UPy@
A teraz lamusy dupa cicho czytać, jeśli umiecie:
forum-kulturystyki.pl/showthread.php?1499-suplementy-kilka-slow-o-prod...
"białko z wysuszonego mleka" <----to był skrót mslowy
Dodatkowo proszę:
ŚCIEŻKA PRODUKCJI BIAŁEK SERWATKOWYCH:
MLEKO -> SERWATKA BIAŁKOWA -> / FILTRACJE / BIAŁKO SERWATKOWE
OSTROWIA.PL: "Wszystkie procesy membranowe: ultrafiltracja i mikrofiltracja są procesami w temp. 12-13 stopni C( czyli na zimno ). Denaturacja białek zachodzi w temp.68-70'C.Jeżeli doszłoby do uszkodzenia białka ( nadpalenia) zalepiłyby się membrany i nie możliwe by było przeprowadzenie dalszej produkcji.A więc w naszym procesie nie dochodzi do " nadpalenia" białek.W celu zniwelowania bakterii, które przeszły po UF, koncentrat podgrzewany jest na podgrzewaczu.".
Białka serwatkowe powstają przy użyciu różnych technologii i stąd dzielimy je na:
* Koncentraty (WPC = Whey Protein Concentrate) przeważnie 60-85% białka,
* Izolaty (WPI = Whey Protein Isolate) do 90% białka,
* Hydrolizaty (WPH = Whey Protein Hydrolyzed ),
Angielskie słowo WHEY oznacza po prostu serwatkę.
Podczas wytwarzania odżywek białkowych na bazie serwatki (koncentrat WPC, izolat WPI) stosuje się dwa najbardziej popularne sposoby produkcji:
* wymiany jonowej (IE - ion exchange)
* mikro i ultrafiltracji (np. CFM - "cross flow microfiltration - przepływ krzyżowy")
oraz
* hydroliza
HYDROLIZA:
MAREK.C: Kolejnym przykładem naszych rozważań są hydrolizaty białkowe, najczęściej występujące pod postacią tabletek, jako tzw aminokwasy. W tradycyjnym przemyśle spożywczym proces hydrolizy białek, czyli rozerwanie wiązań peptydowych ( wiązania peptydowe niczym łańcuszki wiążą pojedyncze aminokwasy w cząsteczki białka) polega na działaniu na białka kwasem solnym, ( który jest później usuwany). Proces ten zachodzi pod ciśnieniem w wysokich temperaturach w środowisku wodnym, w urządzeniach zwanych hydroliza torami Powyższe zjawisko możemy porównać do oczywiście znacznie wolniej trwającego procesu trawienia białek w naszym układzie trawiennym ( w skład soku żołądkowego wykorzystywanego przy trawieniu pokarmu wchodzi kwas solny, z tym, że w naszym układzie trawiennym nie panują aż tak wysokie temperatury oraz ciśnienie, jakie panuje w hydroliza torach - proces trawienia jest znacznie dłuższy i bardziej złożony niż proces hydrolizy na skalę przemysłową.)
Natomiast przy produkcji aminokwasów wytwarzanych jako suplementy białkowe na potrzeby sportu, wykorzystuje się tzw hydrolizę enzymatyczna. Jest to proces znacznie kosztowniejszy i bardziej skomplikowany niż zwykła hydroliza kwasowa. W łagodnej hydrolizie enzymatycznej uprzednio pozyskany koncentrat lub izolat białkowy poddaje się działaniu enzymów proteolitycznych ( rozkładających białka), które doprowadzają do rozpadu ściśle określonych wiązań peptydowych między aminokwasami. ( przypominam - białka składają się właśnie z powiązanych wiązaniami peptydowymi aminokwasów). Następnie przez wymywanie rozpuszczalnikami organicznymi usuwa się niepożądane aminokwasy i inne nieporzadane mikrosubstancje.
Do w ten sposób zmodyfikowanego hydrolizatu białkowego, posiadającego już wymagany technologicznie skład aminokwasowy, dodaje się estry etylowe aminokwasów pochodzących z innych białek.
Otrzymany hydrolizat, w którym cały czas są zawarte enzymy, przetrzymuje się określony czas w temp. 37*C, co doprowadza do reakcji enzymatycznej - wiązań peptydowych między ściśle określonymi aminokwasami. Powyższa metoda pozwala na otrzymanie idealnie przyswajanego przez organizm sportowca zmodyfikowanego,pochodzącego z różnych źródeł białkowych ( białka mleka, jaj, soi) preparatu zawierającego peptydy i wolne aminokwasy.
Wspomniane zjawisko hydrolizy enzymatycznej można porównać do ściśle przemyślanego rozcinania kilku jednokolorowych sznurów korali, a później stworzeniu według planu nowego dotychczas nieistniejącego wielokolorowego, składającego się z wybranych najładniejszych koralików pochodzących z różnych naszyjników. ( Gdzie: koraliki - to aminokwasy, jednokolorowe naszyjniki - to białka).
Proszę teraz zwrócić uwagę na jakże istotna różnicę, między zwykła stosowana w przemyśle spożywczym hydrolizą kwasową, - która doprowadza do rozpadu między aminokwasami jak leci większości wiązań peptydowych, a skomplikowaną i kosztowną hydrolizą enzymatyczną, - w której enzymy działają na ściśle wyznaczone wiązania między wybranymi aminokwasami, jak też potrafią później w określonych warunkach dokonać wymaganego technologicznie (a niejednokrotnie nie istniejącego w naturze), połączenia miedzy aminokwasami pochodzącymi z tego samego lub z różnych białek.
Co jest bardzo ciekawe powyższe powstawanie zmodyfikowanych peptydów, jest podyktowane faktem, że pewne peptydy, ( czyli powiązane ze sobą dwa lub trzy aminokwasy) wchłaniają się naszym układzie trawiennym o wiele szybciej niż pojedyncze aminokwasy?
Przedstawione przeze mnie procesy ukazują również różnicę między wysokobiałkowa odzywką w formie sproszkowanej a aminokwasami w tabletkach. Jak to widać odżywka wysokobiałkowa stanowi jedynie skondensowany wyselekcjonowany rodzaj białek gotowych do spożycia, natomiast aminokwasy, choć miało to miejsce poza naszym układem trawiennym, są białkami już chemicznie wstępnie strawionymi.
Spożywając odżywkę białkową nasz układ trawienny musi dokonać rozbicia ( strawienia) bialek na aminokwasy, na co będzie potrzebował pewna ilość czasu oraz energii, natomiast spożywając wolne aminokwasy i peptydy dostarczamy organizmowi w jak najszybszym czasie aminokwasów, którymi może w zależności od jego potrzeb od zaraz dysponować.
WIĘCEJ: ARTYKUŁY MARKA.C
sfd.pl/jak_powstaj%C4%85_od%C5%BCywki_wysokobia%C5%82kowe_-t236371.html
sfd.pl/odzywki_wysokobialkowe%2E-t244139.html
***
A NA KONIEC: CO WYBRAĆ?
Dla 95% ludzi wystarczy najtańszy koncentrat WPC.
Czy kupisz izolat, koncentrat czy hydrolizat, czy będziesz faszerował się WPC czy BCAA - nie zauważysz wielkich różnic - a finansowo różnica będzie ogromna.
Przy okazji UWAGA NA OSZUSTÓW Z ALLEGRO którzy sprzedają SERWATKĘ BIAŁKOWĄ (zawiera maksimum 13 % białka, a reszta to sama laktoza - bezużyteczna dla człowieka), a my chcemy kupić BIAŁKO SERWATKOWE (60-85% białka w 100 g; minimalne ilości lub brak węglowodanów)
JAK TO ODRÓŻNIĆ?
1. PATRZ ILE MASZ BIAŁKA W 100 G produktu,
2. PATRZ NA CENĘ? NIE KUPISZ białka serwatkowego taniej niż po 40-50 zł za kilogram. Serwatka białkowa kosztuje kilka złotych bo jest bezwartościowa dla człowieka. A więcej białka masz w zwykłym twarogu (20 g na 100 g; w serwatce jest góra 13 g białka w 100 g).