18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (9) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Dokumentalne Popularne Losowe Szukaj Forum Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się



Na wstępie zaznaczę, że temat będzie o "bezsensownej" moim zdaniem całej akcji WOŚP.

Jak kogoś ten temat drażni, powoduje złość, ból dupy itp. to proszę bardzo:

spoiler



Przeglądając internet, zacząłem szukać informacji na temat tego w jakim stopniu WOŚP faktycznie wspiera budżet NFZ, znalazłem ciekawe zestawienie gdzie ukazane jest porównanie z rocznym budżetem oraz długiem publicznym... W połączeniu z reportażem Maxa faktycznie odnoszę wrażenie, że cała ta impreza jest co najmniej przereklamowana...



12 stycznia 2014 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz dwudziesty drugi! Po raz kolejny na ulicach pojawi się kilka tysięcy wolontariuszy, Polska zaklejona zostanie kolorowymi serduszkami, a na koniec zapłonie światełko do nieba. W tej niesamowitej atmosferze na chore dzieci zebrana zostanie pokaźna sumka, która w tym roku przekroczy prawdopodobnie 50 milionów złotych. Jak napisał jeden z portali: „To swoisty fenomen w skali światowej”.


Istotnie. Fenomenem tej akcji jest przede wszystkim to, że przez dużą część społeczeństwa zaczęła być ona postrzegana jako ostatnia deska ratunku dla polskiej służby zdrowia, bez której szpitale nie miałyby sprzętu, a chore dzieci należytej opieki specjalistów. Łukasz Woźniacki z Akademii Medycznej pisze:

„Polska służba zdrowia zaniedbywana przez dziesięciolecia i permanentnie niedofinansowywana stanęła nad przepaścią. Tę sytuację postanowiła zmienić grupa ludzi.”



Brawo za chęci, ale spójrzmy na liczby! Około 50 milionów złotych, jakie prawdopodobnie zbierze w tym roku WOŚP, stanowi zaledwie 0,075% (sic!) budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, który na 2014 rok zaplanowany został na poziomie około 67 miliardów złotych.

Rysunek 1: Porównanie rocznych przychodów WOŚP i NFZ




Nie trzeba być szczególnie bystrym, żeby zorientować się, że zwiększenie wydatków na służbę zdrowia o niecały promil niczego nie zmieni. Ciśnie się raczej na myśl gomułkowskie: „staliśmy nad przepaścią i… zrobiliśmy krok naprzód”, bo jak inaczej nazwać dolewanie wody do przeciekającego dzbana, zanim się go wpierw nie uszczelni i podreperuje konkretnymi reformami. A o tym, że nadużyć w sektorze zdrowia jest wiele i jest co uszczelniać przekonuje choćby lektura raportu firmy doradczej Ernst & Young „Ocena możliwości poprawy działania polskiego systemu ochrony zdrowia”, gdzie sygnalizowana jest pilna potrzeba reform instytucjonalnych, które poprawią efektywność systemu. A tymczasem zamiast reform mamy jedynie personalne zmiany na stanowisku dyrektora NFZ i ojcowskie grożenie palcem Donalda Tuska w stronę Ministra Arłukowicza, któremu premier dał kilka miesięcy na zmniejszenie kolejek. A czasu na realną debatę o służbie zdrowia nie ma, a już na pewno nie ma na nią miejsca w telewizji, no bo przecież pokazać trzeba jak Wielka Orkiestra gra. A pokazywać jest co, gdyż aby uzbierać owe 50 milionów złotych cała Polska dosłownie staje na głowie. W tym roku stanie prawdopodobnie wyjątkowo okazale, gdyż prezydenci miast nie będą oszczędzać na koncertach i fajerwerkach – w końcu będzie to świetna okazja aby pokazać się z dobrej strony i powiedzieć „Siema” do Jurka Owsiaka w telewizji roku wyborczym – wszystko za publiczne pieniądze rzecz jasna.


A tymczasem gdy opadnie kurz, ulice zostaną sprzątnięte, a Polacy wrócą dumni do domów z serduszkiem na piersi, okaże się że za „koncert kapeli Donalda Tuska” odegrany po cichu za drzwiami gabinetów muszą zapłacić kwotę ponad trzykrotnie większą niż przekazali na WOŚP.

Rysunek 2: Dług publiczny kontra WOŚP





Uzasadnienie: Szacunkowa wielkość jawnego długu publicznego, po uwzględnieniu wahań kursu złotego, rośnie obecnie z 927,5 mld zł na koniec czerwca 2013 r. do 959,1 mld zł na koniec grudnia 2013 r., czyli o przeszło 172 mln zł na dobę (za FOR)

O ile jednak Wielka Orkiestra gra do końca świata i jeden dzień dłużej, o tyle każdy dzień dłużej koncertu w wykonaniu tego rządu przybliża nas do „końca świata”, a przynajmniej do końca marzeń o wysokim wzroście gospodarczym i inwestycjach, bo jak tu je finansować, skoro na samą obsługę długu publicznego wydajemy rocznie około 40 miliardów złotych, czyli kwotę, za jaką moglibyśmy zbudować około 1100 km autostrad. Ale żeby w Nowy Rok nie wchodzić zbyt pesymistycznie — zatrzymajmy się nad grafiką Wasiukiewicza i ucieszmy, że są obszary, w których doganiamy Europę. :)








W spojlerze dorzucam tekścik Adrianny Gąsiorek odnośnie bezsensu WOŚP

spoiler


Oczywiście - jak ktoś chce niech wrzuca do puszek pieniądze garściami, ja nie zamierzam to Wasza decyzja... Jak chcę wspomóc dzieciaki to dołączam do jakiejś akcji motocyklistów i odwiedzam je w szpitalach i domach adopcyjnych






Cały artykuł znajduje się na stronie: http://wmeritum.pl/wosp-vs-wielka-kapela-donalda-tuska-polityczny-plecak-szwarockiego/

2014-01-12, 17:00
Tak...
Każdy psioczący i ujadający na WOŚP jak trafi do szpitala niech odmówi z korzystania z urządzeń oznaczonych serduszkiem czyli kupionych przez złodziejską instytucję WOŚP... bądźcie konsekwentni :)
I życzę by się wam udało przeżyć bez owego sprzętu.

2014-01-12, 17:11
Głupiś autorze. Nawet nie chce mi się czytać tych Twoich wypocin do końca. Porównywanie długu publicznego do orkiestry świadczy tylko o tym, że potrzebujesz natychmiastowej hospitalizacji :) Mam tylko jedno pytanie:

Skoro twierdzisz, że ta akcja jest bezsensowna to wytłumacz mi jaką ona szkodę wyrządza społeczeństwu?

Moim zdaniem nawet jeśli na zakup urządzeń nie trafia 100% zebranych pieniędzy to i tak nie wiele zmienia, bo te pieniądze (a właściwie urządzenia za nie kupione) spadają szpitalom "z nieba". Gdyby nie orkiestra to po prostu tych urządzeń i łóżek w szpitalach by nie było. I choćby dlatego uważam, że gra jest warta świeczki.

2014-01-12, 17:20
@sard

Duża część tych urządzeń często nie może być wykorzystana ze względu na koszty obsługi, dodatkowi pracownicy ich szkolenie, serwisy czy choćby brak sali, a szpitali nie stać

@KrzysztofFejk - to że akcja w dużej części jest zagrywką polityczną, mającą na celu propagandę sukcesu i o jacy to Polacy nie są zajebiści bo potrafią się zebrać do puchy... Dlaczego media ani nikt inny nie poruszy tematu, że ten sprzęt nam się należy od państwa ponieważ za niego płacimy (w podatkach) ? Porównanie tych pieniędzy ma na celu zilustrowanie ogrom zmarnotrawionych pieniędzy.

2014-01-12, 17:21
Kato-prawicowe barany znowu napie**alają na Owsiaka bo to nie do nich trafi 50mln, które mogli by przek***ić na ustawianych przetargach. pie**olcie sobie dalej tylko jak wasze dziecko będą chcieli położyć w inkubatorze z serduszkiem to wara!

2014-01-12, 17:21
A pie**olę ja Was prawiczki. Gdyby nie zbiórka wośp, szpital w którym się urodziłem, nie dostałby sprzętu, dzięki któremu przeżyłem. (Jestem wcześniakiem z 6.-go miesiąca).
Zachowujecie się jak prawdziwe komuchy. Chcecie decydować za innych, na co przeznaczać ich pieniądze. KRUL byłby dumny...

2014-01-12, 17:21
fabian1910 napisał/a:

Ja to powiem tak, wiadomo ze Jurek z tego sobie coś sobie podpie**oli :D ale i tak widać ze się zmienia po tych jego akcjach dla tego na wośp można wesprzeć ale na Caritas z pełnym zaufaniem wypadało by dać bo oddają 99% tego co uzbierają ;)



Co do tego ile tak na prawdę Caritas oddaje z tego co zbierze nie byłbym taki pewien bo ciężko znaleźć takie dane. A jak już ci się uda znaleźć to pochwal się nam wszystkim i przy okazji wyszczególnij ile z tych pieniędzy zostaje wydana w Polsce a ile poza granicami naszego kraju (Haiti itp.).
Prześwietlając te wszystkie fundacje (które ze wszystkich zebranych środków mają obowiązek przeznaczyć minimum 10% z nich na wybrany cel) to myślę, że WOŚP i tak wypada stosunkowo dobrze.

2014-01-12, 17:22
Człowiek chce pomóc to jeszcze go j***ne polaczki osądzają. Sami k***a specjaliści od urządzeń medycznych od wszystkiego. Bo przeczytal pare postow wczesniej to prawda. Banda kretynow.

2014-01-12, 17:30
Normalnie bym w to nie uwierzył ale skoro Max Kolonko tak mówi,to musi być prawda..

2014-01-12, 17:31
Idźcie zobaczyć oddział dziecięcy, wyposażenie, powiedzcie rodzicom malucha leżącego w inkubatorze z serduszkiem, że nie powinno być tego inkubatora. A potem wstawcie fotki poobijanych mord. Swoich dzieci byście nie pozwolili ratować tym sprzętem?

2014-01-12, 17:34
Aha, więc skoro to co robi WOŚP to kropla w morzu potrzeb to lepiej w ogóle nie pomagać :facepalm:

Ciekawe jest to, że przed Woodstokiem WOŚP była wspaniała i dzieciaki z puszkami stały w kościołach a po Woodstoku nagle okazało się, że to "sataniści" i zaczęliście szukać haków na WOŚP a sama akcja stała się nagle bezsensowna. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co?

2014-01-12, 17:35
ale jesteście przyjebami z takimi teoriami spiskowymi...
1) Nikt z was nie zrobił jeszcze lepszej organizacji charytatywnej!

2) Nikt wam nie karze wrzucać do puszek!

3) NFZ wydaje te miliardy nie tylko na sprzęt, ale na wypłaty i całość systemu, WOŚP wydaje tą kasę tylko na sprzęt.

4) Wiele ludzi jest oburzonych tym, że nadawane jest to na TVP2 za publiczne pieniądze. Ciekawe, że tylko 10% ludzi płaci abonament. Czyli jakieś ponad 80% tych idiotów jest oburzonych tym, że kradną pieniądze których nie zapłacili...

5) Pomimo, że Max-Kolonko odkrywa niezręczne dla rządu fakty, to debil.

Tyle mojego w temacie, choć każdy ma prawo mieć odmienne zdanie.

2014-01-12, 17:37
FigoFaggot napisał/a:

A pie**olę ja Was prawiczki. Gdyby nie zbiórka wośp, szpital w którym się urodziłem, nie dostałby sprzętu, dzięki któremu przeżyłem. (Jestem wcześniakiem z 6.-go miesiąca).





hmm wiek 23...
2014 - 23 = 1991

Orkiestra zbiera od 1993
W 1994 zbierała kasę na pomoc szpitalom noworodkowym
Zanim zakupili sprzęt trochę czasu minęło :samoboj:



2014-01-12, 17:38
Jak bedziecie mieli dzieci i przyjdzie badanie słuchu malucha to może zapytacie o sprzęt od jurka, lekarz powie bardzo jasno tak jak powiedział nam "co z tego ze nowy skoro dolna półka" jurek kupi tak kupi kupi sprzet po przecenach, albo taki którego samo użytkowanie jest j***nie drogie

2014-01-12, 17:46
Najlepsze jest to, że każdy z nas dopłaca do tej bezsensownej organizacji jaką jest NFZ ok. 200zł miesięcznie z podatku, i jeszcze to gówno trzeba ratować i dopłacać :s

2014-01-12, 17:47
Człowiek by chciał skomentować te wypociny w komentarzach, ale szkoda się wk***iać.