18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (5) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:32
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 3:27
Syf na dnie
ilovepain • 2013-02-19, 22:43
Materiał zerżnięty jak zawsze, ale dość ciekawy. Tylko czekać aż nasze pociechy po wakacjach nad morzem będą biegać na trzech nóżkach.

Na dnie Bałtyku spoczywa ponad 50 tys. ton zatopionej podczas II wojny światowej poniemieckiej broni chemicznej - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. Są to substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, takie jak iperyt i fosgen.



Wyjaśnię może jeszcze co to:

Iperyt - Iperyt siarkowy (gaz musztardowy) – organiczny związek chemiczny z grupy tioeterów. Stosowany jako bojowy środek trujący (BST) z grupy iperytów. Nazwa iperyt pochodzi od miejscowości Ypres w Belgii, gdzie w czasie I wojny światowej 12 lipca 1917 został on użyty bojowo po raz pierwszy[4].

Fosgen - Fosgen, COCl2 – organiczny związek chemiczny z grupy chlorków kwasowych. Jest to bezbarwny gaz, silnie trujący i duszący, o zapachu świeżo skoszonej trawy lub zgniłych owoców.

W piątek, 11 stycznia 2013 r., podczas konferencji prasowej Jagusiewicz podkreślił, że trzeba nadać globalny bieg sprawom dotyczącym postępowania z zatopioną bronią chemiczną w morzach i oceanach. Według niego polityczne ustalenia w tej sprawie powinny zapaść na forum ONZ i NATO.

Według szacunków po II wojnie światowej zatopiono ok. 300 tys. ton poniemieckiej broni chemicznej. Głównymi akwenami, na których powstały takie "składowiska", są morza: Północne i Bałtyckie. Na Bałtyku największymi znanymi miejscami zatopień są wody na wschód od Bornholmu i Głębia Gotlandzka. W polskim pasie wód część chemicznego arsenału zatopiono m.in. niedaleko Zatoki Gdańskiej.

GIOŚ zaznaczył, że ryzyko rozsczelnienia pojemników, w których znajdują się niebezpieczne substancje, jest coraz większe. Według szacunków Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, będą one jeszcze szczelne nie dłużej niż przez 150 lat, a czasami dochodzi do drobnych wycieków już teraz. W Bałtyku zatopiony jest m.in. iperyt, czyli gaz musztardowy, gazy porażające układ nerwowy zawierające tabun, gazy łzawiące i gazy parzące (np. fosgen).

Jagusiewicz zauważył, że rozszczelnienie zasobników z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi niesie zagrożenie dla życia na Bałtyku. Obecny na konferencji przewodniczący Międzynarodowego Dialogu ds. Zatopionej Broni Terrance Long przekonywał, że istnieje technologia pozwalająca na bezpieczną utylizację broni chemicznej. Substancje takie transportowane są na ląd, gdzie trafiają do specjalnych komór niszczących chemikalia.

W kwietniu w Hadze obędzie się konferencja przeglądowa Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów. Według Jagusiewicza mogą zostać wówczas podjęte kluczowe decyzje pozwalające wzmocnić ONZ-towską rezolucję, która mogłaby zostać przyjęta na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w grudniu tego roku.

- Przez 50 lat po umieszczeniu tej broni na dnie Morza Bałtyckiego i Północnego przez aliantów sprawa miała wymiar polityczny i to hamowało wszelkie działania (...). Dodatkowo USA i Wielka Brytania przedłużyły moratorium na tę "ciszę" na kolejne 20 lat. Kończy się w 2017 roku - powiedział Jagusiewicz. Dodał, że na szczęście ta "cisza" miała wielu przeciwników, w tym Polskę. Przypomniał, że problemy pojawiły się np. w trakcie budowy gazociągu północnego Nord Stream.

- Ta broń powoli rdzewieje i uwalnia do wody morskiej pewne substancje, które ulegają hydrolizie (...) Powstające z niej substancje są cięższe niż woda i osiadają na dnie (...) To w pewnym momencie było racjonalne podejście. Ale w czasie budowy Nord Streamu nie można było tego pozostawić procesom naturalnym, ponieważ rurociąg wymaga korytarza - wyjaśnił Jagusiewicz. Dodał również, że istniało ryzyko, że w trakcie budowy warstwa osadu na dnie zostanie naruszona i do wody zostaną uwolnione związki metali ciężkich.

Niestety w trakcie budowy rurociągu dokonywano detonacji podwodnych arsenałów. Finowie pospiesznie, przed wydaniem decyzji, zdetonowali 42 bomby zawierające broń chemiczną. Co było postępowaniem zdecydowanie nieekologicznym.
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
GelSSon 2013-02-19, 23:09 1
jeżeli nie zaszkodzi od kąpieli to i tak połowa polski zje skażonego śledzika.... mimo wszystko wydaje mi się że rozejdzie się to po oceanie i nie zaszkodzi nikomu nie takie świństwa tam pływają. za temat piwo.
Zgłoś
Avatar
dawid301293 2013-02-19, 23:35
70 lat po wojnie i sie nikomu nic nie stało, to teraz na pewno wam / nam zacznie szkodzić. FUCK LOGIC.
Zgłoś
Avatar
ilovepain 2013-02-19, 23:55 16
dawid301293 napisał/a:

70 lat po wojnie i sie nikomu nic nie stało, to teraz na pewno wam / nam zacznie szkodzić. FUCK LOGIC.



Jak by szanowny pan przeczytał temat to z łatwością by wywnioskował że "Ta broń powoli rdzewieje" i nie musiałby marnować swojego jakże cennego czasu na pisanie komentarza. Oraz budowa rurociągu naruszyła znajdujący się na dnie morza osad który uwolnił metale ciężkie do wody, które jak sądzę są szkodliwe.
Zgłoś
Avatar
HotSzot 2013-02-20, 0:05 2
Jest moze wiecej zdjec do tego tematu? Uwielbiam czytac ciekawe rzeczy na sadisticu.
Zgłoś
Avatar
Sarkos 2013-02-20, 8:58 10
Kto wyrzucił, ten sprząta.
Zgłoś
Avatar
Smutas 2013-02-20, 13:54 1
Tak mnie ciekawi, po kiego chuja Niemcy mieliby pod koniec wojny topić broń chemiczną? Mieli jej za dużo czy jak? Szybciej uwierzę, że to Rosjanie zatopili niemieckie zdobyczne zapasy, których sami nie byli w stanie wykorzystać.
Zgłoś
Avatar
ilovepain 2013-02-20, 14:20
Szukałem fotek ale nic nie ma...
Zgłoś
Avatar
k................q 2013-02-20, 14:38 1
No to teraz Niemcy powinni wydać grubą kasę by to wszystko wydobyć i dać do utylizacji.
Zgłoś
Avatar
p................a 2013-02-20, 14:42
jo na bank niemcy by we wlasne gniazdo srali przeciez to tez ich wody są oni nie sa tacy glupi jak polacy cos tu smierdzi!!
Zgłoś
Avatar
rai87 2013-02-20, 14:46 4
ehhhh nudy... więc coś co sadoli bardziej interesuję niż to skąd się tam wzięły te środki... a mianowicie następstwa ekspozycji na nie... ale jedna uwaga. iperyt jest środkiem parzącym gwoli ścisłości
FOSGEN:
Efekt toksyczny wiąże się z wielkością narażenia na
fosgen:
n stężenie  3  ppm  — najniższe stężenie powodujące
podrażnienie błon śluzowych gardła,
n stężenie 4 ppm — natychmiastowe podrażnienie oczu,
n stężenie 25 ppm — podrażnienie dolnych dróg oddechowych (przy krótkiej ekspozycji),
n stężenie 25 ppm — zgon (po 30–60 minutach ekspozycji),
n stężenie 50 ppm — zgon (nawet po krótkiej ekspozycji),
n stężenie 3 ppm przez 170 minut — zgon (5,6).
Drażniący zapach fosgenu nie jest dostatecznie
wyczuwalny przy niebezpiecznych stężeniach. Do-
świadczona osoba jest w  stanie rozpoznać stężenia od  0,5  ppm, dające „słodki” zapach. Przy stężeniu  1  ppm występuje zapach przypominający stęchłe
siano. Pracownicy mający kontakt z  fosgenem mogą
utracić zdolność rozpoznawania niskich stężeń na skutek przyzwyczajenia się do zapachu.
Zatrucie fosgenem następuje drogą inhalacyjną.
Gaz działa miejscowo na błonę śluzową górnych i dolnych dróg oddechowych oraz oczu. Bardzo krótki
okres połowiczego rozpadu (0,026 sekundy) wyklucza
możliwość kumulowania się fosgenu w  organizmie.
Mechanizm biologicznego działania fosgenu pozostaje
nieznany. Przypuszcza się jednak, że jego toksyczność
wynika z acylowania protein oraz miejscowego powstawania kwasu solnego podczas reakcji hydrolizy.
Wyróżnia się trzy postaci kliniczne zatrucia:
ciężka — śmierć następuje prawie natychmiast,
umiarkowana — trwa 1 do 24 godzin i charakteryzuje się trzema okresami: podrażnienia, pozornej
remisji i obrzęku płuc,
lekka — objawy kliniczne słabo wyrażone, jednak
istnieje zagrożenie obrzękiem płuc.
Typowa dla zatrucia jest trójfazowa odpowiedź organizmu:
faza początkowa — mogą przelotnie wystąpić: podrażnienie gardła, kaszel, ból w  klatce piersiowej,
nudności oraz duszności,
faza utajenia — trwa od 1 do 24 godzin, samopoczucie poszkodowanego dobre,
faza obrzęku — gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, pojawia się duszność, kaszel i rozwija się niekardiogenny obrzęk płuc, w części przypadków prowadzący do zgonu.

IPERYT:
Zmiany morfologiczne przy ostrym zatruciu:
Przy zatruciu wziewnym objawy działania występują po kilku godzinach (iperyt siarkowy) lub po kilkunastu minutach (iperyt azotowy). Oparzenia iperytem dają objawy po kilkunastu godzinach.
· zapalenie wrzodziejące bł. śluz. dróg oddechowych, krwinkotoki wokół oskrzeli, obrzęk i zespół ARDS, zapalenie ropne płuc (zatrucie wziewne),
· rumień, pęcherze, długo gojące się owrzodzenia skóry,
· zapalenie spojówek, owrzodzenia rogówki,
· leukopenia z powodu depresji szpiku.

Skutki odległe zatrucia ostrego i przewlekłego:
Zwiększona częstość zachorowań na schorzenia nowotworowe
· przewlekła białaczka szpikowa (w młodym wieku!) ryzyko 400x większe – dotyczy narażenie na iperyt azotowy,
· rak płaskonabłonkowy płuc,
· przebarwienia i odbarwienia skóry okolicy ran( z charakterystycznymi pajączkami naczyniowymi), ścieńczenie naskórka, powstawanie nowotworów,
· obniżona oporność na zakażenia,
· przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, często nawrotowe zapalenie płuc,
· zapalenie rogówki, często z towarzyszącym przewlekłym zapaleniem spojówek,
· zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka,
· polipowate błony śluzowe zatok i nosa.
· Nie jest jasne jakie są skutki genetyczne, neurologiczne i kardiologiczne narażenia na iperyt.
Zgłoś
Avatar
lllll 2013-02-20, 14:52 2
Mam jedno pytanie: na chuj tak emotka na końcu? No kurwa pytam się na chuj?!
Zgłoś
Avatar
p................x 2013-02-20, 14:53
dawid301293 masz przeczytaj to sobie mądralo :
wprost.pl/ar/106805/Bomba-w-Baltyku/
Zgłoś
Avatar
Ratilt 2013-02-20, 14:56 1
Kolejne sranie ogniem przez pseudo obrońców zieleni. Aż dziw bierze że autor w tak to uwierzył że aż przedstawił nam obraz "Dzieci z trzema nogami"
Fosgen pod wpływem wody rozpada się na dwutlenek węgla i kwas solny. Reszta z tych rzeczy też nie jest pewnie tak trwała by pozostać niezmieniona przez 70 lat
Straszą wszystkich wszystkim, a ludzie bez zastanowienia w to wierzą
Zgłoś
Avatar
kapi145 2013-02-20, 14:58
A ekolodzy są zajęci przenoszeniem pierdolonych ślimaków i wieszaniem się na chłodniach kominowych
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem