18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Mikro Silnik Stirling
paqra • 2014-02-06, 15:19
Z cyklu Sadistic bawi i uczy,
Przedstawiam Wam chyba dwa najmniejsze na świecie silniki Stirlinga. Chyba każdy kto interesuje się mechaniką kiedyś o tym słyszał. Sam kiedyś zbudowałem bardzo uproszczony model tego silnika ale wymiary tych maleństw imponują

Swoją drogą znajdzie się tu może jakiś ekspert który wyjaśni mi czemu silnik Stirlinga nie został upowszechniony tak jak silniki wewnętrznego spalania?! Z tego co mi wiadomo silnik ten ma sprawność dochodzącą do 40% (a nawet i więcej przy podniesieniu ciśnienia gazu roboczego). Czemu nie stosuje się tego rozwiązania np. na orbicie?! - talerz skupiający promienie słoneczne + silnik Stirlinga = darmowa energia ?!


oraz
Zgłoś
Avatar
Suicide_on_demand 2014-02-06, 15:45
Dlaczego? Ponieważ są za słabe aby można było ich używać powszechnie. Ilość energii oddawanej w stosunku do dostarczanej jest dużo mniejsza niż w silnikach spalinowych. Aby taki silnik mógł napędzać auto musiałby być wielkości stodoły.
Zgłoś
Avatar
zagiel1111 2014-02-06, 18:04
A czemu na przykład w dzisiejszych czasach nie używa się silników parowych mimo iż byłyby nawet do 10 razy(!) ekonomiczniejsze?
Zgłoś
Avatar
qubus93 2014-02-06, 20:38 2
bo jest lobby na rope
Zgłoś
Avatar
trabus 2014-02-06, 20:39 2
Wy jesteście pojebani? "Ilość energii oddawanej w stosunku do dostarczonej" to się czasem nie nazywa właśnie sprawność? Wyraźnie autor napisał, ze sprawność jest wyższa niż "normalnych silników". Jak się nie znasz to stul dziub łaskawie i nie pierdol głupot jeden z drugim... Potem się dziwić, że wszystko chujowe. Jak am być jak wszyscy pierdolą głupoty i uważają się za ekspertów! Drugi debil. Silnik parowy ekonomiczny? Kurwa jak? Sprawność 10% na dzień dobrzy 3x mniejsza ad spalinowego.
Silników z artykułu nie stosuje się, ponieważ są drogie i wymagają dużych chłodnic. Co ogranicza ich zastosowania. Ale próbować warto. Jedna z dziedzin która może mieć przyszłość.
Zgłoś
Avatar
blachahaha 2014-02-07, 9:35
@Suicide_on_demand
Mamy tu speca typowo lewicowego co mówi i nie wie o czym

pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_Stirlinga
Proszę mała lektura, jak masz problem to poproś by ktoś ci poczytał.
Zgłoś
Avatar
konrad7348988 2014-02-07, 23:43
Jestem ekspertem:

Nie są popularne bo w momencie ich powstania przegrały z silnikami spalinowymi:) przegrały z powodu braku odpowiednich materiałów. czyli dobre przewodzenie ciepła, duża wytrzymałość, mała "bezwładność cieplna". Sprawność i moc może przewyższać nawet nowoczesne diesle. Stosowane między innymi do napędu okrętów atomowych, generatorów sąd kosmicznych, nowych "green energowych" podziemnych pomp i takich tam pierdół

Silnik Stirlinga wraca do łask, co raz więcej o nim słychać w internetach i mediach zobaczymy jak to się rozwinie ;]

Mój inżynierski projekt takiego silnika w układzie alfa z użyciem podzespołów malczana
Zgłoś
Avatar
tadzik21 2014-02-08, 14:12
konrad7348988 napisał/a:

Jestem ekspertem:

serio?

konrad7348988 napisał/a:

Sprawność i moc może przewyższać nawet nowoczesne diesle. Stosowane między innymi do napędu okrętów atomowych,

to okręt atomowy czy z silnikiem diesla?
Zgłoś
Avatar
bloodwar 2014-02-08, 20:14
konrad7348988 napisał/a:

sąd kosmicznych



Serio? Inżynier i pisze "sądy kosmiczne"? Plotki o rychłym upadku polskiego szkolnictwa wyższego są niestosowne - ono upadło już dawno...
Zgłoś
Avatar
konrad7348988 2014-02-09, 16:18
tadzik21,
Tak

Atomowe, ciepło uzyskane w procesie wykorzystane do napędu ww silnika.

bloodwar,
Mea culpa, jestem Polakiem, brzydko wyszło, hańba mi Inż. to tytuł zawodowy, mogę być prostym chamem, ważne, że coś potrafię zrobić (dzięki za zwrócenie uwagi)
Zgłoś
Avatar
NazgulTom89 2014-02-10, 12:49
Silniki które same działają już są
Silniki będą wprowadzone do użytku........NIGDY

Nigdy, dlatego że ropa wtedy będzie nie potrzebna
Zgłoś