18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 23 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Naukowcy dowodzą - ludzie prawicy nie są zbyt inteligentni
c................0 • 2014-03-02, 9:51
W do bólu konserwatywnej i zamkniętej na inność Polsce, podobne badania muszą budzić szok, ale liczby (ponoć) nie kłamią – ludzie prawicy nie są zbyt lotni.

Kilka dni temu Francuzi wybrali sobie nowego prezydenta, socjalistę Françoisa Hollande’a. O czym świadczy ten wybór? Podczas gdy większość komentatorów politycznych mówi o znużeniu Sarkozym, nauka raczej zdaje się tu punktować wysoką inteligencję francuskich wyborców. Nad Sekwaną przegrała bowiem prawica, a więc kierunek – w kręgach akademickich – coraz częściej utożsamiany z wątłym intelektem i ciemnogrodem. Liczba raportów potwierdzających tę tezę szybko przyrasta, dodatkowo ją cementując. Więcej, zdarzało się nawet, że niektórzy – być może nazbyt pewni swego – akademicy uderzali w hazard, „obstawiając” na podstawie ilorazów inteligencji wybranych dzieci, jak wyrostki głosować będą w przyszłości, już jako dorośli. I trafiali. Ci słabiej uposażeni przez los darem rozumu wybierali z reguły prawicę.

W czym niedomaga prawa strona?

Jak podaje „Time”, jedno z najbardziej reprezentatywnych badań amerykańskiego społeczeństwa, „National Longitudinal Study of Adolescent Health”, śledzące życie ponad 20 000 jednostek na przestrzeni kilku dekad dowodzi, że IQ mocnych konserwatystów wynosi średnio 95 i jest statystycznie o 11 punktów niższe od wyników zdecydowanych liberałów. Biorąc pod uwagę fakt, że norma to 100 punktów, różnica rzędu 11 oczek to sporo. Podobnie, opublikowany na portalu LiveScience artykuł przedstawiający ostatnie dokonania doktora Gordona Hodsona z Brock University w Ontario również dowodzi, że liberałowie są światlejsi. Tak samo zresztą twierdzi Satoshi Kanazawa z London School of Economics and Political Science, który swoje ustalenia zamieścił w „Social Psychology Quarterly”. A więc, co z tą prawicą?

„Nie twierdzę, że konserwatyści są przeważnie głupi. Chodzi mi raczej o to, że głupi ludzie zazwyczaj przystępują do partii konserwatywnej”, napisał w jednym ze swoich listów John Stuart Mill, osiemnastowieczny ekonomista, filozof i politolog. I chociaż słowa te liczą sobie już dobrze ponad dwa stulecia, kryje się w nich sporo prawdy – a dokładniej esencja problemu: konserwatywne poglądy, charakterystyczne właśnie dla prawej strony sceny politycznej są najmniej wymagające. Wystarczy kurczowo złapać się teraźniejszości i nie dopuszczać do siebie niczego, co nowe, nieznane i „straszne”. Jak twierdził inny, tym razem już bardziej współczesny ekonomista, Murray Rothbard, „konserwatyzm nie ma nic do zaoferowania poza sterylną obroną status quo”. Tym samym wszystko sprowadza się do optyki świata – na prawicy ciężej ją zmienić.

Niewygodna prawda

Oczywiście to, co dla jednych wydaje się wadą, dla innych jest już zaletą. I tak, fakt, że konserwatyzm nie wymaga od człowieka wysiłku, by ten próbował zrozumieć zmiany, jakie nieustannie zachodzą wokół, bo jego światopogląd zakłada akceptowanie wyłącznie określonego, odgórnie przyjętego koszyka wartości, bywa przydatny. Szczególnie w przypadku, kiedy w komputerze brakuje mocy obliczeniowych. Przykładów nie trzeba daleko szukać, żyjemy przecież w kraju dosłownie rozdartym pomiędzy dwie partie – prawicową i bardziej prawicową. Jak wygląda tutejsza debata publiczna? Najczęściej to seria niepowiązanych ze sobą, laickich tyrad politycznych, w dużej mierze zdominowanych przez język nienawiści, przeorany treściami ksenofobicznymi, etc. A merytorycznie? Dość powiedzieć, że argumenty typu „tak jest, ale nie powiem czemu” wykorzystywane są przez polskich polityków z wielką lubością. Wypowiedziom brakuje treści, zaś „nowinki” pokroju zapłodnienia in vitro, związków homoseksualnych, antykoncepcji, czy eutanazji odrzucane są z marszu, bez żadnego dialogu, jako z gruntu złe.

Błysk intelektu w wykonaniu prawicy...



źródło : (PAP)
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-02, 10:04 4
Ja wiem że to trollowanie głównie, ale co mi tak...
Naukowcy dowodzą? Okej. Poproszę link do publikacji naukowej która to wyjaśnia na bazie biologii/biochemii/medcyny/etc. czyli tego co determinuje czyjąś inteligencję. Bez tego nie masz co odpisywać bo ja ci nie odpiszę.
Zgłoś
Avatar
e................y 2014-03-02, 10:07 3
Jak zobaczyłem młode gębusie z pisu od razu mi się przypomniało...

Zgłoś
Avatar
Websterthe1 2014-03-02, 10:08 3
Wsadziłeś chuja w mrowisko
Zgłoś
Avatar
xiontZ 2014-03-02, 10:08 39
Twierdzisz, że PiS to prawica? Chyba ty nie jesteś zbyt inteligentny twierdząc, że partię socjalistyczną można nazwać prawicową
Zgłoś
Avatar
Dorquba 2014-03-02, 10:14 2
Och, czołowy troll-debil znowu przekopiował jakieś niepotwierdzone dane. PiS i prawica? Ciekawe...
Zgłoś
Avatar
e................y 2014-03-02, 10:19 2
@Dorquba, wypada wspomnieć, że w Ruchu Narodowym też są narodowi socjaliści.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-02, 10:21
pistacjusz napisał/a:

@Dorquba, wypada wspomnieć, że w Ruchu Narodowym też są narodowi socjaliści.


Wskaż mi jakąś deklarację ideową albo wypowiedź członka poparta przez wielu innych członków, która to potwierdza.
Zgłoś
Avatar
e................y 2014-03-02, 10:24
@UP
Zajęło mi to 10 sekund żeby znaleźć pierwszą z brzegu wypowiedź
Chcemy tu żyć i pracować, nie chcemy emigrować. Musimy stoczyć bój o polską rodzinę, zlikwidować urząd ds. równego traktowania, a rzecznika praw dziecka przemianować na rzecznika praw rodziny, bo tylko w rodzinie może wychowywać się dziecko.
R. Winnicki
Zgłoś
Avatar
n................i 2014-03-02, 10:24
Prawicowe dziewczyny, myślałem ,że one istnieją naprawdę, a to tylko legenda
@xiontZ, zw tekście chodzi o konserwatystów a więc prawicę społeczną, nie gospodarczą. PiS się łapię w tej kategorii i coś w tym jest.
Co do tekstu to coś w tym jest, wystarczy spojrzeć np na młodzież wszechpolską, te łyse pały nie wyglądają najbystrzej i chyba od dyskusji wolą działać np podpalać samochody TVNu czy coś
Zgłoś
Avatar
McMenel 2014-03-02, 11:00
Przecież to prawda stara jak świat. Konserwatyzm światopoglądowy ( łączy on różne formacje polityczne od PIS przez PO po NP Mikkego ) przyciąga mniej inteligentną część społeczeństwa. Bo jest prosty i opiera się na słowach-kluczach. Nie dla dewiacji ( jakiejkolwiek zdefiniowanej przez lidera). Nie dla wolności światopoglądowej. I odwoływanie się do "tradycji" jako niby uniwersalnego czynnika spajającego społeczeństwo. Co jest bzdurą.
Zgłoś
Avatar
d................t 2014-03-02, 11:13 2
Czaruś, chyba za mocno się brandzlowałeś kopiując bo nie skopiowałeś całości, szczególnie ostatniego filmiku
polska.newsweek.pl/naukowcy-dowodza---ludzie-prawicy-nie-sa-zbyt-intel...
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-02, 11:40 2
pistacjusz napisał/a:

@UP
Zajęło mi to 10 sekund żeby znaleźć pierwszą z brzegu wypowiedź
Chcemy tu żyć i pracować, nie chcemy emigrować. Musimy stoczyć bój o polską rodzinę, zlikwidować urząd ds. równego traktowania, a rzecznika praw dziecka przemianować na rzecznika praw rodziny, bo tylko w rodzinie może wychowywać się dziecko.
R. Winnicki



A co to ma do prawicy? Wiesz czym jest prawica...?

McMenel napisał/a:

Przecież to prawda stara jak świat. Konserwatyzm światopoglądowy ( łączy on różne formacje polityczne od PIS przez PO po NP Mikkego ) przyciąga mniej inteligentną część społeczeństwa.


To dlaczego w Polsce rządzą kretyni którzy pchają kraj w przepaść...? Wychodzi na to że w Polsce jest więcej idiotów którzy głosują od ponad 20 lat na te same mordy które od tych 20 lat nie robią nic pozytywnego.
Miło by było gdyby twoje teksty miały oparcie w historii tego kraju i jego realiach, a nie były teoretycznym zagadnieniem.
Zgłoś
Avatar
e................y 2014-03-02, 11:56 8
@McMenel
Trzeba wyjść z pewnych założeń.
Liberalizm w klasycznym znaczeniu opiera się na wolności, u podstaw której leży prawo własności.
Prawo własności opiera się na tym, że to co zrobisz z twoim ciałem zależy tylko i wyłącznie od ciebie, ale nie masz prawa naruszyć WOLNOŚCI INNEJ OSOBY. Nikt nie może cię również zmuszać do oddawania pod przymusem tego co przy użyciu swoich umiejętności zarobiłeś, wykombinowałeś czy w jakikolwiek sposób nienaruszający wolności innej osoby zdobyłeś. Podatki oczywiście są nieuniknione, ale mają być niskie- 3-5% twoich zarobków i mają opłacać minimalny rząd, który ma cię chronić przed wrogiem wewnętrznym- ma to robić policja i sądy oraz zewnętrznym- wojsko. Poza tym mogą oczywiście istnieć instytucje państwowe, ale mają funkcjonować na zasadzie dobrowolności- może być zus, ale wpłacasz tam jak chcesz, jak nie to nie wpłacasz. Proste? Tylko w takich warunkach każdy ma równe prawa.
Oczywiście wolność słowa także jest nienaruszalna. Oznacza to, że każdy może powiedzieć co chce, oczywiście poza groźbami, publicznymi pomówieniami i kłamstwami, które mogą doprowadzić do czyjejś straty.
Dlaczego więc liberałowie zazwyczaj mają konserwatywny światopogląd?
Nie dlatego tumanie, że chodzi o proste hasełka, bo takich jest więcej z lewej strony, czyli tych którzy wiedzą lepiej co dla ciebie dobre, czyli ograniczają ludziom możliwość samostanowienia o sobie.
Damy zasiłki! (zabierzemy innym) Damy wyższą płacę! (ktoś za to zapłaci) Zniesiemy śmieciówki! (wiemy,że lepiej jak się oskładkujesz). I to są wrogowie wolności, bo od takich haseł dochodzi się do "Stop mowie nienawiści!" (ograniczenie wolności słowa), równouprawnienie dla kobiet! (de facto pozbawianie ich pewnych przywilejów) Nie dla mówienia, że żydzi są winni holocaustu (ogarniczenie wolności do własnego światopoglądu i opinii).
Konserwatyzm nie jest niczym nowym, dawniej takie postawy były całkiem normalne gdyż zazwyczaj opierają się na pewnych zasadach moralnych, które ludzie z reguły uważają za słuszne. Oczywiście mogą się z tym nie zgadzać i krzyczeć o tym. Tylko tak, żebym tego nie słyszał, bo mi to przeszkadza Kurwiu, rozumiesz? Czy jeszcze bardziej łopatologicznie ci trzeba tłumaczyć, jak bardzo robisz kurtyzanę z logicznego myślenia.

@ork fajny
no właśnie rzecznik praw rodziny, to raczej pomysł socjalisty, więc niewiele ma wspólnego z "prawicą". Nie pytaj mnie czy ja coś wiem, bo ja bym ci tu mógł wykłady robić nieuku.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-02, 12:06
pistacjusz napisał/a:

@ork fajny
no właśnie rzecznik praw rodziny, to raczej pomysł socjalisty, więc niewiele ma wspólnego z "prawicą". Nie pytaj mnie czy ja coś wiem, bo ja bym ci tu mógł wykłady robić nieuku.


Ale co ten rzecznik praw rodziny ma za zadanie robić...? Ty jak głupi kurwinowiec coś hejtujesz a nawet nie zadasz sobie pytania co dana osoba ma robić w państwie...
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie