18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (7) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:55
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:22
Avatar
TwójCzarnyPan 2024-09-30, 20:05
kobo7 napisał/a:

Dałem Ci plusa, ale to chyba nie było zupełnie tak, jak to przedstawiasz, Balcerowicz był tylko wykonawcą planu opracowanego przez niejakiego pana Sashsa - pewnego wybitnego ekonomistę pochodzenia rzymiańskiego. Ów pan ustalił go z ówczesnym kierownictwem Solidarności, i wcale nie musiał on być terapią szokową (ponieważ Sashs dopuszczał inne warianty), niemniej Kuroń i reszta kierownictwa S opowiedziała się właśnie za takim rozwiązaniem, ponieważ obawiano się (zresztą słusznie), iż powolne przechodzenie do gospodarki rynkowej po prostu rozmyje cały plan w czasie (ze względu na naszą narodowa niezdolność do planowania długofalowego) i skończylibyśmy jak RU, UA, BY. Jak postanowiono, tak też zrobiono (i bardzo słusznie) dzięki temu Polska w jednej chwili stanęła na drodze rozwoju takiej, jaką szło większość państw zachodniej Europy, co dało nam też szansę na w miarę szybkie przystąpienie do UE i kolejny skok rozwojowy. Efektem ubocznym tego planu (tak naprawdę zamierzonym), było oddanie części przedsiębiorstw państwowych w ręce zachodnich inwestorów, w zamian za gwarancje, nowe kredyty lub umorzenie starych, etc. Ogólnie spowodowało to napływ obcego kapitału i umożliwienie transformacji złotego w walutę wymienialną i coś wartą. Pozwoliło to też na robienie wielomilionowych wałów, ale tutaj tak naprawdę nie możemy winić o nic Balcerowicza, a polskie zdolności do robienia szemranych interesów.


Tak, to prawda. Plan stworzył Jeffrey Sachs, ale Balcerowicz stał się jednak symbolem tych przemian. Dla jednych pozytywnym, dla innych wprost przeciwnie. Jak nie on, to ktoś inny by to przeprowadził. I jak sam mówisz, lepiej było zrobić to boleśnie, ale szybko.
Zgłoś
Avatar
WąsatyZbój 2024-10-02, 6:08
DupaJasiu123 napisał/a:

Do zbierania czereśni albo truskawek chętnych nie ma, ale jak dobrze zapłaci za robotę to wszędzie krążą zdjęcia po ile kilogram czereśni. To taki przykład oczywiście, bo jak zawsze każdy kij ma dwa końce.



Moja kobieta jest księgową. Prowadzi m.in. kilku sadowników. Pokazała mi rozliczenia jednego z nich. W czerwcu tego roku, gdy zbierał czereśnie, jego koszty pracownicze wyniosły ok. 17% wszystkich kosztów firmy. Płacił po 2,80 zł na rękę za kilogram (w godzinę, najgorszy pracownik zbierze 10 kg). Wiem, że na giełdzie, sprzedał po 14 - 16 zł za kg. W kilku warzywniakach, do których trafiły jego czereśnie, ceny były od 25 - 30 zł za kilogram. Pytanie, kto jest bardziej pazerny?
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery, pomimo tego iż na całej stronie mamy oznaczenie że strona jest przeznaczona wyłącznie dla użytkowników pełnoletnich. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Przyjmuję do wiadomości, że wszystkie materiały audiowizualne wgrane na serwery na tej stronie przeznaczone są dla osób pełnoletnich i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolem dozwolone od lat 18 na odtwarzaczu filmów