18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (2) Soft (2) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 18:17
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 0:14
🔥 Co za ksenofil...😁 - teraz popularne
Nacjonalizm a nazizm.
Nefario • 2012-09-24, 19:15
Cześć, czołem. Jako że od pewnego czasu jestem czytelnikiem pewnego całkiem interesującego bloga chciałbym podzielić się z wami pewnym artykułem traktującym o różnicy pomiędzy nacjonalizmem a szowinizmem. Oglądając pana Liska i tego typu klopy w TuskoTV doszedłem do wniosku że media usilnie starają się wypaczyć pewne jasno określone definicje. Chciałbym żeby szary i ogłupiany naród wiedział o czym się mówi w telewizji i czego dotyczą rzucane na prawo i lewo opinie "specjalistów" Zapraszam do lektury (tekst nie jest mój, źródło:http://mlodzidumniniepodlegli.blogspot.com/).

Czym jest nacjonalizm, czyli o odkłamywaniu mitów i sile stereotypu.

Praktyka nakazuje, żeby przed rozpoczęciem właściwej dyskusji uporządkować warstwę pojęciową. Po wielu potyczkach słownych z przeciwnikami politycznymi przekonałem się, że dyskusję można prowadzić w nieskończoność, jeśli pod tym samym słowem adwersarze rozumieją zupełnie coś innego. Słowo „nacjonalizm” jest tu jednym z flagowych przykładów, obok nieśmiertelnego „faszyzmu” i „nietolerancji”. Człowiek oświecony na powyższy argument odpowiedziałby zapewne oklepaną frazą: „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”, jednak należy wziąć tu poprawkę na to, że człowiek jest istotą społeczną i chociażby dla samego komfortu porozumiewania się np. krzesło powinno oznaczać przedmiot do siedzenia, nie zaś naczynie o kształcie banana, bądź pomarańczy. O ile w przypadku podstawowych słów najczęściej znajdujemy porozumienie, niezależnie od zajmowanej strony politycznej barykady, to gdy wkraczamy w świat wyrażeń abstrakcyjnych rozbieżności znaczeniowe stają się zbyt duże, by kontynuować merytoryczną dyskusję.

Pozwól więc, Czytelniku, że na początku przedstawię powszechne rozumienie słowa ,,nacjonalizm”, które wyłania się z przekazu ogólnoświatowych mass-mediów. Taki obraz nacjonalizmu każdy z nas ma/miał kiedyś w głowie, wtłoczony propagandą Systemu. Postaram się zrobić to wiernie, tak by zarówno lewa, jaki prawa strona mogły się co do tego zgodzić:

Nacjonalizm – pogląd, którego wyznawcy uważają swój naród za lepszy, najczęściej w celu dowartościowania się i wyładowania frustracji na osobach z poza ich grupy, głównie Żydach i Afro-amerykanach (Euro-Afrykanach?, Afro–Europejczykach???). Podstawa ideologii faszystowskiej (lub nazistowskiej – używać wymiennie) propagowanej przez Adolfa Hitlera. (I tu skojarzenia: holocaust, komory gazowe, komin, ludzkie włosy, itp.)

W skrócie – rasizm w wersji mini. Z podobnym pomieszaniem pojęć trudno jest walczyć, gdyż bałagan wydaje się być zbyt duży.

Z pomocą jednak pospieszają słowniki, posłużę się więc cytatem z Encyklopedii PWN:

,,Nacjonalizm […]; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów narodowych, a jego zasięg terytorialny winien odpowiadać obszarom zamieszkanym przez dany naród; w praktyce oznacza to albo dążenie do posiadania przez naród własnego państwa, albo (jeśli państwo narodowe już istnieje) dążenie do maksymalnego ujednolicenia jego populacji przez asymilację lub eliminację grup narodowo obcych; skrajna postać tej ideologii jest zw. przez jej krytyków szowinizmem.”

I, dla porównania cytat z Wikipedii:

,,Nacjonalizm - postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.”

Osoba wychowana na propagandzie Systemu mogłaby być zdziwiona tym, jak bardzo różnią się między sobą definicje słownikowe i obraz medialny. Większość Polaków szanuje swoje pochodzenie, (możemy tylko dziękować historii) więc definicja, którą przedstawiają encyklopedie jest dla nich jednoznacznie pozytywna. Jak czymś złym może być kierowanie się przede wszystkim interesem narodu w polityce? Przecież obecnie ok. 95% Polaków, polityka, który nie stosowałby się do tej zasady nazwałoby oszustem! Gdybyśmy zapytali dowolnego polityka, czy uważa on naród za najwyższe dobro w sferze polityki, z pewnością odpowiedziałby twierdząco (no, może p. Janusz Palikot byłby tutaj wyjątkiem). Inną kwestią jest realizacja tych założeń w praktyce. Jednak mainstreamowe media sztucznie kształtują obraz ugrupowań, którym naprawdę zależy na Polsce jako prezentujących postawę ekstremistyczną, czy wywrotową. Dużą część propagandowej roboty zrobiły za nie komunistyczne aparaty cenzury.

Kolejnym z wypaczeń jest nieustanne zaliczanie nacjonalizmu do poglądów prawicowych. Przykładów obalających tę tezę jest wiele, zaś ich przytaczanie i omówienie powiększyłoby znacząco rozmiary artykułu, dla porządku podam tylko kilka przykładów: nacjonalizm baskijski (PNV, ETA), kataloński (ERC), początki nacjonalizmu we Francji (prekursorzy to m.in. Robespierre), również niemiecki narodowy socjalizm jest kwestią dyskusyjną. Tendencja do traktowania swojego narodu jako najważniejszej wartości w dziedzinie polityki nie jest przypisana do prawicy, i choć częściej występuje wśród ruchów prawicowych, to (tak jak zawsze) nie należy uogólniać. Jednak media, a szczególnie „pewna poczytna gazeta” łączą słowo „nacjonalizm” (najczęściej z dodatkiem „ultra-” lub „skrajny”, czy „skrajnie prawicowy”) z epitetami takimi jak „faszyzm” lub „rasizm”. Pytanie o zasadność takich połączeń jest tu raczej pozbawione sensu, z uwagi na fakt, że włoscy faszyści przeważnie nie uznawali siebie za nacjonalistów, a za państwowców (B. Mussolini – słynne „Państwo tworzy naród!”). Natomiast rasizm to doktryna o podobnej jak nacjonalizm formie, lecz o zupełnie innym mianowniku. Tu naród zastępuje bliżej niesprecyzowana „rasa”. A, jak wiadomo, nie można dwom panom służyć, i w końcu tylko jedną z wartości można uznać za nadrzędną. Inna kwestia to to, czy można być „bardzo w ciąży”. „Skrajny nacjonalizm” to brednia na podobnej zasadzie. Nacjonalistą po prostu się jest.

Pamiętać należy również o nie występującym w debacie publicznej rozgraniczeniu między szowinizmem, a nacjonalizmem, przy czym ten pierwszy jest doktryną ofensywną (przedstawiciele to m. in. III Rzesza), a drugi obronną (polska endecja). Pierwszy negatywnie odrzuca inne nacje jako gorsze i próbuje je wyeliminować z życia narodu, drugi dąży do rozwijania własnej nacji, traktując własny naród jak rodzinę, którą uważa się za bliższą sobie niż inne rodziny, choć wywodzą się z jednego pnia. Nastawia się przede wszystkim na codzienną, ciężką pracę na własnym podwórku, dbanie o rozwój świadomości społecznej Rodaków, o polski solidaryzm. Polski nacjonalista nigdy nie walczy z innymi nacjami w imię wyższości swojej. Dba o rozwój własnej, tak jak dba o własną rodzinę.

Czym wobec tego różni się nacjonalizm od patriotyzmu? W odpowiedzi, i na zakończenie podam cytat wybitnego Polaka:

„Jeżeli patriotyzm jest uczuciem narodowym, to nacjonalizm jest narodową myślą."
Zgłoś
Avatar
Kupa_w_majtkach 2012-09-24, 20:24 13
Jeżeli sam napisałeś to piwko, jeżeli nie to i tak piwko, bo warto uśwaidamiać mlodzież zaglądającą tutaj.

______________

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Zgłoś
Avatar
Nefario 2012-09-24, 20:29 2
Tak jak wspomniałem tekst nie jest mój, ja nie zbieram piw po to żeby sie dowartościować, nie zależy mi na nich. Chciałem żeby taki tekst trafił na łamy portalu który może go wypromować i sprawi że dotrze zarówno do młodszego pokolenia jaki ogłupionego "starszego" pokolenia bo mimo że nie ja jestem jego autorem to w stu procentach się pod nim podpisuje. Artykuł pochodzi z bloga prowadzonego przez mojego kuzyna, który to udziela się mocno po tej stronie polityki
Zgłoś
Avatar
ButcheredAtBirth 2012-09-24, 20:57 9
Jeśli chciałeś zrobić masło maślane, to Ci się udało.. Nie wiem po co użyłeś słowa "nazizm" w tytule, skoro potem o nim w ogóle nie wspominasz i nie wiem również, dlaczego nie napisałeś po prostu, że słowa końcowe należą do Zygmunta Balickiego

Najwyraźniej różnicę w tych pojęciach widać w samej etymologii (nie mozna zresztą zapominać o zmienianiu się znaczeń tych słów w ciągu wieków), i w skrócie można to rozpisać :

~Nacjonalizm z łac. natio – naród, a więc naród jest najwyższym dobrem.
~Patriotyzm z łac. patria,-ae - ojczyzna, gr. patriates, a więc miłość do ojczyzny, ale także narodowej kultury, języka, tradycji.
~Rasizm z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych. Definicja może być bardzo różna, bo nie ma modelowej formy rasizmu, gdyż rasizmem może być stawianie jednej rasy ponad inne, dążenie do separacji, jak i obecnie dla niektórych oszołomów samo twierdzenie, że jest coś takiego jak "rasa".. Ogólnie jednak większość osób wie o co chodzi.

I najważniejsze w kontekście, bo rozumiem, że chodzi Ci o to aby przypomnieć znaczenie właśnie tego słowa i aby je odróżniano od pozostałych określeń:
~Szowinizm z fr. chauvinisme, a więc (tu posłużę się cytatem)" wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania." Szowinistą może być więc każdy, bez względu na to czy jest ktoś nacjonalistą, nazistą, rasistą, mężczyzną, Polakiem, Niemcem, Rosjaninem, homoseksualistą, matematykiem czy czym tam chce/jest/uważa się za.

I to jest sedno problemu
Zgłoś
Avatar
kotorminator 2012-09-25, 14:31
mlodzidumniniepodlegli.blogspot.com.
Wystarczyło doczytać do tego adresu i dziękuję a więcej.

______________

Pieprzyć głupków.
Zgłoś
Avatar
Pater patriae 2012-09-25, 17:12
Cytat:

„pewna poczytna gazeta”



Żydborcza?

Co do tematu to duże piwo, w końcu zamiast każdemu niedouczonemu lemingowi tłumaczyć z osobna, przytoczę mu ten tekst.

______________

Płyń pod prąd – z prądem płyną tylko śmieci.
Zgłoś
Avatar
kokinosz 2012-09-25, 20:54 1
Był świat bez nas i może będzie bez nas. Przytoczę cytat z filmu "Sens życia wg Monty Pythona", gdzie ów sens lekko podają i gdybyż to wszyscy za tym podążali... „Bądź miły dla ludzi, nie obżeraj się, czytaj książki, chadzaj na spacery i próbuj żyć w zgodzie z ludźmi innych wyznań i narodowości”
Zgłoś
Avatar
kub44 2012-09-25, 20:57
Cytaty daje się w całości, a nie wybiera i urywa w połowie zmieniając ich znaczenie:

"Jeżeli patriotyzm jest uczuciem narodowym, to nacjonalizm jest narodową myślą, która bez podłoża uczuciowego ani powstać, ani rozwinąć się nie może, stanowi jednak zjawisko duchowe bardziej złożone, przypuszcza bowiem istnienie wśród zbiorowości pewnego przynajmniej stopnia organizacji, a w każdym razie ujęcia opinii publicznej w karby dyrektyw obowiązujących. Znaczy to, że muszą powstać pewne ośrodki w społeczeństwie, zdolne do zbiorowego myślenia o losach i przyszłości narodu stanowiące laboratorium tego, co nazywamy polityką narodową. Patriotyzm obraca się jedynie w dziedzinie masowego, ale rozproszonego odczuwania stanów wewnętrznych i doznań zewnętrznych, oraz odruchowego lub uczuciowego na nie reagowania, skoro jednak tylko zjawia się w łonie narodu myśl przewodnia, dążąca planowo do przeprowadzenia pewnych celów w zakresie obrony, wzmocnienia i ekspansji narodu, powstają już w jego łonie zaczątki nacjonalizmu."
Zgłoś
Avatar
EdmundKemper 2012-09-25, 21:11
A lemingi i tak będą swoje...
Zgłoś
Avatar
S................e 2012-09-25, 21:19 4
No tak, nacjonalizm, ale ten zdrowy jest dobry. Ale ile pod przykrywką nacjonalizmu kryje się nazistów, faszystów i rasistów? Sporo. Bronią się tym, że są niby nacjonalistami, a to nie prawda i tylko psują opinię prawdziwym patriotom.
Zgłoś
Avatar
krz2 2012-09-25, 21:21 1
Nacjonalizm - postawa społeczno-polit. i ideologia, które postulują podporządkowanie wszystkich problemów polit. i społ. walce o interesy nar. ujmowane jako przeciwstawne interesom innych narodów; wyraża się w egoizmie nar., wyolbrzymianiu zalet własnego narodu, żądaniu dla niego specjalnych przywilejów oraz w stosunku pogardy, nietolerancji i wrogości do innych narodów;

Faszyzm - kierunek polityczny o charakterze skrajnie antykomunist., nacjonalist., antydemokr. i totalitarnym, reprezentujący interesy najbardziej wstecznych i agresywnych odłamów burżuazji. [...]. Powstał po I WŚ. w warunkach głębokiego kryzysu gosp. i społ. oraz zagrożenia ustroju kapitalist. przez rewol. ruch robotn.

To nie są pełne definicje. Jak ktoś chce sobie poczytać o tym dogłębnie to zapraszam do w miarę rzetelnych słowników.

Zgłoś
Avatar
jazda123 2012-09-25, 21:26

articlesafari.cum/2010/09/humans-not-genetically-identical/
Zgłoś
Avatar
g................t 2012-09-25, 21:28 2
Nie wiem co za dureń to pisał, ale z tego wcale nie krótkiego tekstu gówno wynika. Minimum konkretów, bezjajeczne lanie wody. Próba systematyzacji się nie powiodła, łyse główki zapewne się przegrzały w czasie wakacji.
Zgłoś
Avatar
Nefario 2012-09-25, 21:38 1
@up czekam na twój artykuł, z ogromną chęcią przeczytam coś konkretnego
Zgłoś
Avatar
g................t 2012-09-25, 21:42
Jak będę miał chwilę to chętnie napiszę porównawczy artykuł nt. nacjonalizmu. Tyle, że zakończe WNIOSKAMI a nie zrobię sztukę dla sztuki.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów