18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 30 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: 46 minut temu
Bitcoin w opałach
mare30ks • 2014-02-28, 10:26
Czyżby kolejna bańka dla naiwnych właśnie pękała?
Naiwniaki się napaliły na wirtualne siano, że bezpieczniejsze i takie zajebiste a tu chyba się skończył sen.
I odpowiedni panowie gdzieś na tropikalnych plażach liczą zyski z oskubania frajerów.

Największa platforma służąca do handlu bitcoinami zawiesiła działalność. Tłumaczenia są enigmatyczne a w tle gigantyczne pieniądze, które zniknęły. Czy to ostateczny koniec BitCoina?
Na stronie mtgox.com pojawiło się przed chwilą oświadczenie Marka Karpelesa, szefa spółki zarządzającej platformą:
Cytat:

Ponieważ pojawia się wiele spekulacji dotyczących przyszłości serwisu MtGox chcę wykorzystać tę okazję, by ponownie zapewnić wszystkich, że wciąż jestem w Japonii [to tam siedzibę ma spółka - red.], bardzo ciężko pracuję nad znalezieniem rozwiązania bieżących problemów.
Chciałbym też prosić o powstrzymanie się od zasypywania pytaniami naszych pracowników. Dostali zakaz udzielania jakichkolwiek odpowiedzi czy informacji. Proszę odwiedzać tę stronę w celu zapoznania się z kolejnymi oświadczeniami.



Niestety - ta odpowiedź zapewne nie uspokoi klientów, choć dobrze, że wciąż mogą mieć jakąś nadzieję na odzyskanie pieniędzy.

Największa światowa giełda służąca do wymiany wirtualnej waluty Bitcoin po kilku tygodniach sporych kłopotów została zamknięta - wciąż nie wiadomo, czy tym razem "na dobre". Jak na razie nic nie wróży szybkiego powrotu giełdy do działalności. Wczoraj wśród właścicieli wirtualnej waluty zapanowała niemal totalna panika - witryna mtgox.com nie wyświetlała żadnej treści. Dopiero po kilku godzinach pojawiło się na niej krótkie oświadczenie:

Cytat:

W świetle ostatnich doniesień i potencjalnych konsekwencji dla działań operacyjnych MtGox podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich transakcji na pewien czas w celu ochrony strony i jej użytkowników. Będziemy ściśle monitorować sytuację i podejmiemy odpowiednie kroki.



Co takiego się wydarzyło? Jakie to "ostatnie wydarzenia"?

Chodzi o 350 milionów dolarów, ekwiwalent ok. 744 tys. bitcoinów, które wyparowały z giełdy najprawdopodobniej na skutek działań cyberprzestępców. Tak gigantyczna kwota wzięła się z równie gigantycznej wyceny wirtualnej waluty - jedna "e-moneta' była w zeszłym roku warta nawet 850 dol. Przypomnijmy jednak czym jest Bitcoin cytując Wikipedię:
Cytat:

Bitcoin jest cyfrową walutą stworzoną w 2009 przez Satoshiego Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania, które zaprojektował oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. "Bitmonety" mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem



Za bitcoinem nie stoi żaden rząd, firma czy organizacja, ale matematyczny algorytm. Wirtualną walutę można jednak legalnie wymienić na tradycyjną: dolary, euro czy złote - służą do tego specjalne platformy, które działają jak kantory.
Bitcoiny można wydobywać, podłączając komputer do internetowej kopalni. Szybkość wydobycia będzie zależała od parametrów sprzętu - im więcej mocy obliczeniowej oddasz na potrzeby wspólnej sieci, tym większa będzie nagroda w postaci fragmentów bitmonet.

W reportażu opublikowanym przez telewizję TVN24 BIŚ wystąpił jeden z rozgoryczonych użytkowników giełdy MtGox, który pojawił się pod tokijską siedzibą firmy licząc na wyjaśnienia.
Cytat:

Miałem tam 311 bitcoinów, które, nim to wszystko się zaczęło, były warte około 300 tys. dolarów. Wygląda na więc na to, że już ich nie ma



Osób, które straciły jest oczywiście znacznie więcej. Na amerykańskim portalu Reddit jest kilka wątków, w których poszkodowani ujawniają ile stracili. Kwoty są bardzo różne, od 2,5 bitcoina do... 4700!
Cytat:

Straciłem najwięcej - 4700 BTC. Załączam zrzut ekranowy sprzed kilku dni, który zrobiłem w celu analizy danych. Nie wiem jak czuje się umierający, ale jestem pewien, że ja czuję jakbym umierał.



Giełda MtGox wpadła w prawdziwe tarapaty kilka tygodni temu. Okazało się, że w zabezpieczeniach transakcji dokonywanych na bitcoinach istnieje luka, która pozwala "obrócić" dwa razy tymi samymi monetami. Cyberprzestępcy mieli wykorzystać ją do kradzieży pieniędzy przy pomocy specjalnego złośliwego oprogramowania.

Skoro więc z największej giełdy udało się wyprowadzić 350 milionów dolarów (najprawdopodobniej w ciągu minionych sześciu lat) blady strach padł na wszystkich handlujących tą walutą. MtGox nie jest jedyną giełdą, na której można nią handlować - jest ich kilkanaście, każda wycenia "monety" w autonomiczny sposób. Mimo to wieści z MtGox wpłynęły też na wycenę BitCoina na innych giełdach.

Właśnie ta autonomiczność giełd wyceniających Bitcoiny najpewniej sprawi, że wirtualna waluta przetrwa kryzys - notowania waluty spadły wszędzie, ale ta wciąż jest "w obiegu". Jednak osoby, które ulokowały bitcoiny na giełdzie MtGox raczej nigdy już ich nie zobaczą. Giełdzie najpewniej nigdy nie uda się wyjaśnić jak wyparowało 350 milionów dolarów ani kto tak naprawdę stoi za gigantyczną kradzieżą.

Agencja Reutera informuje, że od 7 lutego Bitcoin notowany na giełdzie MtGox stracił 83,7%. Na początku miesiąca był wyceniany na 829 dolarów, ostatnie notowanie wskazuje wartość zaledwie 135 dolarów. Na innych giełdach Bitcoin wyceniany jest znacznie wyżej.

całość z technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15527150,Bitcoin_znow_w_opalac...

na dokładke wired.com/wiredenterprise/2014/02/bitcoins-mt-gox-implodes/?cid=co19086554
Zgłoś
Avatar
towelie 2014-03-01, 6:36 1
jak jakiś frajer trzymał 4700BTC na giełdzie to mi go nie żal że je stracił...
Zgłoś
Avatar
SebaD 2014-03-01, 8:26 3
Bitcoin może i jest dla frajerów, ale na początku wykopywania można było naprawdę zarobić niezłą kasę niskim kosztem.
Ja sam zarobiłem na BTC parę tysięcy i dla mnie to była świetna rzecz...
Mieć kilka tysięcy, a nie mieć nie robiąc praktycznie NIC - to chyba opłacalny biznes?
Zgłoś
Avatar
l................8 2014-03-01, 15:56 3
mare30ks napisał/a:

Czyżby kolejna bańka dla naiwnych właśnie pękała?


Co ty gadasz o bańce dla naiwnych? kilka lat temu jak ktoś zainwestował parę złotych w BC to postawił sobie, za to ładny dom. Czy tak się ustawiają naiwniacy?
Inna sprawa, że to ryzyko, ale bez ryzyka nigdzie się nie zarobi naprawdę dużych pieniędzy. Niektórym brak wyobraźni i pozostawiali krypto-waluty na stronach, które oferują wirtualny portfel przez stronę internetową albo wrzucili wszystko na giełdę, ale to ich wina, bo przestępcy nie śpią a tak ogromnych odszkodowań chyba żadna giełda nie wypłaci.
Dla osób, które nie zainwestowały w żadną krypto-walutę to wspaniały moment do podwyższenia sobie ego zgodnie z zasadą socjalizmu "skoro ja mam źle to się cieszę, że sąsiada okradli".
Zgłoś
Avatar
Aberracja 2014-03-01, 16:07 1
Największy ból dupy z BTC mają ludzie którzy nie rozumieją czym to w ogóle jest. Bo jak można nazwać frajerem ludzi, którzy kilka lat temu wydali 100 zł, by teraz zamienić to na kilka tysięcy zł? Co do tematu wpisu, BTC będzie miało chwilowy spadek zainteresowania ale na pewno nie upadnie, z powodów opisanych wyżej przez ludzi, którzy wiedzą o czym piszą.
Zgłoś
Avatar
SilverSky 2014-03-01, 16:11
Tylko kretyn trzymał na tej stronie swoje BTC, teraz mogą sobie płakać, po zakupie BTC na tej stronie powinno się je od razu przelewać, no ale cóż...
Zgłoś
Avatar
oozyxak0o 2014-03-01, 16:12
Zgłoś
Avatar
~Faper Noster 2014-03-01, 16:19 4
Nasz polski bitcurex za to działa bez zarzutów
Zgłoś
Avatar
Jakubbu 2014-03-01, 16:20
Jedni skorzystali a drudzy stracili. Takie zycie
Zgłoś
Avatar
MCL 2014-03-01, 16:43 1
Brawo. Tą walutę powinno się trzymać w swoim portfelu, na dysku twardym, zabezpieczonym silnym hasłem, a nie na internetowej giełdzie, która jak w tym przypadku mogła upaść. Cóż, głupota ludzka nie zna granic
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-01, 17:13 1
#do_wszystkich_naiwnych_co_wierzą_w_niezależności_bitcoina
Spójrzcie na to do jasnej kurwy z pełnej perspektywy, a nie tylko z kretyńskiego punktu widzenia "sola w oku bankierów"... BitCoin to chory i słaby pomysł którego nie należy wspierać, z powodu kruchości swojej konstrukcji która zakłada że internet i dyski twarde to niezniszczalne, nieśmiertelne i <wszystkie inne zaczynające się na "nie-" pozytywne cechy> bóstwa.
Nie istnieje coś takiego jak "niezależność" w internecie. Każdy dostawca internetu ma możliwość techniczną aby monitorować i analizować dane wymieniane między PC klienta a siecią innych komputerów która tworzy internet. Więc już tutaj jest możliwość aby tymi danymi manipulować lub kogoś okraść, chociażby przez zamieszanie w firmie i zatrudnienie przez przypadek kogoś ze złymi zamiarami. To raz.
A dwa, wystarczy odciąć kogoś od internetu albo jakiś cały obszar i natychmiastowo powoduje to odcięcie od pełnej możliwości korzystania z portfela. Powodzenia zrobić to z portfelem pełnym złotych monet.

leszek8 napisał/a:

Dla osób, które nie zainwestowały w żadną krypto-walutę to wspaniały moment do podwyższenia sobie ego zgodnie z zasadą socjalizmu "skoro ja mam źle to się cieszę, że sąsiada okradli".


Odstaw Korwina bo ci nie służy... A teraz szybko przedstaw mi stan finansów wszystkich ludzi którzy tutaj hejtowali BitCoina albo inaczej bądź osobą poważną i przeproś ich za kłamstwo którym było stwierdzenie jaką ideologią się kierują.

MCL napisał/a:

Brawo. Tą walutę powinno się trzymać w swoim portfelu, na dysku twardym, zabezpieczonym silnym hasłem, a nie na internetowej giełdzie, która jak w tym przypadku mogła upaść. Cóż, głupota ludzka nie zna granic


Tą walutę powinno się omijać szerokim łukiem i propagować standard złota albo same złote monety a nie jebanie hipsterować z zerami i cyframi które mogą wyparować kiedy mój 2 letni kuzyn niechcący zrzuci mojego laptopa ze stołu...
Zgłoś
Avatar
dagins 2014-03-01, 17:13
@MCL
Zgadza się, choć trzymając ją na dysku trzeba cały czas aktualizować klienta sieci, co zabiera dużo czasu. Nie wiem jak to jest później, gdy już pobierze całą bazę transakcji zaraz po instalacji, bo po 3 dniach synchronizacji poddałem się, a nawet nie doszedłem do połowy. Trzymając pieniądze na takim kantorze eliminuje się ten problem.
Zgłoś
Avatar
clipper 2014-03-01, 17:15
Hah śmiać mi się chce jak pomyślę że cały darknet płacił w BTC. Aż mnie ciekawi co się dzieje na forach na całym świecie na darknecie.
Zgłoś
Avatar
aare 2014-03-01, 17:29 2
@up wszyscy sie gowno znacie, upadek mt.Gox to jest "actually a good news" bo byl zakala w calej spolecznosci kryptowalut. Od ponad 3 lat bylo wiadomo ze zarzadzaja nim niekompetenti i nieodpowiedzialni ludzie. Do tego juz teraz powstaja koncepty jak uniknac podobnej wpadki w przyszlosci i stworzyc zdecentralizowany, przezroczysty system wymiany walut.
A sam bitcoin i inne kryptowaluty nie upadna tak latwo, pieniadze - jesli sie nie jest idiota - sa calkowicie bezpieczne bo stan calej sieci jest pamietany na kazdym z tysiecy kopiacych komputerow. Zeby zniszczyc kryptowaluty trzeba by wylaczyc internet na calym swiecie. Nie bede wchodzic w szczegoly i walczyl z kazdym jednym niedopowiedzeniem ktore jest w postach powyzej, zainteresowanych odsylam do poczytania pdf-a opisujacego protokol bitcoina.

Dodalbym link ale specjalnie zalozylem konto zeby napisac powyzszego posta
Zgłoś
Avatar
Zarammoth 2014-03-01, 17:32 3
A ja mam przeszło 27000 wirtualnych piw, taki ze mnie potentat
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-01, 17:51
aare napisał/a:

Zeby zniszczyc kryptowaluty trzeba by wylaczyc internet na calym swiecie. Nie bede wchodzic w szczegoly i walczyl z kazdym jednym niedopowiedzeniem ktore jest w postach powyzej, zainteresowanych odsylam do poczytania pdf-a opisujacego protokol bitcoina.


No to mi wyjaśnij na jakiej zasadzie ma się np. odbywać wymiana bitcoinami na terenie pozbawionym dostępu do sieci...?
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie