18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
🎉🎉🎉 🥳🎂 17 urodziny sadistic.pl 🎂🥳 🎉🎉🎉
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:05
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:41
🔥 Głaskanie misia - teraz popularne
Superwulkan Toba
ilovepain • 2012-11-06, 20:39
Zawsze lubiłem takie ciekawostki więc wrzucam, może wam też się spodoba...



Około 74 tysiące lat temu miał miejsce wybuch znajdującego się na Sumatrze superwulkanu Toba. Najnowsze badania wykazują, że eksplozja ta wywołała globalną katastrofę.

Siła wybuchu Toby była ogromna. Podczas tego zdarzenia na powierzchnię planety wypłynęło tyle lawy, że wystarczyłoby jej do stworzenia dwóch gór wielkości najwyższego obecnie szczytu świata - Mount Everest. W powietrzu zaległy ogromne ilości pyłu, który na wiele lat odciął rośliny i zwierzęta od promieniowania słonecznego, natomiast na ziemi powstał krater o średnicy aż 50 km. Naukowcy twierdzą, że była to najpotężniejsza eksplozja wulkaniczna w okresie ostatnich 2 milionów lat.

Badania pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy pozwoliły oszacować, jak ogromną katastrofę wywołał wybuch Toby. Zarówno w okolicach bieguna północnego, jak i południowego odkryto uwięzione w lodzie cząsteczki kwaśnych deszczy. Badania składu chemicznego tego materiału potwierdziły, że powstał on właśnie w wyniku eksplozji, która miała miejsce 74 tys. lat temu na Sumatrze.


Krater na wyspie Sumatra, który powstał w wyniku eksplozji Toby. Obecnie zagłębienie częściowo wypełnia woda (fot. NASA)

Oznacza to, że wybuch superwulkanu Toba wywołał bardzo drastyczne zmiany klimatyczne. Pył wulkaniczny spowodował opady kwaśnych deszczy nad dużą częścią naszej planety. Brak kontaktu z promieniowaniem słonecznym również odcisnął swoje piętno na środowisku – średnia temperatura spadła na krótki czas aż o około 10 st. Celsjusza.

74 tys. lat temu Homo sapiens już istniał na Ziemi. To właśnie w tym okresie rozpoczęły się wędrówki naszych przodków z Afryki do Azji. Możliwe, że wybuch Toby zdziesiątkował migrujące grupy ludzi. Naukowcy twierdzą, że te kilka lat po eksplozji były krytycznym okresem w dziejach ludzkości.

Także nic tylko czekać aż Yellowstone się obudzi...

Materiał zerżnięty z odkrywcy.pl i nie jest mój!
Zgłoś
Avatar
Suka_Blyat 2012-11-06, 21:27 20
Jak takie coś pierdolnie wytworzy więcej zanieczyszczeń w atmosferze niż cały ludzki przemysł razem wzięty od początku istnienia, ale nie... Ekoterroryści nadal wiedzą lepiej...
Zgłoś
Avatar
x................s 2012-11-06, 23:11 1
park yellowstone to jeden wielki superwulkan kiedyś się zapadnie i jebnie
Zgłoś
Avatar
Mgla 2012-11-07, 3:02 2
Taaaa. a potem zdziwieni. Że mają lawę w salonie, albo że im śmierdzi w nowych blokach obok wysypiska. Gdańsk Szadółki wie o co chodzi )
Zgłoś
Avatar
Maverick50 2012-11-07, 3:07 1
buchachacha czekam tylko aż to wszystko się rozpierdoli
Zgłoś
Avatar
Fullmoon 2012-11-07, 4:19 1
fajny temat, oby więcej takich
Zgłoś
Avatar
ilovepain 2012-11-07, 14:01
Tu druga ciekawostka na podobny temat ;D
odkrywcy.pl/kat,111406,title,Czy-w-Andach-wyrasta-superwulkan,wid,1500...
Zgłoś
Avatar
stery_srh 2012-11-07, 18:15
~Sklej napisał/a:

Jak takie coś pierdolnie wytworzy więcej zanieczyszczeń w atmosferze niż cały ludzki przemysł razem wzięty od początku istnienia, ale nie... Ekoterroryści nadal wiedzą lepiej...


Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy nie ulegają całemu temu eko-pierdoleniu. Tylko, że tych świadomych jest proporcjonalnie bardzo mało, a się biznesik na limitach CO2 i innych bzdurach się elegancko kręci...
Zgłoś
Avatar
Kaszysz 2012-11-07, 19:10
Odnośnie efektu cieplarnianego:

"Para wodna jest najważniejszym gazem absorbującym promieniowanie (sama powoduje 36% – 66% bezpośredniego efektu cieplarnianego), razem z chmurami jest odpowiedzialna za od 66% do 85% efektu cieplarnianego. Sam CO2 odpowiada za 9% – 26%, podczas gdy O3 jest odpowiedzialny za 7%, a inne gazy cieplarniane (w tym głównie metan, tlenki azotu i freony) są odpowiedzialne za 8% efektu."
Zgłoś