brak jest prawnych narzędzi ochrony tego typu umocnień.
Zgłoś
Avatar
rockface123 2012-08-05, 8:47
wrzucaj film !!! czekam
Zgłoś
Avatar
w................u 2012-08-05, 8:48
Aż sam sobie zrobię wycieczkę kiedyś. Piwsko poleciało.
Zgłoś
Avatar
marcino0o_pl 2012-08-05, 11:00
Mieszkam w Gołdapi i widziałem te bunkry milion razy <szpan>
Zgłoś
Avatar
MayLo 2012-08-05, 11:02
Cześć, jestem z Gołdapi. Mógłbyś mi napisać dokładniej, gdzie są te śluzy? podejrzewam że gdzieś w dalszej okolicy tj. 20-30km od miasta, bo nie miałem nigdy okazji na własne oczy zobaczyć. Możesz podesłać koordynaty maps.google na priv. Tak ogółem to powiem że jest tutaj sporo zabudowań po wojskach niemieckich, jeszcze ówczesnych pruskich i nie tylko. Kilka km od miasta, przy granicy w lesie, przy uzdrowisku jest mały kompleks bunkrów i hamownia silników V2. Ogólnie to duża część miasta, była kiedyś wielką szwabską bazą wojskową. Teraz większość budynków przerobiono, na budynki mieszkalne, a z części utworzono jednostkę wojskową tj. dywizjon przeciwlotniczy . Skoro jest tutaj takie zainteresowanie, tego typu budynkami, kompleksami budynków itp. to trzeba będzie kiedy porobić fotki
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tą tematyką

PS. Piwo oczywiście leci.
Zgłoś
Avatar
Mixtape 2012-08-05, 11:16 3
RMF FM
Zgłoś
Avatar
JURIJ_77 2012-08-05, 11:25
MayLo napisał/a:

Cześć, jestem z Gołdapi. Mógłbyś mi napisać dokładniej, gdzie są te śluzy?



Urodziłem się w Gołdapi A ten kanał i luzy są w Leśniewie Górnym - nie jest to koło Gołdapi, ale bardziej koło Węgorzewa (po drodze Węgorzewo - Kętrzyn). Okolica jest na prawdę niesamowita - poprzetykana starymi, opuszczonymi pruskimi gospodarstwami sprzed 100lat. Na każdym kroku poukrywane wysadzone bunkry - koło Kruklanek na jeziorze Gołdapiwo bunkier stoi nad samym brzegiem jeziora, którego woda obmywa jego żelbetowe ściany.

Kanał miał łączyć Mamry z Bałtykiem - dziadek opowiadał (jest mazurem z tamtych okolic z dziada pradziada), że niemiaszki chcieli budować po drodze bazy naprawcze U-botów, które ukryte w głębi lądu były by trudniejsze do wykrycia i zniszczenia przez Aliantów.

Pozdro
Zgłoś
Avatar
marcopl88 2012-08-05, 11:27
hmm zdjecia z popękanego bunkra znam bylismy tam rok temu ze znajomymi - tylko weszliśmy na te półkę - nie było problemu choć trzeba było uważać na łepetyny by nie zawadzić o zbrojenia
jeśli chodzi o te tereny moge śmiało coś dorzucić też
piwko za wspomnienia
Zgłoś
Avatar
MrPink 2012-08-05, 11:44 1
Ta śluza wygląda jak śluza w "Czterech pancernych". Ta z odcinka "Czerwona seria" (czy jakos tak to się nazywało...)
Zgłoś
Avatar
devian 2012-08-05, 11:48 7
To może i ja dorzucę coś od siebie niekoniecznie mogą to być akurat zdjęcia schronu wujka Adolfa ale bynajmniej jakichś schronów z tego kompleksu... Zdjęć śluzy niestety nie mam.

Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie