Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (5) Soft (1) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 31 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 19:40
Wieża Quistorpa

Czyli kilka słów o upadłej ikonie lasu Arkońskiego.


***



***


Ruiny wieży Quistorpa (Quistorpturm) znajdują się w Parku Leśnym Arkońskim, na najwyższym wzniesieniu tego terenu - wzgórzu Arkona. Kiedyś była to budowla, z której można było podziwiać panoramę okolicy z kilku poziomów: z ganku nad drugą kondygnacją, balkonu w połowie wysokości trzonu, ganku wieńczącego główną część trzonu oraz z tarasu na szczycie.

Możecie sobie wyobrazić jak cudowne i malownicze widoki można było podziwiać ze szczytu tej wieży, gdy okolicę przecinały jeszcze ścieżki, a obecny las pokrywały trawniki, ogrody i fontanny.



***

Kiedyś budowla była jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Wybudowana została w latach 1900-1904 na zlecenie i ze środków Martina Quistorpa. Miała upamiętniać jego ojca Johannesa Quistorpa i być reklamą materiałów budowlanych pochodzących z kamieniołomów i fabryk należących do rodziny. Projekt wykonał architekt Franz Schwechten z Berlina w stylu neogotyckim z elementami neoromantyzmu. W dolnej części wieży mieściła się kawiarnia. Było tu też popiersie Johannesa Quistorpa oraz makieta okolicznych terenów parkowych. 7 kwietnia 1914 roku nad Szczecinem przeszła burza, o 16.30 piorun zniszczył szklaną kopułę na szczycie wieży oraz górny balkon. Cegły rozsypały się po wzgórzu w promieniu 300 metrów. W lipcu przystąpiono do remontu, a na szczycie zamontowano piorunochron firmy "Teske" ze Skolwina.

Na początku XXw. Martin Quistorp przekazał budowlę oraz otaczający ją park Lasku Arkońskiego miastu. W 1942 roku na wieży zainstalowano urządzenia radarowe i odkomenderowano tu niemiecką jednostkę obrony przeciwlotniczej. Okoliczności zburzenia budowli nie są do końca wyjaśnione. Jedna wersja mówi, że w 1944 roku wieża uległa zniszczeniu w wyniku jednego z alianckich nalotów bombowych. Druga, że została wysadzona przez hitlerowców. Właściwie scenariuszy jest tyle, ilu ludzi, którzy je powtarzają do dziś.



***


Obecnie zachowała się tylko kamienna podstawa zbudowana z obrabianych bloków granitowych z rugijskich kamieniołomów, na niej pozostał niewielki fragment ceglanej wieży, która pierwotnie miała 45 metrów wysokości (z masztem - 52 metry) i częściowo zdobiona była ceramicznym, glazurowanym detalem. Narożne filary kamiennej podstawy zwieńczone były dwiema kamiennymi rzeźbami - alegorycznymi figurami Handlu i Przemysłu, dłuta berlińskiego artysty Ludwiga Manzla.



***

Do ruin prowadzi kilka tras turystycznych m.in. szlak zielony. Można tez dojść od strony ulicy Arkońskiej, zaraz przy chacie z bali należy kierować się pod górę, trafimy wtedy na fragmenty zabytkowych kamiennych schodów.

***

Istnieją plany rewitalizacji wieży, jednak to, co miasto przyjmuje z największą aprobatą, jest więcej niż żałosne. Zobaczcie sami:



Po lewej stronie wieży (względem zabytkowych schodów), znajduje się niewielki "grzybek" z cegły, w którym znajduje się wejście do podziemnych tuneli. Spiralne, zasypane gruzem schody, prowadzą kilka metrów pod ziemię, po czym zamieniają się w prosty korytarz. Przejść można przez około 30 metrów, dalej jest tunel z drewna, który od dawna nie nadaje się już do zwiedzania. U podnóża wzgórza Arkony można odnaleźć zasypane wyjście z podziemnych tuneli, a przy pętli tramwajowej na ulicy Arkońskiej znajduje się zaspawane wejście do korytarza, który prawdopodobnie jest najdalszym, również zasypanym, wylotem podziemi pod Quistorpem.



Miejsce jest bardzo ciekawe i polecam każdemu zwiedzić je. Tych, którzy mieszkają daleko od Szczecina, zapraszam do obejrzenia filmu z eksploracji tej wieży, zarówno części nadziemnej jak i podziemnej.

Pamiątki przeszłości - Wieża Quistorpa

Zdjęcia, wykorzystywane przeze mnie do tworzenia artykułów, pochodzą ze strony mojej grupy na facebooku, na której znajduje się bez przerwy powiększana galeria zdjęć różnych porzuconych obiektów. Zapraszam.

Strona na facebooku
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów.
Niestety sytaucja związana z brakiem reklam nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany Link do Zrzutki
Avatar
RockyWood 2014-03-09, 21:05 18
pasowało dać fotkę tego szwabsko-polskiego Mordoru



szkoda że już nie istnieje.
Zgłoś
Avatar
kosti7 2014-03-10, 16:28
Duużo drzew trzeba by było wyciąć
Zgłoś
Avatar
Kriser77 2014-03-20, 17:05 3
Pomysł rewitalizacji tej wieży jest tak chujowy że mi się rzygać chcę.
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem