18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:44
Mon postanowił wzmocnić siły pancerne używanymi czołgami produkcji niemieckiej , a mianowicie Leopardami 2 w wersjach A4 - 14 sztuk oraz A5 105sztuk. Jak chyba wszyscy wiedzą niemieckie konstrukcje to od zawsze światowa czołówka, wiec powinniśmy być zadowoleni z zakupu. Z tego co czytałem na Polsce Zbrojnej wiele krajów ubiegało się o te czołgi bo to ostatnia dostępna tak duża liczba czołgów z niemieckich rezerw. Z wyjątkiem czołgów MON zakupił:
18 szt. ciągników pancernych Bergepanzer 2;
120 szt. samochodów ciężarowych średniej ładowności DB1017A;
40 szt. samochodów ciężarowych małej ładowności U-1300L;
40 szt. samochodów osobowo-terenowych MB 250.

Dorzucam fotki:

Leo w wersji A5





Leo w wersji A4





I troszkę historii:
Niemiecki Leopard 2 jest najpopularniejszym czołgiem podstawowym w siłach zbrojnych państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej. Oprócz RFN ma je jeszcze 11 innych państw naszego kontynentu oraz Kanada. Leopardy 2 kupiły również państwa z Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Południowej. Zainteresowane nimi są też kraje Bliskiego Wschodu. Od 1979 r. wyprodukowano już około 3,5 tys. tych czołgów. Wzięły one udział w operacjach wojskowych w Kosowie i Afganistanie.

Nasze Wojska Lądowe mają 128 czołgów Leopard 2A4, przekazanych Polsce przez RFN w latach 2002–2003. Wyposażone w nie są dwa bataliony 10 Brygady Kawalerii Pancernej stacjonującej w Świętoszowie. A4 jest najpopularniejszą wersją Leoparda 2, która była produkowana w latach 1985–1992. W tym okresie zmodernizowano do jej standardu wcześniej wyprodukowane wozy bojowe dla armii niemieckiej i holenderskiej. Ich licencyjną produkcję uruchomiono też w Szwajcarii. Po zakończeniu zimnej wojny Niemcy odsprzedali lub przekazali większość A4 innym państwom, m.in. Finlandii, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji.

Nowszej generacji wozy Leopard 2A5, które teraz kupujemy, wprowadzono do armii niemieckiej w 1998 r. W porównaniu z wersją A4 wzmocniono ich opancerzenie. Charakterystycznym elementem konstrukcji stał się przód wieży w kształcie klina. Zmodernizowano też elektronikę i system dowodzenia. Do 2002 r. Niemcy do wersji A5 zmodernizowali 350 swoich czołgów. Później 160 z nich poddano dalszemu unowocześnieniu do wersji A6, gdzie główną zmianą była nowa armata z dłuższą lufą. Niemiecki Leopard 2A5 był bazą do stworzenia kilku odmian dla zagranicznych armii.

Leopard 2A4 ma masę bojową ponad 55 ton, ale potężny silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM zapewnia mu bardzo dobrą mobilność. Podstawowym uzbrojeniem czołgu jest 120-milimetrowa gładkolufowa armata Rh-M-120 o lufie długości 44 kalibrów (5,26 m). Podobne uzbrojenie ma Leopard 2A5, ale jego masa bojowa wzrosła do 59,5 tony.
Zgłoś
Avatar
mika93 2013-11-23, 15:54 10
stare niemieckie gówno
Zgłoś
Avatar
SamSobieBogiem 2013-11-23, 15:56 5
i wszystkie one zostaną w razie ewentualnego konfliktu unieszkodliwione z powietrza... nie mamy ani tarczy ani samolotów. Wyglądamy teraz trochę jak posiadłość otoczona zbrojonym murem za którym nie widać nic, ale z lotu ptaka jest naga ja Sasha w pracy.
Zgłoś
Avatar
tabaraba 2013-11-23, 15:59 1
Ile to lawet trzeba, żeby to wszystko przywieźć do kraju :O Lobby laweciarskie się postarało!
Zgłoś
Avatar
Vilibert 2013-11-23, 16:00 12
To takie polskie gadanie tarcza się nie zbuduje od razu, termin powstania tarczy jest określony na rok 2022. Wydaje mi się, że w tym czasie Litwa wojny nam nie wypowie. Poza tym leopardyA5 to dosyć nowoczesne maszyny, które świetnie zastąpią T72 cz polskie PT-91.
Zgłoś
Avatar
SamSobieBogiem 2013-11-23, 16:00
@up pociągiem młotku
Zgłoś
Avatar
Gudio89 2013-11-23, 16:01 26
Fajne czołgi, fajne. Z tym że tak się zastanawiam na co nasze wojsko liczy. Na to, że jak będzie wojna to będzie wyglądała ona tak jak 70 lat temu? Tak, że będziemy biegać, rzucać grantami, strzelać z rakietnic i rozjeżdżać wszystko i wszystkich czołgami? Teraz, gdyby doszło do wojny to wyglądałaby ona tak, że albo ostrzeliwanie rakietami, albo zrzucenie jednej bomby i po sprawie.

Dla mnie to czyste wyrzucenie pieniędzy, zamiast zainwestować w tarcze, wyrzutnie, lotnictwo, kupiliśmy kurwa czołgi.
Zgłoś
Avatar
q................5 2013-11-23, 16:03 3
Wszyscy nie wiemy. Czołg nie został sprawdzony w boju. Manipulujesz specjalnie czy tylko walisz w gacie przy każdym tekście Leopard?
Zgłoś
Avatar
SamSobieBogiem 2013-11-23, 16:03
z Litwą wygramy, ja bym się bardziej obawiał konfliktu globalnego (największe wojny są wynikiem kryzysów gospodarczych) i nie naszych sąsiadów, a rakiet dalekiego zasięgu skądśtam
Zgłoś
Avatar
Vilibert 2013-11-23, 16:09 2
Racja, ale wymienić nasze stare postsowieckie czołgi należy, a trafiła się okazja na dobre, niezawodne maszyny i to po taniości Też uważam, że obrona rakietowa to podstawa, ale o ile rakiety da się zatrzymać przy pomocy komputera, to nie wydaje mi się czy silnik leo czy innego czołgu też da się w taki sposób Kiedy już wystrzelą rakiety, wojenkę zaczną informatycy to będzie wielki zdziwienie, ze te maszyny gdzieś tam się ostały i na dodatek są sprawne
Zgłoś
Avatar
LICH0 2013-11-23, 16:32 10
Kurwa..... zamiast wydawać kasę na badania nad nowymi typami broni a później sprzedawać patenty i na tym zarabiać to kupują od innych i dają im zarobić.
Zgłoś
Avatar
kokinosz 2013-11-23, 17:02 1
Który zostanie nazwany "Rudy 102"?
Zgłoś
Avatar
pjetja 2013-11-23, 17:04 10
mówcie co chcecie .ale szwaby znają się na sprzęcie
Zgłoś
Avatar
kokinosz 2013-11-23, 17:05
@Libertinus -nie nowa broń ale w ogóle nowe ttechnologie.Dzisiaj rządzi się za pomocą pieniędzy. Poza tym nie myślmy że się przed kimś obronimy
Zgłoś
Avatar
Vilibert 2013-11-23, 17:19
A mi sie kokinosz wydaje, ze mamy szansę się obronić. Przecież jedyne zagrożenie jest na wschodzie, a tamte armie - nawet rosyjska - nie są zaawansowane technologicznie. Oczywiście Rosja ma wiele świetnych nowoczesnych konstrukcji jak odpowiednik raptora , ale brak im pieniędzy. Nasza armia z zachodnim sprzętem, a kiedyś mam nadzieje rodzimej produkcji powinna dać rade w ewentualnej wojnie. Może jestem chorym optymistą, ale ja w naszą armię wierzę Zresztą na wojnę się nie zanosi, ale strzeżonego itd
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie