18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Za nami druga edycja Wielkiego Testu wiedzy ekonomicznej, czyli wspólnego projektu Telewizji Polskiej i Narodowego Banku Polskiego. W zabawie, która ma służyć nie tylko sprawdzeniu wiedzy z tej dziedziny, ale też jej popularyzacji, biorą udział politycy, dziennikarze i aktorzy znani z ulubionych telenowel TVP. Trzeba jednak przyznać, że takiej zbiorowej kompromitacji tzw. elit dawno nie widzieliśmy.



Prowadzący i przedstawiciele organizatorów imprezy, do końca nie dowierzali, że w finale o nagrodę główną w wysokości 30 tys. złotych przeznaczonej na cele charytatywne, rywalizowali: dziennikarka Agnieszka Romaszewska w duecie z dr Leszkiem Mellibrudą vs. Julia Wróblewska z Markiem Molakiem.

Zwycięzcami testu zostali serialowi aktorzy: 15-letnia Julia Wróblewska i 23-letni Marek Molak, którzy pokonali wielu medialnych ekspertów z gmachu przy Wiejskiej, redakcji najpopularniejszych gazet czy akademickich katedr. Ich zwycięstwo byłoby nawet godne pochwały, gdyby nie fakt, że zawdzięczają je wyłącznie łutowi szczęścia. Zwycięzcy sami nie kryli zaskoczenia wygraną, podobnie jak tego, że podczas rozstrzygającej rundy finałowej zaznaczali odpowiedzi, kierując się najbardziej prymitywną, choć jak pokazuje życie, niekoniecznie zawodną, metodą strzelania.

Trudno powiedzieć, komu bardziej powinno być wstyd za taki, a nie inny finał ekonomicznej zabawy. Annie Popek? Dziennikarce TVP, absolwentce podyplomowych studiów z zakresu polityki monetarnej i systemu finansów, byłej doradczyni Grzegorza Kołodki, ministra finansów w rządzie Leszka Millera? Europosłowi Jackowi Kurskiemu? Który niezależnie od tematu dyskusji, w której zabiera głos, kreuje się na eksperta?

Tekst w całości podjebany z wp.pl ale dobitnie pokazuje jaką wiedzą dysponują eksperci w dziedzinie ekonomii.
Zgłoś
Avatar
xardas322 2014-02-15, 23:24
Hah. Przyznaję jest to jak najbardziej prawdopodobne, z tego względu, że na egzaminie z podstaw przedsiębiorczości, zdałem posługując się tą samą metodą.
Zgłoś
Avatar
frirajdowiec 2014-02-15, 23:29
Polskim dobrym ekspertem od ekonomii jest Balcerowicz, co by nie było. A średni poziom nauczania w polskich uczelniach ekonomicznych jest niski i spada od wielu lat.
Zgłoś
Avatar
Dobrutro 2014-02-15, 23:35
Od dawna wiadomo, że polityk nie musi się na niczym znać. Najważniejsze by wybrać pajaca który najwięcej naobiecuje, najbardziej Wam do dupy po włazi przy okazji wyborów, a po kolejnym wyborze Was oleje na całą kadencje do następnych wyborów w międzyczasie zapełniając stanowiska kolejnymi tłukami, albo tworząc więcej takich ciepłych przytulisk po znajomości.
Zgłoś
Avatar
m................t 2014-02-15, 23:36
najlepsze było jak orłoś pomylił imiona od tego pedałą biedronia i od kurskiego
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2014-02-15, 23:38 1
wajnona napisał/a:

15-letnia Julka Wróblewska... czy to jest ta mała blondyneczka z "Tylko Mnie Kochaj"? BOŻE, ja taka stara jestem...? :<



stara, nie stara, ale cycki mozesz pokazac

frirajdowiec, z balcerem to troche przesadziles
Zgłoś
Avatar
wajnona 2014-02-15, 23:41
@up no patrz, nie mam zdjęć z cyckami :< mam leżąc latem na trawie i plaży, ale to już wrzucałam, więc nic nowego ;D
Zgłoś
Avatar
Blezzer 2014-02-15, 23:46
Proszę was. Na dzisiejszych uniwerkach panuje zasada "ujebię ich/nie ujebię". Testy czy egzaminy to nie sprawdzian z wiedzy i inteligencji, lecz z refleksu i szybkiego napierdalania na kartce "byle coś trafić". Dlatego mam wyjebane na studia i tycz wszystkich emgeerów, bo już teraz jestem na lepszej pozycji społeczno-bytowej niż nie jeden studencina. Bo szkoda czasu na studia, które chuja mi dadzą, nawet jeśli się tym interesuję czy pasjonuję.
Zgłoś
Avatar
astmuus 2014-02-16, 0:30 5
dmnkzl napisał/a:

byłej doradczyni Grzegorza Kołodki,



Poprawka - Bełkodki

Poza tym, czego wy się spodziewacie po ludziach, którzy słysząc o Krzywej Laffera kojarzą tylko jedno słowo i nie jest ono nazwiskiem.

Ekonomia w Polszy - czyli jak wbić do głowy keynesizm młodym umysłom.

A potem będzie jeden z drugim latał i wybijał szyby "bo gospodarkę naprawia" .
Zgłoś
Avatar
s................y 2014-02-16, 0:37 3
Na następny tego typu test powinni wziąć szympansa, może i on znalazłby się w finale

Co do studiów jak kolega wyżej pisze, często jest właśnie tak że zdolne osoby odpadają przez takie skrajności śmiesznie prosty egzamin <-> rozpaczliwie trudny. Za stan podupadającego poziomu wyższego kształcenia odpowiada ministerstwo które co rusz obcina finansowanie. Przykład z moich studiów rocznik wyżej 80h zajęć, mój rocznik 65h, dwa roczniki w dół już 45h, a profesor wspomina że jak on studiował to mieli 140h plus konsultacje na których prowadzący poświęcał cały czas ich trwania na problemy studentów z przedmiotem (aktualnie mało który rzeczywiście jest na konsultacjach i ma ochotę sensownie pomóc). Teraz wygląda to tak że profesor wymaga tak jak jego uczyli (przejebane po całości), wymaga zgodnie z wymaganiami ministerialnymi (nie jest łatwo ale do ogarnięcia), dostosowuje egzamin do ilości godzin i tego co faktycznie przerobił (było na zajęciach czyli max 2 termin i z głowy) lub stwierdza że jest tak mało godzin i mu za mało płacą by się przykładał i zdają wszyscy co oddali kartki lub opracowali ściągi z podanymi wcześniej zagadnieniami.

Co do wykładowców praca fajna/nie fajna kwestia upodobań ale jak ostatnio pewien profesor oznajmił jak wygląda płaca za bycie promotorem: 10h seminariów, 10h pracy z studentem nad pracą/ projektem do obrony (sprawdzanie, konsultacje, zapoznanie z finalną pracą do obrony, obrona). Ministerstwo stwierdziło że jest to do zrobienia w 2h i za tyle im płacą, a reszta wolontariat.

P.S. Taka sytuacja jest na uczelniach typu politechnika, na innych nie wiem ale myślę że w wielu kwestiach występują tu podobne problemy.
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2014-02-16, 11:59
wajnona napisał/a:

@up no patrz, nie mam zdjęć z cyckami :< mam leżąc latem na trawie i plaży, ale to już wrzucałam, więc nic nowego ;D



alez to zaden problem, zapodaj adres to przyjade i ci cykne pare fotek
Zgłoś
Avatar
StewieG 2014-02-16, 12:12
po huj takie gówno wrzucać na główną ?
Zgłoś
Avatar
czarkowskY 2014-02-16, 14:19
Nie ma co się podniecać drodzy stujelarzem, pierw zobaczcie te pytania które z ekonomią chuj wielki miały wspólnego.
Zgłoś
Avatar
pi73rmaster 2014-02-17, 13:27
Nie oglądałem drugiej edycji, ale w pierwszej to przecież 80% pytań to dzieciak z podstawówki, by odgadł, a pytań stricte ekonomicznych to w zasadzie nie było. W drugiej pewnie nie było inaczej.
Zgłoś