18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (1) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 8 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Magiczny rok 2000
Halman • 2018-05-21, 8:09
Artykuł z czerwcowego Młodego Technika anno domini 1960 w którym to prognozuje się na podstawie ówczesnej wiedzy naukowo-technicznej i dawce zwykłych wyobrażeń jak to będzie wyglądało nasze życie codzienne w otoczeniu hipotetycznych wynalazków w przełomowym roku 2000 (dla nas od blisko dwóch dekad - już przeszłości). Jak kogoś przerasta długość artykułu który jest dość obszerny nie ma problemu; zawsze może sobie włączyć "Trudne sprawy" lub "Dlaczego ja?" a wszystkim innym, szczególnie potrafiącym czytać ze zrozumieniem życzę miłej lektury...


ukryta treść












Zgłoś
Avatar
szybkiLopez1991 2018-05-21, 8:19 19
Najważniejsze ze kobiety dalej ciężko pracuja w domach
Zgłoś
Avatar
nowynick 2018-05-21, 8:54 17
no dobra, ale tak w sumie nie licząc tego, że nie wszystkie pojęcia były wtedy znane to całkiem nieźle trafili. Nie pojechali jak "Back to the future" czy chociażby poczciwy "Pan Kleks w kosmosie" tylko przewidzieli elektroniczne budziki, alarmy, "płyt-listy" , robotyzację kuchni, czy śniadanko przy czytaniu informacji na "rzutniku".

Co do MO to w 1960 to chyba najwięksi optymiści nie zakładali, że ZSRR pieprznie

PS 160 linii po 80 punktów - 2048 tys pikseli, rozdzielczość 1600/1200 (koło 2000 roku maks.) = 1920 tysięcy dla porównania
Zgłoś
Avatar
wulfgarval 2018-05-21, 9:10 2
Ówczesna technologia została rozwinięta w głowie twórcy czasopisma. Czyli można stwierdzić, że dzisiejsze "retrofuture" powstało właśnie w latach 60 co prawda dużo się nie pomylił co do zadań jakie mają wykonywać urządzenia "przyszłości", ale z tym "agregatem kombajnem do gotowania" dojebał
Zgłoś
Avatar
C................s 2018-05-21, 10:31 1
@nowynick 160x80=12800px
Zgłoś
Avatar
nowynick 2018-05-21, 11:04


160 linii w pionie i 160 w poziomie po 80 ptk
Zgłoś
Avatar
kotorminator 2018-05-21, 15:09
Jeśli dobrze zrozumiałem, to telewizja ma być nadawana w 819 liniach, czyli takie lepsze HD READY. Przekątna kineskopu przenośnego telewizora ma wynosić dwadzieścia parę cali. Bardzo dobra jakość i pisano o tym 1960 roku.
Zgłoś
Avatar
Halman 2018-05-21, 15:59 9
kotorminator napisał/a:

Jeśli dobrze zrozumiałem, to telewizja ma być nadawana w 819 liniach, czyli takie lepsze HD READY. Przekątna kineskopu przenośnego telewizora ma wynosić dwadzieścia parę cali. Bardzo dobra jakość i pisano o tym 1960 roku.



standard 819 linii (takie trochę lepsze analogowe HD) był stosowany w francji już od ... 1949 roku... w szoku ?

pl.wikipedia.org/wiki/819_linii

a w Lillehammer japońska telewizja NHK prowadziła sobie transmisję z zimowych igrzysk w procesie Hi-Vision nad którym pracowali już od początku lat 80tych co prawda jeszcze w analogowej domenie ale uwaga w dzisiejszym odpowiedniku 4K... w 1994! łeb pewnie rozjebany ale to są fakty...

Zgłoś
Avatar
ToPrzeciezJa 2018-05-22, 1:19 2
Z tym budzeniem się w dobrym humorze dzięki budzikowi to bym tak nie szarżował. Muszę raz na jakiś czas zmieniać budzik, bo z czasem zaczyna mnie wkurwiać
Zgłoś
Avatar
Loaloa 2018-05-22, 6:36
Płuczki ultradźwiękowe stosuje się do czyszczenia szkła laboratoryjnego. Mają one zwykle rozmiar i kształt frytkownicy. Nalewa się do nich wody, zanurza naczynia szklane i włącza. Niestety nie są bezgłośne. Pisk, jaki wydają te urządzenia może po jakimś czasie doprowadzić do kurwicy.

Zgłoś
Avatar
C................s 2018-05-22, 8:45 1
nowynick napisał/a:



160 linii w pionie i 160 w poziomie po 80 ptk



Jak Ty kolego to sobie wyobrażasz? Wyświetlacz 160 linii po 80 pkt tworzy siatkę 160x80 tak jak wyświetlacze hd 1080p mają 1080 linii po 1920 pkt
Zgłoś
Avatar
Szebone 2018-05-22, 10:19 2
Przewidział:
- budziki elektroniczne, a wręcz np. telefon z budzikiem, który budzi wibracjami (wtedy budzi tylko jedną osobę przy której jest dany telefon)
- serwisy informacyjne w formie strony internetowej, którą można wyświetlić na projektorze, czy po prostu w smartfonie
- robotyzację kuchni ( już teraz są urządzenia w które wrzucasz wstępnie przygotowane produkty i wychodzi Ci gotowe danie)
- po części można uznać że zalążki płyt indukcyjnych
- zmywarkę
- Wideorozmowy czy to przez smartfona czy skype
- Samobieżną kosiarkę
- Telewizję satelitarną
- Alarmy samochodowe i alarm w domu z przyjazdem grupy interwencyjnej
- Przenośne piecyki elektryczne
- Automatyczną sekretarkę
- "płyty-listy" dla mnie to może to być i CD w formie pocztówki, czy też idąc dale e-mail

W bardziej czy mniej dokładny sposób i bez wiary w to że dane mogą być przechowywane cyfrowo, a nie mechanicznie, to praktycznie każdy z produktów "przyszłości 2000 roku" praktycznie jest już w życiu.
Jeżeli autorem jest ten Andrzej Sowiński (a wsyzstko na to wskazuje) apw.ee.pw.edu.pl/tresc/sylw/sowinski.htm to przykre jest to, że zmarł w 1996 roku dosłownie na chwile przed największym boom'em w rozwoju elektroniki i gdy jego wizje zaczęły masowo wchodzić w życie.
Zgłoś
Avatar
Mom and Death 2018-05-22, 12:36
O jebaaaaany. Na początku jak zacząłem czytać o tym budziku to myślałem że to beka i farmazony jakiegoś schizofrenika ale później szczena trochę mi opadła
Zgłoś
Avatar
jebacgowno 2018-05-22, 12:46
kurwa... Ma ktoś foto albo rysunek poglądowy jak wyglądały telefony "pięć-set" lat temu?
Zgłoś
Avatar
niemamskarpet. 2018-05-22, 15:29
juz wtedy wiedzieli ze lektronika szkodzi, a u nas kazdy najebane w domu 5x wi-fi , zegarek z BT sluchawki z BT telefon , w aucie radio z BT i jeszcze sobie na blokach pozwalaja montowac stacje GSM a potem sie dziwia skad te wszystkie choroby..... ale gdzie tam fale nie szkodzą !
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie