Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (1) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:34
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:47
🔥 Przesłanie do kozojebców - teraz popularne
Polskie Termopile - Zadwórze 17.08.1920
W................R • 2012-12-04, 23:11
Zapewne, większość z was słyszała o Bitwie pod Wizną zwaną też Polskimi Termopilami. Niewielu pewnie wie, że mamy wiele innych Termopil. Oto jedne z nich.



Bitwa pod Zadwórzem – bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się ona na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem wojsk polskich.

16 sierpnia, I batalion 54. pułku piechoty został zaatakowany pod Zadwórzem przez oddziały 6. dywizji konnej armii Budionnego i prawie cały wybity.

Następnego dnia – 17 sierpnia – batalion młodych lwowskich ochotników – Orląt Lwowskich ze zgrupowania rotmistrza Romana Abrahama, pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego, maszerował z Krasnego wzdłuż linii kolejowej na Lwów. Gdy oddział dotarł do wsi Kutkorz, został znienacka ostrzelany z broni maszynowej od strony Zadwórza. Kapitan Zajączkowski rozwinął baon w 3 tyraliery i skokami przemieszczał oddział ku Zadwórzu, zajętemu już przez wojska bolszewickie...


"Bój pod Zadwórzem" - Batowskiego



W pobliżu stacji kolejowej w Zadwórzu doszło do wymiany ognia. Porucznik Antoni Dawidowicz poprowadził oddział na stojące obok stacji działa. Wówczas spod pobliskiego lasu ruszyła na Polaków sowiecka kawaleria. Polacy odparli ten atak i w południe zdobyli stację kolejową. Brakowało już amunicji, zabierali ją więc zabitym i rannym. Bolszewicy wzmagali natarcie. Orlęta Lwowskie broniły się już tylko bagnetami, tocząc do wieczora krwawy boj. Ponosząc wielkie straty, ostrzeliwani przez ciężką artylerię, odparli sześć konnych szarż.


Porucznik Dawidowicz po raz kolejny zdobył stację kolejową, a pierwsza kompania opanowała pobliskie wzgórze. W nierównej walce wzięły udział także trzy polskie samoloty, które nadleciały od strony Lwowa. Zaatakowały one siły bolszewickie ogniem karabinów maszynowych oraz bombami.



Nadeszły jednak nowe siły bolszewickie. Otoczeni przez wroga żołnierze nie poddali się nawet wtedy, kiedy zabrakło amunicji. Kapitan Zajączkowski o zmierzchu rozkazał pozostałym przy życiu ok. 30 żołnierzom wycofywanie się grupami do borszczowickiego lasu. Ostrzeliwani z broni maszynowej przez sowieckie samoloty, bezbronni, otoczeni przez Rosjan, walczyli jeszcze krótko na kolby w pobliżu budki dróżnika. Sowieci, rozwścieczeni oporem Orląt, rąbali ich szablami, rannych dobijali kolbami.

W walce zginęło 318 polskich żołnierzy, nieliczni dostali się do niewoli. Aby nie wpaść w ręce wroga, kapitan Zajączkowski wraz z kilkoma żołnierzami popełnił samobójstwo.



Cmentarzyk obrońców u stóp kurhanu.Stan obecny.


Zginął wówczas m.in. 19-letni Konstanty Zarugiewicz, uczeń siódmej klasy pierwszej szkoły realnej, obrońca Lwowa z 1918 roku, kawaler krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Jego matka, Jadwiga Zarugiewiczowa w 1925 wybrała jedną z trzech trumien ze zwłokami Nieznanego Żołnierza. Zwłoki wybranego bohatera przewieziono z najwyższymi honorami do Warszawy i umieszczono w Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
Architeuthis Dux 2012-12-04, 23:14
Polskie Termopile to raczej obrona Wizny?
Zgłoś
Avatar
Moja_Pani 2012-12-04, 23:26 38
Czemu to jest na hardzie?
Zgłoś
Avatar
W................R 2012-12-04, 23:26 3
Architeuthis Dux napisał/a:

Polskie Termopile to raczej obrona Wizny?



Tutaj kolego Zadwórze też jest klasyfikowane. Polskie Termopile, to nie tylko Wizna. Są też inne jak Węgrów, Dytiatyn. A, to tylko wiek XIX i XX Co jak co w szczególności polecam sprawdzić moją ulubioną wręcz niewyobrażalną Bitwę pod Hodowem.

konflikty.pl/a,4291,Wczesna_nowozytnosc,Polskie_Termopile_1694._Bitwa_...
Zgłoś
Avatar
kurczasty 2012-12-05, 0:34 6
Czemu nie ma informacji o liczebności czerwonej zarazy?

W końcu Termopile to nie tylko liczba 300 i walka do końca, ale też nierówne proporcje.
Tego mi zabrakło.
Zgłoś
Avatar
Marian Pudzianowski 2012-12-05, 2:43 1
Nie lepiej to udostępnić na głównej by więcej osób przeczytało? Co tutaj jest takiego +18?
Zgłoś
Avatar
K................P 2012-12-05, 3:01 3
@up
Gimby tak czy siak tego nie przeczytaja.
Zgłoś
Avatar
natalan1991 2012-12-05, 6:21 7
Gdyby tylko było można, to stawiałabym kraty browarów za takie artykuły.
Zgłoś
Avatar
BJXSTR 2012-12-05, 11:18
Pomnik na tym kopcu wygląda niemal identycznie jak ten w Wiźnie.
Zgłoś
Avatar
Kupa_w_majtkach 2012-12-05, 11:54
Myślę, że dobrze że na hardzie to jest i inne tego typu artykuły. Tutaj jest mniejszy flame, a co niektórzy nie potrafią okazać należytego szacunku bohaterom.
Zgłoś
Avatar
nyqual 2012-12-05, 16:51
Szkoda, że Polacy zostali obdarci z tej historii przez wujaszka Stalina. Żal mi Lwowa, żal mi Wilna.
Zgłoś
Avatar
Kamm 2012-12-05, 17:13
Oby jak najwięcej takich artykułów.
Zgłoś
Avatar
grubytroll 2012-12-05, 18:35
ile ruskich był? Ile poszło w piach. Jak można pominąć najistotniejsze informacje
Zgłoś
Avatar
T................h 2012-12-05, 19:59 1
@UP
ruskich było tyle ile w I KonArmii Budionnego. Zauważ że było to 17 sierpnia 1920, wiec jeżeli miałeś chociaż podręcznik z historii wiesz że miała wtedy miejsce ofensywa wojsk bolszewickich. Tłem do tego jest konflikt Stalina i Jegorowa (odpowiednio komisarz polityczny i dowódca Frontu Południowo-Zachodniego do której należała I KonArmia) z Tuchaczewskim. Pierwsi chcieli nacierać na Lwów, a Tuchaczewski domagał sie od Trockiego aby wymusił na nich nacieranie przez Zamość w kierunku Warszawy w czasie jego szturmu na to miasto. Oni w tym czasie dalej kontynuowali marsz na Lwów, który jak wiadomo nie powiódł się i własnie w tym czasie miała miejsce bitwa pod Zadwórzem.

Kurwaaaaa jak mozna takich rzeczy nie wiedzieć? To juz zakrawa na kpine.

BTW. Byłem tam kiedys dawno temu jeszcze jak udzielałem się w ZHP własnie w czasie uroczystości rocznicowych i powiem taką ciekawostke - każdy przejeżdzający, po biegnącej jakieś 20 metrów za kurhanem linii kolejowej, pociąg trąbi.
BTW2. Stacyjka kolejowa juz nie istnieje
Zgłoś
Avatar
Spiddy 2012-12-05, 22:37
@Moja_Pani
Dlatego, bo gimbaza równa takie posty z ziemią. Wrzucając to na harda koleś uchronił bardzo ciekawy, długi, wymagający poświęcenia ogromnych ilości czasu artykuł, który na tej lżejszej stronie sadistica zostałby zmieciony przez suchary i filmy z urbanem wprost do czeluści po ostatniej stronie poczekalni.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem