18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (10) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 0:38
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 13:32
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 16:24

Ankieta: Wynik to:
  2
  288
Zaloguj się aby zagłosować w ankiecie
Zobacz wyniki


Zadanie
J................o • 2012-07-26, 12:37


czekam na genialne odpowiedzi najmądrzejszych użytkowników portalu. Oczywiście istnieje najprostsza logiczna odpowiedź, która (o dziwo! ), nie pada z "ust" geniuszy polibudy.

PS. I cóż, że ze kwejka?
Zgłoś
Avatar
sabby7890 2012-07-27, 18:48 1
lathiel napisał/a:

@up słuchaj skoro nawiasy wg Ciebie nic nie znaczą to oblicz mi dwa działania

2^2*3=

oraz

2^(2*3)=

napisz wyniki i wypowiedz się co zmienił fakt wstawienia nawiasu



GDZIE ja napisałem, że nawiasy nic nie znaczą?

2^2*3 = 4 * 3 = 12
2^(2*3) = 2 ^ 6 = 64

Zrozum, że zapis 2(9+3) NIE jest tym samym, co 2*(9+3), bo ten pierwszy jest UMOWNY. Całość jest WYRAŻENIEM matematycznym, które traktujemy jako jedno.

2(9+3) = tutaj nawias oznacza, że dwójka została przed niego wyciągnięta. I możemy wsadzić ją z powrotem:

2(9+3) = (2*9 + 2*3) <--- dwójka jest PRZED nawias. Nawias cały czas jest.

2 * (9+3) = 2 * 12 = 24 <--- tutaj stosując znak mnożenia jasno pokazujemy, że dwójka nie jest wyciągnięta przed nawias i stanowi osobne wyrażenie.

W matematyce nie ma "dowolności", że albo postawię sobie znak mnożenia, albo nie.
Zgłoś
Avatar
zonk 2012-07-27, 18:48
sabby7890 ty chyba nadal nie rozumiesz że ja zamiast podzielić przez dwa pomnożyłem razy 1/2. I dlaczego nie potrafisz zrozumieć że trzeba najpierw podzielić.

EDIT z twojego toku rozumowania próbujesz nam wmówić że nie można robić innych operacji na tej dwójce niż wciągnięcie jej do środka nawiasu a to jest błąd co mówisz.
Zgłoś
Avatar
lathiel 2012-07-27, 18:52
Tak samo istnieje umowny czytaj UMOWNY zapis że jeżeli mamy treść a/b+c to c już nie należy do mianownika a jak masz a/(b+c) to c wtedy należy do mianownika - taki jest UMOWNY ZAPIS skoro już chcesz się kłócić to chociaż dowiedz się o reszcie umownych znaków
Zgłoś
Avatar
sabby7890 2012-07-27, 18:55
SQT napisał/a:

sabby7890 ty chyba nadal nie rozumiesz że ja zamiast podzielić przez dwa pomnożyłem razy 1/2. I dlaczego nie potrafisz zrozumieć że trzeba najpierw podzielić.



Fakt, źle zrozumiałem Twój błąd, mea culpa, ale dalej błądzisz

Jakim cudem z:

Kod:
<br>                      1<br>            48*  ----------<br>                     2* (9+3)<br> <br> powstaje Ci to:<br> <br>                      1<br>            48*  --- * (9+3)<br>                     2<br> <br>


Jakim cudem? To, na co dzielisz, jest W CAŁOŚCI pod kreską. Wyprowadź mi z tego to, co otrzymałeś.
Zgłoś
Avatar
zonk 2012-07-27, 18:56
BO (9+3) nie należy do mianownika i tego nie zmienisz. Tak jest i koniec.
Zgłoś
Avatar
lathiel 2012-07-27, 19:03
czy Ty nie możesz pojąć że to co piszesz jest prawidłowe jeżeli poruszasz się tylko w liczniku? ten zapis jest zajebiście prawidłowy tylko że Ty wyciągasz tam dwójkę czyli inaczej 2/1 - dwie pierwsze a masz 48/2 czyli 48/1 oraz 1/2 przemnożone przez siebie - to nie jest wyciągnięcie dwójki - to co mówisz to jest zupełnie inne działanie
Zgłoś
Avatar
Lasarr 2012-07-27, 19:05
silentgringo napisał/a:

Pozwoliłem sobie napisać do mojego dra matematyki z Polibudy, pana A. Pankowskiego. Napisał tak:
"Witam uprzejmie, wynikiem oczywistym jest 288, ponieważ liczy się kolejność wykonywania działania. Znak dzielenia nie jest tożsamy z kreską ułamkową i w takim wypadku wynikiem byłoby 2. Pozdrawiam."

Mnie jakoś nauczyli matematyki, połowa stąd to "chumaniści" hahahahahaha!



Czy ktos mi wytlumaczy, dlaczego to jeszcze nie zakonczylo tematu?
Zgłoś
Avatar
zonk 2012-07-27, 19:06
Skoro twierdzisz że ta dwójka jest tylko do wprowadzenia i wyprowadzenia z nawiasu to znaczy że sugerujes zże nie mogę jej przykładowo skrócić np.

1
---- * 2
2(9+3)

a jednak jeśli miałbym takie równanie to skracam dwójkę z licznika i z mianownika i stał się cud ! Nagle mogę na niej operować.
Zgłoś
Avatar
lathiel 2012-07-27, 19:07
@Lasarr Bo niektórzy próbują obalić matematykę a my jej bronimy xD
Zgłoś
Avatar
sabby7890 2012-07-27, 19:14 1
lathiel napisał/a:

czy Ty nie możesz pojąć że to co piszesz jest prawidłowe jeżeli poruszasz się tylko w liczniku? ten zapis jest zajebiście prawidłowy tylko że Ty wyciągasz tam dwójkę czyli inaczej 2/1 - dwie pierwsze a masz 48/2 czyli 48/1 oraz 1/2 przemnożone przez siebie - to nie jest wyciągnięcie dwójki - to co mówisz to jest zupełnie inne działanie



Poruszam się tylko w liczniku? Tu nie ma żadnej skomplikowanej matmy, tylko rozdzielność mnożenia względem dodawania. Podstawówka!

Jeśli 2(9+3) - jeśli dwójka nie jest jednym wyrażeniem z tym, co w nawiasie, to:

2 / 2(9+3) = 2 / 2 * (9+3) = 1 * (9 + 3) = 12 <-- tak Ty

Tak więc. Dalej, wyprowadźmy sobie wzór z rozdzielności dzielenia względem dodawania (bo 2(9+3) jest tym EWIDENTNIE) i próbujmy (znowu błędnie) iść względem kolejności obliczeń:

2 / 2*9 + 2*3 = 2 / 18 + 6 = 6.11111

Wychodzą dwa różne wyniki. Tak jak na klasówkach z matmy, nie? ;b

Teraz potraktujmy to jako JEDNO WYRAŻENIE.

2 / 2(9+3) = 2 / (2 * 12) = 2/24 = 1/12

lub, po zamianie:

2 / (2*9 + 2*3) = 2 / (18 + 6) = 2 / 24 = 1/12

Rozumiesz teraz? Brak znaku mnożenia jest po to, żeby można było nadać priorytet dodawaniu w nawiasie jednocześnie oznajmiając, że 2 nie jest wyciągnięta przed nawias.

Jeśli nie ma znaku mnożenia, to oznacza, że dwójka jest wyciągnięta przed nawias i moje rozumowanie jest słuszne.

SQT napisał/a:

Skoro twierdzisz że ta dwójka jest tylko do wprowadzenia i wyprowadzenia z nawiasu to znaczy że sugerujes zże nie mogę jej przykładowo skrócić np.

1
---- * 2
2(9+3)

a jednak jeśli miałbym takie równanie to skracam dwójkę z licznika i z mianownika i stał się cud ! Nagle mogę na niej operować.



Chyba się nie zrozumieliśmy (; No właśnie mi chodzi o to, że NIE możesz skrócić tej dwójki. Mógłbyś, gdyby pomiędzy 2 i (9+3) był znak mnożenia. Teraz mamy w mianowniku nie MNOŻENIE, tylko umowny zapis rozdzielności mnożenia względem dodawania - dlatego masz rację, nie skrócisz tej dwójki i ja o tym właśnie mówię.

Gdyby było 2 * (9+3) - to skracaj!

Po to jest ten znak mnożenia (a raczej jego brak), aby przedstawić prostym zapisem dwa różne działania matematyczne.
Zgłoś
Avatar
zonk 2012-07-27, 19:17 1
Założysz się że można skrócić ? Właśnie stosując taki zapis.Po drugie zapis
1
------- nie jest równy 1:2(9+3) tylko odpowiada 1 2(9+3)).
2(9+3)
Zgłoś
Avatar
sabby7890 2012-07-27, 19:24 1
SQT napisał/a:

Założysz się że można skrócić ? Właśnie stosując taki zapis.Po drugie zapis
1
------- nie jest równy 1:2(9+3) tylko odpowiada 1 2(9+3)).
2(9+3)



Dokładnie. NIE jest równy. Właśnie o tym mówię. Dlatego chowając dwójkę w nawias (rozdzielność mnożenia względem dodawania), musimy właśnie liczyć tak:

1:2(9+3) = 1 2*9+2*3)

A nie, jak niektórzy sądzą

1:2(9+3) = 1:2*9 + 2*3

Bo gdybyśmy mieli zero w nawiasie, np:

1:2(9+0)

To licząc sposobem większości ludzi, otrzymalibyśmy:

1:2*9 + 2*0 = 18

Tymczasem obliczając samo wyrażenie, otrzymamy zero. Nie można podzielić przez zero. Chodzi o to, że wam nie działa mnożenie przez odwrotność, rozwijanie tego wzoru bo traktujecie go jako coś osobnego. Musicie zrozumieć, że to jest jedno wyrażenie.

SQT napisał/a:

Założysz się że można skrócić ? Właśnie stosując taki zapis.Po drugie zapis
1
------- nie jest równy 1:2(9+3) tylko odpowiada 1 2(9+3)).
2(9+3)



PS. Wstawiaj ułamki w znanik code, są czytelniejsze
Zgłoś
Avatar
lathiel 2012-07-27, 19:27 1
ehh czy Ty rozumiesz że to jest działanie a:b*c czyli

a
-- * c
b

a jeżeli chciałbyś zrobić to tą swoją magiczną rozdzielnością to musiałbyś to zapisać a/(b*c) - tym sposobem nakazujesz za pomocą magicznego zaklęcia nawiasu by był poddańczym sługą mianownika inaczej w przypadku a/b*c - liczba c ma to w chuju i pierdoli mianownik liczby a/b bo jest samoistnie zajebistym c/1
Zgłoś
Avatar
kerth 2012-07-27, 19:31
Aaa właściwie sam już nie wiem. Wszyscy macie rację.
Zgłoś
Avatar
Aksal 2012-07-27, 19:35
@sabby7890 aż Ci chyba dam piwo za tę brawurową obronę swojej teorii

Ale popełniasz tutaj podstawowy błąd - po pierwsze - znak mnożenia między liczbą a nawiasem, nie jest obowiązkowy.

Akurat dobrą stronę udało mi się znaleźć - "Matematyka od podstaw": matematykam.pl/mnozenie_nawiasow.html

Matematyka od podstaw napisał/a:

UWAGA: Znaku mnożenia pomiędzy wyrażeniem a nawiasem zazwyczaj się nie pisze. Należy pamiętać, że w matematyce, gdy nie jest zapisane żadne działanie, oznacza to, że jest to mnożenie.



Ale jeśli już tak bardzo się uparłeś, żeby przemnożyć najpierw wyrażenia z nawiasu, to powinieneś je przemnożyć przez 48/2, a nie przez 2. Inaczej po prostu zwyczajnie stosujesz złą kolejność działań. Pierwsze powinno być działanie w nawiasie, a następnie od lewej do prawej. Nie potrafię natomiast stwierdzić, dlaczego kalkulatory casio (bo tylko u nich zauważyłem taką przypadłość) zmieniają kolejność działań przy braku znaku mnożenia przed nawiasem, sam przez to miałem błędy w paru projektach na studiach. Dlatego wolę mój 15letni Casio fx115, gdzie trzeba wklepywać wszystko po kolei, a przy okazji myśleć.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie