18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie (tylko materiały z opisem) - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 7:58
🔥 Poskromienie przygłupa w Pradze - teraz popularne
FSM Beskid 106 - Auto zaprojektowane na początku lat 80 pod kierownictwem inżyniera Wiesława Wiatraka w Bielsku - Białej. Pokrótce dodam, że samochód w swym założeniu miejski, okazał się hitem do tego stopnia, że Renault zerżnęło patenty zastosowane w nim do swojego modelu Twingo w 90 roku (jedna wycieraczka, specyficzne klamki, linia nadwozia itd.). Nasz Beskid już wtedy był przystosowany do silnika 4 cylindrowego i od początku miał napęd na przód. Oczywiście Ruscy nie dali zgody i projekt nie trafił do seryjnej produkcji, z kolei Twingo odniosło ogromny sukces w europie i tłukli ten model przez bodaj 14 lat ! Żal i wkurwienie ściska do dziś
Na filmiku jest pokazany przejazd prototypowym Beskidem po małym torze, a za kółkiem siedzi sam konstruktor, Pan Wiesław Wiatrak.









Zgłoś
Avatar
konto1981 2012-11-23, 0:34
jedno i drugie huj nie auto,ale faktycznie twingo wygląda na zerżnięte żywcem z fsm a dzieli je jakies 10 lat...
Zgłoś
Avatar
zonk 2012-11-23, 0:35
Czy to jest jedyny jeżdżący prototyp tego autka ? Jeśli tak to szkoda nim gdziekolwiek ruszać.
Zgłoś
Avatar
Quarez 2012-11-23, 0:58
Cytat:

Czy to jest jedyny jeżdżący prototyp tego autka ? Jeśli tak to szkoda nim gdziekolwiek ruszać.



Tak, to jest jedyny taki model w oryginale z zamontowanym silnikiem od malucha BIS.
Zgłoś
Avatar
WIEWIORa 2012-11-23, 8:24 33
Renault czekało kilkanaście lat żeby w Polsce patenty wygasły. Więc ukradli je uczciwie. To polska biurokracja jest tu do dupy.
Tak samo było z tymi zderzakami polskiego pomysłu co pochłaniają całą energie kinetyczną.
To ostatnio było że w Wielkiej Brytanii jakaś uczelnia je opatentowała i afera.
A my mamy paten tylko na swój kraj i oni teraz zaczną produkować to do doków i innych wielko gabarytowych urządzeń, a gościu z tym ganiał do producentów samochodów i go zlali ciepłym moczem.
Zgłoś
Avatar
Dżony 2012-11-23, 9:50 4
Zanim zaczniecie znów pleść za Mikiciukiem jak to Francuzi nam Beskida ukradli przeczytajcie ten tekst:

zlomnik.pl/index.php/2011/11/12/beskid-i-renault-twingo-czyli-legenda-...
już przed 1983r mieli jednobryłowe prototypy miejskich aut więc po co mieli by kraść je Polakom?
już prędzej widząc francuskie i japońskie prototypy to inż. Wiatrak się na nich wzorował.
Zgłoś
Avatar
outsider_max 2012-11-23, 10:02 9
No i co że się czepiam, wiem wiem jak na tamte lata sukcesem jest to że jeździł, ale...

Pomysł: +10
Kolor: +10
Napęd: +10
Spasowanie elementów: -8.


Zgłoś
Avatar
osiek92 2012-11-23, 10:15
na ostatnim zdjeciu jest renault twingo
Zgłoś
Avatar
butthead 2012-11-23, 10:18 14
osiek92 napisał/a:

na ostatnim zdjeciu jest renault twingo



o kurcze, rzeczywiście, pewnie autor przez przypadek je tam umeścił ...
Zgłoś
Avatar
xiro 2012-11-23, 10:41
osiek92 napisał/a:

na ostatnim zdjeciu jest renault twingo


przeczytaj dokladnie jeszcze raz artykul to bedziesz wiedzial czemu tam jest to zdjecie
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2012-11-23, 10:43
no troche szkoda ze mnostwo fajnych projektow poszlo do kosza, ale jeszcze bardziej wkurwiajace jest to ze wolna polska stala sie tylko montownia dla zagranicznych koncernow, oferujac nierzadko warunki jak w chinskich fabrykach
Zgłoś
Avatar
NWC 2012-11-23, 11:01 8
outsider_max napisał/a:

No i co że się czepiam, wiem wiem jak na tamte lata sukcesem jest to że jeździł, ale...

Pomysł: +10
Kolor: +10
Napęd: +10
Spasowanie elementów: -8.
Obrazek



Ja pierdole to jest prototyp a nie auto z seryjnej produkcji więc nie pierdol...
Zgłoś
Avatar
s................r 2012-11-23, 11:18
kierunkowskazy z wycinanki koloru blady pomarańcz
Zgłoś
Avatar
xblazex 2012-11-23, 11:35 1
osiek92 napisał/a:

na ostatnim zdjeciu jest renault twingo


coś ty?
Zgłoś
Avatar
Dżony 2012-11-23, 11:40 4
A co ma Twingo do Beskida?







Wszystkie te Francuskie prototypy miejskich jednobryłowych aut powstały przed Beskidem więc jeszcze raz zadam to pytanie, po jaką cholerę mieli kopiować Beskida mając wcześniej identyczne koncepcyjnie prototypy?
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie