18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (6) Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 18:40
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:28
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 1:42
🔥 Z dupy takie hamulce - teraz popularne
Dziki Koń
m................i • 2014-09-23, 17:24
Nasz rodak indiański wódz, ich pomnik

Cytat:



Korczak Ziółkowski (ur. 6 września 1908 w Bostonie, zm. 20 października 1982 w Crazy Horse w Dakocie Południowej[1]) – amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia[2].

Oboje jego rodzice byli Polakami. Osierocony w drugim roku życia był wychowankiem kilku domów dziecka. Jakkolwiek nigdy nie ukończył szkoły artystycznej, od najmłodszych lat przejawiał duży talent rzeźbiarski. Po ukończeniu technikum podjął pracę jako cieśla okrętowy w stoczni, gdzie po godzinach pracy zaczął też rzeźbić w drewnie, co uczyniło zeń cenionego twórcę mebli artystycznych. Jego pierwszą rzeźbą w marmurze było popiersie sponsorującego go bostońskiego sędziego Fredericka P. Cabota[1].

W 1932 przeprowadził się do Hartford w stanie Connecticut, gdzie zaczął rzeźbić zawodowo. Już wkrótce sprzedawał swoje prace w Bostonie, Nowym Jorku i na obszarach Nowej Anglii. W 1939 rzeźbiarz Gutzon Borglum zaproponował mu stanowisko asystenta przy tworzeniu monumentalnego dzieła – Głów Prezydentów w ścianie góry Mount Rushmore w Górach Czarnych w Dakocie Południowej. W tym samym roku jego marmurowe popiersie Paderewskiego zdobyło pierwszą nagrodę na Wystawie Światowej w Nowym Jorku[1].

Podczas prac na Mount Rushmore zgłosiło się doń kilku wodzów plemienia Dakotów z pytaniem, czy nie podjąłby się stworzenia pomnika honorującego Indian. Wódz Henry Standing Bear napisał doń: My, wodzowie, chcielibyśmy by biały człowiek wiedział, że czerwony człowiek też ma swoich bohaterów. [3]

Ziółkowski natychmiast przystąpił do planowania pomnika Szalonego Konia, na który Indianie przeznaczyli 200-metrową skałę w Górach Czarnych. Korczak wykupił górę i okoliczny teren od rządu USA w zamian za inną swoją posiadłość. Projekt wkrótce był przygotowany, ale zaczęła się wojna. Ziółkowski wstąpił na ochotnika do armii amerykańskiej, ale został ranny w Normandii podczas lądowania na plaży Omaha i wrócił do USA[1].

W 1947 przeniósł się na stałe w Góry Czarne i rozpoczął tworzenie największej rzeźby świata (ukończona będzie miała 195 m długości i 172 m wysokości, w samej głowie wodza mogłyby się zmieścić wszystkie głowy prezydentów z Mount Rushmore). 3 czerwca 1948 dokonano pierwszej kontrolowanej eksplozji dynamitu.

W Święto Dziękczynienia 1950 roku Ziółkowski ożenił się z Ruth Ross (26 czerwca 1926 roku w Hartford, 21 maja 2014 w Rapid City), entuzjastką sztuki, która została w 1947 roku jego asystentką. Prace przy pomniku przebiegały wolno, bowiem Ziółkowski odmówił przyjęcia dotacji państwowych[4] w myśl indiańskiej zasady, że Góry Czarne nie są na sprzedaż. Pieniądze zbiera prywatna fundacja (Crazy Horse Memorial Fundation), a kasę zasilają wpływy z biletów wstępu.

Ziółkowski zmagał się z rzeźbą aż do 1982 roku, kiedy to zmarł nagle na zawał serca w miejscu pracy. Został pochowany u stóp pomnika. Po jego śmierci prace kontynuowała wdowa i siedmioro spośród dziesięciorga dzieci[1]. Po jej śmierci została pochowana wraz z mężem[4], a ich dzieci i wnuki kontynuują prace i aktywnie działają w Crazy Horse Memorial Foundation

Zgłoś
Avatar
PeterZ 2014-09-23, 17:59 1
Powiem tak - jeszcze w chuj roboty przed nimi.
Zgłoś
Avatar
alterego 2014-09-23, 21:03
Szacunek. Kolo miał zasady i podał je dalej. A u nas trzeba być jakimś jebanym wałęsą z wielką teką w kilku ministerstwach, inaczej to jak to tak ?
Zgłoś
Avatar
sadeczanin 2014-09-23, 22:54 1
To co Polskie jest najlepsze!
Zgłoś
Avatar
SamSobieBogiem 2014-09-24, 12:16 2
za kilkaset tysięcy lat będą rozkminiać jak to możliwe, że zrobiła to tak malo rozwinięta cywilizacja, ja teraz z piramidami, albo posagami na wyspie wielkanocnej
Zgłoś
Avatar
kapelan_szturmowy 2014-09-26, 15:34 1
Niech żyje Wódz Pierdzący Byk!
Zgłoś
Avatar
twinspark 2014-09-26, 16:49
Czytałem o tym w książce Łysiaka, jeszcze sprzed czasów kiedy 90% tekstu to były autocytaty.
Zgłoś
Avatar
ellsworth 2014-09-26, 21:40
Jako podkład muzyczny zdecydowanie lepiej od Rednexów pasuje to:
Zgłoś
Avatar
m................i 2014-09-27, 0:11
@up
Kiedyś taki film dokumentalny na historii oglądałem o Ziółkowskim
W trakcie tego filmu takie bity indiańskie się przewijały że kosmos.
Szkoda że nie mam na nie namiaru

Nic tylko z Fajkowym zielem do nich zasiąść
Znalazłem nawet tytuł : Korczak Ziółkowski rzeźbiarz gór
Niestety tylko na chomiku jest
Zgłoś
Avatar
Achajos 2014-09-27, 1:15
Nie wiesz nawet jak się cieszę że udostępniłeś materiały na jego temat. 12 lat temu czytałem o tym w Reader's digest, ale - niestety - zapomniałem większej cześci tekstu o nim, jego pracy i pochodzeniu. Dziękuję za odświeżenie, leci piwko.
Zgłoś
Avatar
ziolo95 2014-09-28, 20:53
ciekawe czy to nie mój stryjek ...
Zgłoś