18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Szampan - smacznego sylwestra!
mcvice • 2012-12-20, 18:55
Cześć koledzy i koleżanki, jako że niedługo już będzie Nowy Rok i zapewne większość z was będzie raczyć się różnymi napojami z zawartością alkoholu myślę, że warto przeczytać co mam wam do powiedzenia.

Będę się streszczał bo nie chce mi się za bardzo rozpisywać, tylko przedstawię wam w telegraficznym skrócie jak powstaje szampan (który wielu lubi pić ale niewielu wie jak się go robi).

Otóż szampan (a właściwie wina musujące dostępne w sklepach pod nazwą szampana) powstaje bardzo podobnie jak wino. W beczkach zamyka się winogrona, dosypuje cukier i drożdże. Bakterie drożdży żrą cukier i wysrywają C2H5OH czyli tak uwielbiany przez wielu napój. Tak sobie siedzą i jedzą i srają tym alkoholem (około 2 lata tak siedzą w temperaturze około 13 stopni w całkowitej ciemności). Po tych dwóch latach bakterie te wysrały już dość waszego ulubionego szampana jest tylko jeden problem - nie ma on jeszcze bąbelków! otóż tu mała niespodzianka - włącza się tym bakteriom pod sam koniec procesu bardzo jasne intensywne światło na skutek czego doznają szoku i umierają lecz najpierw przed śmiercią z tego szoku puszczają gazy.

No i tak w telegraficznym skrócie wygląda proces tworzenia szampana, kiedy będziecie wznosić toast na sylwestra i bąbelki wam zaszumią w głowach wspomnijcie sobie mój post i te biedne bakterie które tak się męczyły srając i puszczając gazy.
Zgłoś
Avatar
Architeuthis Dux 2012-12-21, 2:05
albo jesteś głupi albo jesteś trollem
Zgłoś
Avatar
Pan_Dawid 2012-12-21, 2:30
@mcvice
Skoro kogoś cytujesz to podaj źródło/autora wypowiedzi
Zgłoś
Avatar
sebnysa 2012-12-21, 9:08 6
No nic, muszę zabrać głos bo jak widzę geniuszy produkcji szampana to aż mnie w dupie drze.
Po pierwsze jest specjalna odmiana winogron które się nadają do tego celu.
2. Teraz są prasy sterowane komputerem i posiadają programy do specjalnego wyciskania soku aby się pienił szampan.
3. Do soku nie dodaje się cukru, no chyba że jest bardzo zimnie i pochmurne lato, to jest specjalny cukier winiarski.
4. z sokiem postępuje się jak z winem czyli dodaje się drożdże i fermentują.
5. po fermentacji filtruje się to wino, po czym dodaje się następną dawkę drożdży.
6. wino rozlewa się do butelek "szampanówek" i kapsluje się je kapslem jak w oranżadzie.
7. leżakują minimum 9 miesięcy przy czym co jakiś czas obraca się i wstrząsa butelki.
8. po okresie leżakowania drożdże zdychają i osadzają się w formie białego syfu.
9. butelki w specjalne palecie wkłada się do żyropalety, tak że szyjka butelki wchodzi w dupę drugiej butelki.
po to są takie wpustki w butelce szampana.
10. paleta bardzo wolno tzn około 24h obraca całą partię około 1000 butelek do góry dnem.
11. syf z drożdży spływa na dół szyjki .
(jak go wyciągnąć??)
12. butelki wjeżdżają do maszyny która zmraża szampana ale tylko w szyjce tam gdzie spadły zwłoki drożdżowatych.
13. maszyna otwiera kapsel (tak ten jak z oranżady) i tym samym wypada ok 2ch sześciennych zmrożonego szampana wraz z syfem.
14. dodawany jest jakiś pierdolnik, nie pamiętam nazwy coś z siarką ma wspólnego i szampan po pierwsze od tego się konserwuje a po drugie otrzymuje piękny słomkowy kolor.
15. maszyna nabija co2 około 9 atmosfer.
16. następna nakłada drut i myje butelki.
17 przylejanie etykiet, oraz zakładanie złotka na szyjkę.
18 degustacja, sprzedaż.
No to na tyle w temacie produkcji szampana.
Powyższe co napisałem jest to moja obserwacja gdy pracowałem w luxemburgu prz produkcji win i szampanów.
Oczywiście nie nazywa się szampanem tego, bo szampan to znak zastrzeżony dla jednego regionu francji.\
W lux to się nazywa cremant.
I robi się to metodą tradycyjną taką jak w szampanii, i maszynami na których nawet z tamtego regionu są etykietki.
Radzę zapamiętać, bo podejrzewam że nigdzie nie podają jak to robią bo żaby tego pilnują....
Jeszcze mógłbym o winie dosyć sporo napisać, no ale to może innym razem.
Pozdrawiam fachowców i znawców tematu, pewnie naooglądali się "jak to jest zrobione", lub innego gówna...
Zgłoś
Avatar
adamlap 2012-12-21, 10:05 1
obejrzał wykład Żdanowa, przepisał kilka zdań i kurwa fajny.
Zgłoś
Avatar
Dziacho 2012-12-21, 11:00 1
"drożdże to drożdże"
Kurwa to są jebane grzyby. . .
Zgłoś
Avatar
Kannibal992 2012-12-21, 16:39
Moim zdaniem jakaś dziwna prowokacja, człowiek tak głupi nie potrafi pisać.
Zgłoś
Avatar
Paroovens 2012-12-21, 16:45
Dziacho napisał/a:

"drożdże to drożdże"
Kurwa to są jebane grzyby. . .


no cos Ty?! really? tak sie sklada, ze mimo wszystko, ze zalicza sie je do grzybow (ale nie plesniowych), to chyba nigdy nie mowisz, ze dajesz do pizzy grzyby piekarskie nie? No ale niech Ci bedzie powiem to jeszcze raz "(...) drożdże to odmienna filogenetycznie grupa grzybów". Zadowolony doktorku?
Zgłoś
Avatar
belax17 2012-12-21, 17:00
Paroovens napisał/a:

... DROŻDŻE to NIE BAKTERIE! Drożdże to drożdże, mikroorganizmy, odpowiedzialne za proces fermentacji ...



Drożdże (Saccharomyces Meyen ex E.C. Hansen) – rodzaj GRZYBÓW jednokomórkowych z rodziny drożdżakowatych (Saccharomycetaceae).
Zgłoś
Avatar
Paroovens 2012-12-21, 17:10
popatrz w gore zanim skopiujesz wikipedie
Zgłoś
Avatar
MadDave 2012-12-21, 17:19
No i co z tego .... mam to w dupie będę pił co mi się podoba . Jeśli uważasz że ktoś sobie wziął do serca twój ,, telegraficzny skrót prawd nad prawdami ,, to niewątpliwe jesteś tak samo głupi jak twoja wypowiedz .Amen - piwa nie będzie .
Zgłoś
Avatar
mcvice 2012-12-21, 18:02
MadDave napisał/a:

No i co z tego .... mam to w dupie będę pił co mi się podoba . Jeśli uważasz że ktoś sobie wziął do serca twój ,, telegraficzny skrót prawd nad prawdami ,, to niewątpliwe jesteś tak samo głupi jak twoja wypowiedz .Amen - piwa nie będzie .



kazdy jest wolnym czlowiekiem i robi co chce przeciez nie zabraniam nikomu pij nawet szambo i zagryzaj kałem jak chcesz
Zgłoś
Avatar
MadDave 2012-12-21, 18:21
up@ Nie dzięki , nie wciągniesz mnie w swoje chore gierki
Zgłoś
Avatar
elda1987 2012-12-22, 0:11
oj, prawdziwy szampan, z Szampanii to jest poezja smaku. I patrząc na to, że wszelkie niebieskie sery i inne kapciuchy zjadam w mgnieniu oka, to to, czy do tego szampana daje sie bakterie drożdzy (SIC! - chłopie, ty szkołę kończyłeś czy dalej się uczysz?) czy one sobie później srają alkoholem (lol, stary, rozkładasz mnie coraz bardziej) nie rusza mnie wcale. Jak chcą, to moga nawet się spuszczać do środka
Zgłoś
Avatar
mcvice 2012-12-22, 8:37
nigdzie nie napisałem że drożdże to bakterie, a wszystkich "mędrców" hejterów odsyłam do jakiejkolwiek naukowej publikacji na temat konkretnie co to są "bakterie drożdży" (tzn jakie bakterie towarzyszą przemianom drożdżowym).
Zgłoś
Avatar
Paroovens 2012-12-22, 19:42
ziomek zrozum, ze nie ma czego takiego jak "bakterie drożdży". Owszem czesto mikroorganizmy ze soba wspolpracuja, czesto sobie przeszkadzaja, ale - powtarzam - nie istnieje takie wyrazenie jak "bakterie drożdży".
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie