18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (1) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:34
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:47
Zbieractwo (choroba)
S................l • 2012-08-06, 1:06
Zbieractwo - co to?

Patologiczne zbieractwo to nabywanie, zbieranie, gromadzenie oraz trudności z pozbywaniem się rzeczy nieużytecznych lub o małej wartości, o ile tego typu aktywność jest nasilona tak, że powoduje obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego lub jego całkowitą dezorganizację.

Typowe jest ograniczenie przestrzeni życiowej własnej lub innych osób przez zebrane przedmioty oraz uniemożliwienie korzystania z mieszkania w sposób zgodny z przeznaczeniem. Często do pojęcia patologicznego zbieractwa włącza się też trudności w podejmowaniu decyzji, perfekcjonizm i izolowanie się społeczne.

Częstość występowania patologicznego zbieractwa w populacji ogólnej nie jest znana – badania na ten temat są odosobnione. W przeprowadzonym w 2001r. badaniu epidemiologicznym dotyczącym mieszkańców amerykańskiego stanu Massachusetts stwierdzono występowanie tego zaburzenia u 2,6 % populacji.

Istnieje też pojęcie „zespół Diogenesa”. Charakteryzuje się on, oprócz patologicznego zbieractwa, skrajnym zaniedbaniem higieny osobistej i nieprzestrzeganiem nawet podstawowych zasad sanitarnych w mieszkaniu. Ma on występować rzadziej niż samo zbieractwo, w badaniu z 1975r, oceniono jego występowanie na 0,05% populacji osób powyżej 60 roku życia (praca opublikowana w Lancecie, patrz piśmiennictwo).

Przyczyny

Termin patologiczne zbieractwo oraz zespół Diogenesa nie są terminami jednoznacznymi. Nie oznaczają bowiem jakiegoś jednego schorzenia, ale mówią o występującym w absurdalnym nasileniu pewnego rodzaju zachowaniu. Podłożem takiej aktywności (chorobliwego zbieractwa lub zbieractwa połączonego ze skrajnym zaniedbaniem) mogą być różne schorzenia, a w szczególności: zespół obsesyjno-kompulsywny (nerwica natręctw), schizofrenia, inne choroby mózgu, zwłaszcza otępienie. Bardzo istotną rolę odgrywa też typ osobowości, czyli charakter jaki chora osoba miała już w okresie przedchorobowym. Często jest to osobowość anankastyczna albo lękowa.

Choroby, które mogą być podłożem patologicznego zbieractwa:

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw). Zbieractwo jest jednym z częstszych objawów kompulsywnych i występuje aż u 18% chorych na nerwicę natręctw. Wtedy, niemal, zawsze, patologicznemu zbieractwu towarzyszą inne objawy natrętne jak potrzeba symetrii, sprawdzania i leczenia, obawy przed zabrudzeniem i obsesyjne myśli o treści religijnej.

Otępienie lub innego rodzaju organiczne uszkodzenie mózgu, zwłaszcza płatów czołowych. W takim wypadku zbieractwo może wynikać z niezrozumienia właściwej wartości rzeczy oraz społecznych skutków swojego postępowania.

Choroba psychiczna, np. schizofrenia. Zbieranie nie musi wtedy mieć charakteru natrętnego (czyli być czynnością przymusową, kompulsją), ale może wynikać z treści urojeń lub halucynacji. Chory zgodnie ze swoimi urojeniami może uważać, że gromadzenie przedmiotów jest niezbędne, na przykład ma charakter symboliczny albo jest ważną misją.
Zachowania typu zbieractwa mają charakter przewlekły. Ich natężenie może jednak zmieniać się w zależności od aktualnego poziomu lęku, napięcia psychicznego i sprawności intelektualnej. Stąd może nasilać się sytuacji stresu, zwłaszcza związanego z poczuciem utraty bezpieczeństwa. W tym sensie może stanowić reakcję (i mechanizm obronny) w sytuacji śmierci osoby bliskiej, choroby, przejścia na emeryturę, zmniejszenia możliwości poznawczych.

Leczenie

Patologiczne zbieractwo nie powinno być postrzegane jako dziwactwo, ale, przynajmniej w wielu wypadkach, jako zachowanie chorobowe, którego przyczyny powinny być uściślone w czasie dokładnej diagnostyki. Z reguły lepszym miejscem do przeprowadzenia takich badań jest szpital niż poradnia. Osoby z patologicznym zbieractwem są często niesamodzielne a ponadto ich zachowania mogą zagrażać bezpieczeństwu sanitarnemu. Stąd, o ile nie wyrażają zgody na pobyt diagnostyczny i leczniczy w szpitalu, mogą zaistnieć, w ich przypadku, wskazania do kierowania ich do szpitala psychiatrycznego wbrew woli w trybie przewidzianym przez Ustawę o ochronie zdrowia psychicznego. Pobyt w szpitalu może uściślić rozpoznanie, należy się jednak spodziewać, że samo leczenie będzie trudne. Jego efekty będą silnie zależeć od podstawowej choroby (np. leczenie może być wyraźnie skuteczniejsze u osoby ze schizofrenią niż otępieniem) i od współpracy chorej osoby z lekarzem w czasie dłużej trwającego leczenia.

opr. Stanisław Porczyk, specjalista psychiatra









Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
BongMan 2012-08-06, 1:28 4
Choroba czy może chujowe wytłumaczenie tego, że ktoś lubi zbierać stare graty? Bo wiecie, kiedyś jak dziecko było nadpobudliwe, to dostało od rodziców po dupie i było git. A teraz mówi się, że ma ADHD i się je rzekomo leczy...
Zgłoś
Avatar
S................n 2012-08-06, 1:29 3
Chciałem wrzucić odc. programu dokumentalnego "Przedziwne rodzaje śmierci" ale nie mogłem znaleźć. Był to odc. właśnie dotyczący zbieractwa, napiszę więc streszczenie w kilku zdaniach.

Dwóch gości mieszkało w jednym mieszkaniu byli to chyba bracia jeden był ciężko chory leżał non stop na łóżku a ten drugi się nim opiekował i w wolnych chwilach zbierał różne nieprzydatne do niczego rzeczy ( z mieszkania zrobił śmietnik ). Pewnego dnia wpadł na pomysł aby wszystkie te śmieci i graty zabezpieczyć przed kradzieżą ( lękał się, że ktoś mu to odbierze ). W mieszkaniu pozastawiał pułapki które miały powodować zawalenie się wszystkich tych rupieci ( makulatura, szkło, itd. ) na złodzieja. Pewnego dnia sam wpadł we własną pułapkę. Przygnieciony przedmiotami mężczyzna zmarł z powodu uduszenia, natomiast jego brat umierał z głodu widząc swojego nieżywego już brata. Zwłoki mężczyzn znaleziono po kilku tyg. kiedy to smród zaczął przeszkadzać sąsiadom...

Cała sytuacja miała miejsce w rzeczywistości.

No i z 1 fotką trochę przesadziłeś, nazwałbym to bardziej hobby niż chorobą , mimo to leci piwko.
Zgłoś
Avatar
S................l 2012-08-06, 1:33
Bongman, gdybyś pooglądał kilka odcinków nt. tego schorzenia, wiedziałbyś, że większość tych ludzi jest rzeczywiście zdrowo szajbnięta...
Zgłoś
Avatar
konrad_n 2012-08-06, 1:39
te fotki to jeszcze nic, polecam ogladnac to:

you tube.com/watch?v=COneegexuFk&feature=relmfu
Zgłoś
Avatar
erpi 2012-08-06, 1:46
@up i trzy reklamy pod rząd ja pierdolę takie oglądanie.
Zgłoś
Avatar
ochotnik 2012-08-06, 2:39 3
Pierwsze to nie jest żadne zbieractwo, tylko kolekcjonerstwo. Zresztą bardzo fajna kolekcja.
Zgłoś
Avatar
erpi 2012-08-06, 2:51
@konrad_n:

A jednak obejrzałem tego "kolekcjonera", przecież on jest zagrożeniem sam dla samego siebie.
Zgłoś
Avatar
s................6 2012-08-06, 3:09
Kiedyś ludzie zbierali bo nie było w polsce towarów, odkładało się i gromadziło, a wszystko dało się naprawić i wyklepać. Natomiast tu chodzi o chorobe, ja znam 3 przypadki takich ludzi. Seri oto nie wesoła sprawa. Jednego z nich wywalili z domu gdzie mieszkał. Koleś zapakował około 100 kartonów i chciał by mu pomóc w przewiezieniu tego syfu !!! Masakra
Zgłoś
Avatar
Dupa_Zza_Krzaka 2012-08-06, 4:16
Jak ktoś ma to ładnie ułożone i o to dba to spoko.
Ale jak zgarnia syf z ulicy, wrzuca do domu i heja, to coś z nim jest nie tak.
Zgłoś
Avatar
rockface123 2012-08-06, 10:34
ja kiedyś kolekcjonowałem puszki po napojach energy tyle że nie z ulicy tylko sam kupywałem wypróżniałem i ustawiałem na półce dzisiaj zostało mi z 10 tych najlepszych ;p
Zgłoś
Avatar
UnknownUser 2012-08-06, 22:13
co innego jak sie zbiera graty a tony śmieci
Zgłoś
Avatar
tomii666 2012-08-07, 14:22
Bynajmniej niczego im nie brakuje
Zgłoś
Avatar
J................o 2012-08-07, 14:30
Temat wyżej znajdujemy wątek podobny - również zbieractwo, lecz fragów w rzeczywistości.
I oba te wątki:
-zbieranie śmieci
-zbieranie fragów (masowe zabójstwa, mordy, gwałty) mają taką samą ilość piw na tym serwisie?

Ja pierdole....

tomii666 napisał/a:

Bynajmniej niczego im nie brakuje


Wracaj czym prędzej do szkoły, niech ci wyjaśnią znaczenie słów, których znaczenia nie znasz a już na pewno nie potrafisz używać.

i te mordki!

Komiks cały wstaw zamiast liter!

kurwa, trzymajcie mnie..
Zgłoś
Avatar
s................6 2012-08-07, 14:34 1
Widzę, że wczoraj się Trudne Sprawy oglądało.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem