18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:02
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Wybuch puszki z colą
torro • 2013-01-25, 1:43
Miałem dokładnie to samo zeszłej zimy. Zostawiłem puszkę Dr.Peppera przy -15°C. Mam uchwyt na napoje między fotelami, więc musiałem nie tylko czyścić deskę, ale prać pokrowce i sufit. Auto wyglądało jak po strzale Vegi w Pulp Fiction.





Zapomniałem napisać czemu puszka wybuchła, ale od czego mamy tu ekspertów...
Zgłoś
Avatar
herbalix 2013-01-25, 16:35
ja w lecie mam analogicznie z zapalniczkami
Zgłoś
Avatar
zaba711 2013-01-25, 20:13 4
p1V/T1 = p2V/T2
V objętość ... jest stała
p ciśnienie zmienia się i T temperatura się zmienia.
Zatem T1>T2 oraz p1 jest różne od p2 ale nie wiemy jak.
zatem podzielimy sobie obie strony przez V (można tak zrobić)
i mamy p1/t1 = p2/T2
Jako że T1 wynosi np. 27 stopni C (przyjąłem taką liczbę żeby było równo 300K - kelwinów) a T2 niby -15C czyli 258K)
teraz jak zmienia się ciśnienie ?
P1=p2*(T1/T2), a p2=(p1T2/t1)
A t1/t2 =1,163 a t2/t1=0,860 zatem możemy popwiedzieć że
p1=p2*1,163, a p2=p1*0,860, biorąc 1 z tych wyników ewidentnie widać że p2 jest mniejsze niż p1 [p2<p1] czyli teoria użytkownika matt69 jest o kant dupy rozbić bo ciśnienie maleje ! Tak swoją teorię możesz sobie w dupę wsadzić ! Jak chcecie się kłócić to weźcie napełnijcie ciepłym powietrzem butelkę plastikową i wystawcie za okno albo do lodówki wrzucie.
Puszka została rozsadzona najnormalniej z powodu temperatury ... pod wpływem niskiej temperatury puszka pękła(zassana do środka). Co do uwalniającego się gazu ... gaz już był trochę uwolniony i dalej się nie uwalniał z coli i nie spowodował samego "wybuchu" puszki dopiero po zrobieniu małych otworów zaczął się uwalniać powodując odegniecie puszki od wewnątrz do zewnątrz oraz samo-ogrzania coli co też spowodowało wytrysk coli z puszki gdyby nie fakt iż gaz mógł się już wydostać z puszki przez otwór zrobiony przez niską temperaturę to to by nie podniósł temperatury coli co też by nie spowodowało szybszego i większego wytryskiwaniu coli z puszki.

Inaczej w skrócie dla gimbazy ... niska temperatura zrobiła dziurę, co spowodowało że gaz mógł uciekać z coli i podnieść jej temperaturę i spowodować erekcję puszki na deskę rozdzielczą.

Jam specjalista ! Jam geniusz ! Bo JAM JEST POLAK I TAKA JEST NATURA POLAKA !
Zgłoś
Avatar
torro 2013-01-25, 23:27
petru23 napisał/a:



Więc... puszka wybuchła bo to był ZAMACH.


To znaczy, że były dwa wybuchy...
Zgłoś
Avatar
Blade ziele 2013-01-26, 14:57
pracuję na myjni samochodowej która kompleksowo sprząta wnętrza- pomyśl o tym bo trochę syf
Zgłoś
Avatar
P................e 2013-01-26, 17:49
torro napisał/a:

Tyle, że koka się z czym innym kojarzy...



chyba z "koko koko ełro spoko"
Zgłoś
Avatar
torro 2013-01-26, 21:08
Blade ziele napisał/a:

pracuję na myjni samochodowej która kompleksowo sprząta wnętrza- pomyśl o tym bo trochę syf


Zimą też pierzecie tapicerkę? Przy -15? Bo ja byłem wtedy w trzech i nikt się nie podjął...
Zgłoś
Avatar
Bardok 2013-01-26, 23:29 2
jebła to jebła, po co drążyć temat...
Zgłoś
Avatar
tomqj 2013-01-26, 23:35 2
torro napisał/a:

Zostawiłem puszkę Dr.Peppera przy -15°C


Zgłoś
Avatar
RumAczek 2013-01-26, 23:53 5
@tomqj akurat Dr. Peppera w Polsce dostac to zaden problem. Chciałeś zabłysnąc ale tym razem zniweczyłem twoje plany.
Zgłoś
Avatar
onion 2013-01-26, 23:54 3
Zgłoś
Avatar
arturro700R 2013-01-26, 23:56
dr peppera mozna kupic w Polsce, w wielu miejscach.
Zgłoś
Avatar
tomqj 2013-01-27, 0:28
RumAczek napisał/a:

@tomqj akurat Dr. Peppera w Polsce dostac to zaden problem. Chciałeś zabłysnąc ale tym razem zniweczyłem twoje plany.


arturro700R napisał/a:

dr peppera mozna kupic w Polsce, w wielu miejscach.


macie na myśli napój o kompletnie innym smaku niż prawdziwy Dr Pepper produkowany w Michrowie na licencji TM od Shweppes Ltd?
Prosze KURWA, ale nie nazywajcie mięsa mechanicznie oddzielanego od kurczaka polędwicą wołową......
Zgłoś
Avatar
zupa*upa 2013-01-27, 0:34
tomqj napisał/a:



macie na myśli napój o kompletnie innym smaku niż prawdziwy Dr Pepper produkowany w Michrowie na licencji TM od Shweppes Ltd?
Prosze KURWA, ale nie nazywajcie mięsa mechanicznie oddzielanego od kurczaka polędwicą wołową......



oryginalnego Dr. Peppera wiśniowego widziałem w stolycy niedaleko stacji metra ursynów. ściągnięty pewnie z hameryki i cała etykieta po angielsku a cena ok 5zł/330ml
Zgłoś
Avatar
Bakcyl 2013-01-27, 0:43
Ciśnienie na pewno zmaleje, gdyż:
-ciśnienie gazu zmniejsza się, gdy jest on ochładzany (stąd pojęcie rozszerzalność temperaturowa i inne pV=nRT).
-dwutlenek węgla jest jednym z lepiej rozpuszczających się w wodzie gazów. Im zimniejszy płyn, tym więcej się go w wodzie rozpuści.

Ale: puszka pod wpływem zimna także się kurczy! Czyli objętość, którą gaz może zająć, też maleje. Wszystko się rozchodzi o to, który z procesów jest szybszy.

A poza tym... jebło to jebło, na chuj drążyć temat.
Zgłoś
Avatar
marcinsud 2013-01-27, 0:51
@Bakcyl no i woda zamarzając zwiększa objętość. Już kilka razy zostawiłem browara w aucie na mega mrozie. butelka nie jebła ale z szyjki wystawało parę centymetrów (rekord chyba z 8) lodu i na końcu kapselek. Piwo do wyjebania, bo podczas rozmrażania robi się piana i tyle z tego.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie