18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 6:52
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:57
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: 24 minuty temu
Zjadający się wąż
cerastes • 2013-05-21, 19:21
Był art. na temat kanibalizmu w świecie zwierząt.. który przypomniał mi dość ciekawy temat samozjedzień u niektórych węży. Na filmiku albinotyczny młody osobnik gatunku Heterodon nasicus..



Oczywiście już od najdawniejszych czasów w różnych kulturach przedstawiany był symbol zjadającego się węża.

Uroboros



Uroboros (stgr. οὐροβόρος; także urobor) – staroegipski i grecki symbol przedstawiający węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie.

Symbolika znaku:

Jako symbol gnostyków urobor wyraża jedność duchową i fizyczną wszechrzeczy, która nigdy nie zaniknie i będzie trwać w nieskończoność w formie ciągłej destrukcji i odradzania się. Urobor pierwotnie był symbolem rzeki, jaka miała opływać Ziemię, nie mającej źródeł, ani ujścia, do której wlewały się wody wszystkich rzek i mórz na świecie.

Jest to symbol nieskończoności, wiecznego powrotu i zjednoczenia przeciwieństw (coincidentia oppositorum). Gryzący własny ogon wąż wskazuje, że koniec w procesie wiecznego powtarzania odpowiada początkowi. Mamy tu do czynienia z symboliką cyklicznego powtarzania - obiegu czasu, odnawiania się świata i światów, śmierci i odrodzenia, wieczności po prostu.

W symbolice alchemicznej urobor to symbol zamkniętego, stale się powtarzającego procesu przemiany materii - procesu, który w formie faz podgrzewania, parowania, chłodzenia i kondensacji cieczy ma prowadzić do sublimacji substancji. Urobor to odpowiednik kamienia filozoficznego.

W psychologii analitycznej Carla Gustava Junga urobor to metafora wczesnodziecięcej fazy rozwoju, w której jeszcze nie zaszedł proces różnicowania na świat zewnętrzny i wewnętrzny, a zatem fazy, w której nie uformowała się jeszcze tożsamość seksualna. Dopiero powstająca świadomość „ja” pozwoli przełamać fazę uroboralną, różnicując świat na matriarchalny i patriarchalny.
Zgłoś
Avatar
z................5 2013-05-21, 20:02 8
Tego jeszcze nie było!
Zgłoś
Avatar
maxvolumePL 2013-05-21, 20:04 2
@up, słabo Sadola znasz
Zgłoś
Avatar
pkh 2013-05-21, 20:38 4
Jak pies który goni swój ogon, tylko że tutaj cały wąż jest ogonem...
Zgłoś
Avatar
Qmak86 2013-05-21, 22:20
coś mu nie posmakowało bo sam siebie wypluł, a to dobre
Zgłoś
Avatar
odissequemlaeseris 2013-05-21, 23:48 35
Sparafrazuję komentarz który tu padł przez któregoś z użytkowników przy podobnym materiale: wąż prawdopodobnie będąc na takiej wystawie był w ciągłym stresie ze względu na mały obszar akwarium i prawdopodobnie małą kryjówkę. Codzienne pukanie w szybkę i inne czynniki pewnie mu dopiekły i postanowił skończyć swój marny los.
No, albo po prostu miał najebane w bani.
Zgłoś
Avatar
PanBóg 2013-05-22, 10:42 11
Ciekawe czy zniknie jak sie wpierdoli do konca
Zgłoś
Avatar
Mistrzu_ 2013-05-22, 10:48 1
hahaha co za jebany tuman z tego węża
Zgłoś
Avatar
S................n 2013-05-22, 10:48
Biedna gadzina.
Zgłoś
Avatar
m_mytnik 2013-05-22, 10:54 20
W węża grał i się zablokował.
Zgłoś
Avatar
mestrem 2013-05-22, 10:56 2
Wyjaśni mi ktoś dlaczego on zjada sam siebie?
Zgłoś
Avatar
Zarentha 2013-05-22, 11:00 1
@up Jest to reinkarnacja Uroborosa(o którym wspomniano wyżej) i pożerając sam siebie ma dać ludzkości znak, że na razie wszystko w porządku, świat niszczeje i odradza się i nie mamy się przejmować bo jeszcze nic nie pierdolnie.
Zgłoś
Avatar
WalkingStephen 2013-05-22, 11:01
Jak wyżej @odissequemlaeseris napisał, kiedyś jeden z użytkowników napisał, że pod wpływem stresu wąż w ten sposób popełnia samobójstwo. Ile w tym prawdy nie wiem.
Zgłoś
Avatar
stahkh 2013-05-22, 11:12 6
Czytałem, że w małych klatkach wąż potrafi wziąć przez pomyłkę swój ogon za innego węża. Gdy już zacznie jeść, wbijają się haczykowate zęby (przynajmniej u niektórych węży tak jest, nie wiem czy wszystkie węże zjadające się mają takie zęby), które uniemożliwiają wysunięcie się pożywienia wężowi z paszczy (dość ironiczne).

Nie wiem czy wąż zdaje sobie sprawę że sam się zjada czy może myśli że zjada go coś innego. Na pewno jednak sytuacja, w której jest zjadany podnosi mu ciśnienie. Możliwe, że automatyczną reakcją na to jest dalsze jedzenie własnego ogona (myśli, że zjada przeciwnika?).
Zgłoś
Avatar
saikomiki 2013-05-22, 11:36 1
po prostu sobie loda robi...
To jest dopiero "deep" throat!
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie