18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Pewnie już wielu z Was słyszało o protestach w KWK Brzeszcze. Tak się składa, że sprawie kopalni i całej gminy miałam okazję przyglądać się z bliska. Zanim wrzucicie strajkujących do kategorii leni, którzy dostają taaaakie trzynastki, proszę abyście to przeczytali.

Około pięć lat temu miałam okazję odbywać na kopali praktyki. Z przedstawionych przez kierowników danych wynikało, że kopalnia była jak najbardziej rentowna i przynosiła zyski. Powiem więcej, inne kopalnie mogły od niej brać przykład. Wynikało to z tego, że złoża są bogate w wysokokaloryczny węgiel. W trakcie wydobycia pozyskiwany jest też metan(kopalnia należy do grupy wysokometanowych).

Podczas moich praktyk kopalnia planowała wymianę instalacji w stacji uzdatniania wody(co zrealizowano), ponadto dokonano modernizacji układu sprężonego powietrza, rozbudowano poziom wydobywczy 900 m. Obecnie kopalnia realizuje budowę powierzchniowej stacji odmetanowania. Wiem też, że swego czasu myśleli o zbudowaniu stacji uzdatniania wody głębinowej do wody pitnej. Wynikało to między innego z tego, że obecnie w Brzeszczach, ze względu na monopol spółki z Tychów, jej cena wynosi 8,41 zł brutto.

Jak widać kopalnia sobie dobrze radziła, ale nagle ni stąd ni zowąd poszły plotki, że kopalnie chcą sprzedać. Do emerytowanych górników przychodził listy z ofertą wykupu udziałów. Mieszkańcy wzięli sobie te informacje do serca choćby z tego względu, że kto tu mieszka, ten wie, że władze gminy już sprzedały wszystko, co się dało. Poza kopalnią.

W międzyczasie okazało się, że Pani burmistrz zarządziła, że przez Brzeszcze będzie przebiegać droga ekspresowa S1 ograniczają tym samym wydobycie przez kopalnię. Pani burmistrz wypowiedziała wtedy pamiętne słowa, że przecież to jest okazja dla miasta, bo wzdłuż drogi można otworzyć knajpy dla kierowców. Na szczęście sprawa wyszła na jaw. Górnicy wyszli na ulice i Pani burmistrz zrezygnowała ze stanowiska.

Następnym ciekawym zjawiskiem były hołdy zalegające przy kopalni z jednoczesnym brakiem możliwości zakupu węgla na kopalni. Wtedy mieszkańcy Brzeszcz już mocno zaczęli się wkurzać, bo wyczuli, że ktoś chce im sprzątnąć sprzed nosa ich żywicielkę, kopalnię(tak, moi drodzy, na kopalni pracuje ponad 3000 górników, to dużo jak na taką małą mieścinę).

Co jest teraz? Okazało się, że nagle w przeciągu dwóch, trzech lat kopalnia staje się nierentowna. Najlepszym wyjściem jest ją zamknąć. W sumie nieistotne jest, że w ostatnich latach zainwestowano w nią miliony złotych, że jeszcze w 2012 roku kopalnia otrzymała nagrodę Postęp Roku 2011, ani też że ma pokłady na co najmniej najbliższe 40 lat. Najwidoczniej komuś się ona bardzo spodobała i postanowił ją kupić. A żeby tanio i łatwo kupić to najlepiej najpierw „zadłużyć”. Także moi drodzy, nie chodzi o trzynastki, ani o barbórki, ale o kolejny przekręt w wykonaniu naszych kochanych władz. Na szczęście niektórzy jeszcze potrafią się postawić.

Na koniec jeszcze dodam, że podziwiam górników pracujących na przodkach. Nie zazdroszczę, bo nie ma czego. A kto uważa, że górnicy mają się jak u Pana Boga za piecem niech sam spróbuje, a potem ocenia. Smród, błoto i szczury to tylko niektóre atrakcję czekające na dole.

Za błędy/literówki jak zwykle przepraszam. Nie należę do tych z lekkim piórem.
Zgłoś
Avatar
las84500 2015-01-08, 23:26 1
Wielka mi nowość. A Łukaszenkę u nas i dalej w głębi związku socjalistycznych sajuzów jewropejskich nazywają tyranem i dyktatorem bo nie zgadza się na prywatyzowanie (to w zasadzie eufemizm) wszystkiego co tylko się da.
Zgłoś
Avatar
a................1 2015-01-08, 23:28
ojciec 30 lat ratownik górniczy , piwko leci
Zgłoś
Avatar
quark 2015-01-08, 23:28
na początku miałem napisać coś o kuchni ale po przeczytaniu zrobiło mi się smutno z powodu tego co się dzieje w kraju i że te kurwy wszystko zamykają i wyprzedają :/ tak więc podaruję Ci te kuchnię...
Zgłoś
Avatar
H................g 2015-01-08, 23:30 1
Aż człowiekowi smutno, gdy sobie pomyśli, jak te kurwy ukochany jego kraj rozbierają
Zgłoś
Avatar
wodociagi 2015-01-08, 23:36
W tym kraju wszystko sprzedadzą to fakt,rzadko kiedy te pieniądze wydają na polskie artykuły.
Taa ale górnicy i lekarze strajkują co roku.Że niby tylko oni mają ciężko czy co?
Ludzie tracą cierpliwość do takich specjalistów,czego na ulice nie wychodzą przedstawiciele,kierowcy,kasjerki,budowlańcy,elektrycy,sprzątaczki czy ludzie na emeryturze?
Widać ładować miliony w kopalnie żeby ich większość pewnie zamknąć za 5 lat mija się z celem.
Zgłoś
Avatar
adamantan 2015-01-08, 23:36 1
quark, dzięki. Jeszcze chwilę posiedzę przy komputerze, ok? A potem szybko wracam, gdzie moje miejsce:)
Zgłoś
Avatar
Medivh0 2015-01-08, 23:38
Kopalnie należą do najbardziej obciążonych podatkami przedsiębiorstw w tym państwie co wynika z faktu iż obok podatków które płaci każda spółka która prowadzi działalność gospodarczą kopalni musi zapłacić różne opłaty związane z tkz "ochroną środowiska". Są to opłaty związane z koniecznością uzyskania pozwolenia do "korzystania" z powietrza, ziemi i wody (?!), czy konkretniej do pozyskania zezwolenia na możliwość emisji określonych "zanieczyszczeń" do określonej w pozwoleniu wysokości. Przekroczenie tych wartości powoduje naliczenie kary (najczęściej wielomilionowej). Warto zauważyć również że takie ścieki emitowane przez kopalnie są 3 razy mniej szkodliwe dla środowiska niż do co wyprodukuje gmina.

I jak pewnie się domyślacie jest to rezultat tego że państwo znalazło sobie kolejny pretekst do dobierania się do dupy spółce która prowadzi kopalnie. Szkoda tylko że politycy nie zauważyli że ze względu na fakt iż spółka akcyjna (Kopalnia Węglowa) jest w znacznej części własnością państwa takie obciążenie ciężarami publicznymi prowadzi do sytuacji w której to państwo płaci podatek samo sobie. Innymi słowy i kopalnie nie będą NIGDY przynosić zysku państwu. Bo państwo opodatkowało samo siebie. (oczywiście Kopalnia Węglowa i budżet państwa są FORMALNIE odrębnymi podmiotami ale FAKTYCZNIE mają te same źródła finansowania).

Takie obciążenia - mimo iż teoretycznie zwiększają zyski państwa - prowadzą do zawyżenia cen węgla. W konsekwencji staje się on mniej konkurencyjny i nikt go nie kupuje ze względu na cenę co zmniejsza zysk kopalni przez co staje się one jeszcze mniej rentowna.

Reasumując:
To politycy przez swoje durne decyzje rozwalili kopalnie. I taki stan rzeczy nie trwa od 5 czy 10 lat. On trwa od zakończenia II wojny światowej.
Zgłoś
Avatar
adamantan 2015-01-08, 23:44
Medivh0, pozwolę sobie poprawić parę rzeczy. Nie Kopalnia Węglowa, a Kampania Węglowa i pomimo tego, co piszesz o podatkach, nasza kopalnia przynosiła zyski. Miała stałego klienta - elektrownię. Poza tym tak, jak pisałam mają metan i wysokokaloryczny węgiel, co ich ratowało.
Zgłoś
Avatar
Ptoon 2015-01-08, 23:46
Górnicy mają przejebane przede wszystkim dlatego, że górnictwo w Polsce jest przedmiotem międzynarodowej rozgrywki od zachodnioeuropejskiego CO2 i interesów niemieckich, po wojnę gospodarczą z Rosją i jej tańszym węglem. Do tego od czasu do czasu znajdzie się jakiś chciwy Janusz na dorobku. Moim zdaniem nie można dalej trzymać ludzi(górników, ich rodzin i lokalnego przemysłu polegającego na kopalniach) jako zakładników tej sytuacji i potrzebne jest chirurgiczne cięcie. W 10 lat załatwić to tak żeby ludzie mieli pewną przyszłość i zawód w innych dziedzinach gospodarki. Ponieważ i tak rozkradną, i tak będą manipulować, i tak to wszystko będzie gniło, więc niech to się skończy szybko. Zwłaszcza, że w perspektywie 50-100 lat węgiel nie ma przyszłości. Nowe źródła energii są już albo powstaną i to kto je wprowadzi i kiedy, nie zależy i nie będzie zależało od nas, więc po co inwestować w już i tak przestarzały węgiel, który pod wpływem wielkiej światowej polityki w ciągu paru lat może stać się zupełnie niepotrzebny. Powinniśmy inwestować te pieniądze w naukę i młodych ludzi żebyśmy kiedyś mogli być na czele światowych innowacji i korzystać z przewagi technologicznej i przewagi w kapitale ludzkim.
Zgłoś
Avatar
quark 2015-01-08, 23:59
adamantan napisał/a:

quark, dzięki. Jeszcze chwilę posiedzę przy komputerze, ok? A potem szybko wracam, gdzie moje miejsce:)


niech Ci będzie ale miedzy czasie powinnaś spełnić jeszcze jeden obowiązek w tym temacie
Zgłoś
Avatar
kamuha 2015-01-09, 0:46
Koleżanko. To co sie teraz dzieje z tymi kopalniami nie jest sprawą oczywistą i klarowną. Chociażby z tego powodu, że prawdopodobnie większość z nas nie posiada informacji dotyczących ani rentowności zamykanych kopalni ani planu naszego rządu w stosunku do tego dlaczego podejmują takie decyzje. Jest to dramat ludzi którzy tam pracują i ich rodzin ( zasadniczo również tego regionu), ale przypomnę, że identyczne sytuacje mają i miały miejsce w całym kraju ( i na świecie). Stocznia Szczecin lata 70,80- 12 tys osób, Zakłady Chemiczne Police - nie znam dokładnych liczb ale podejrzewam, że koło 10 tys. Wszystko na Bruk, została garstka. Podlasie - Agroma , Agromet (ktoś nawet wrzucał fajne foty z opuszczonego terenu tego zakładu na Sadisticu) - zakłady produkujące w maszyny ( wcześniej również broń), w latach 90tych zatrudniały -6 tys. osób miasteczko Czarna Białostocka - w owym czasie populacja około 9 tys. Choroszcz sprawa sprzed kilku lat , Cukrownia jedna z trzech zmodernizowanych i najnowoczesniejszych w kraju razem z cukrownią Lublin. Rząd zatwierdził plan ograniczenia produkcji cukru zamykając te cukrownie. We wspomnianej Choroszczy w podobnym czasie zamknięto Fabrykę naprawy taboru kolejowego - 3 tys osób. Miasteczko również koło 11 tys mieszkańców. Ludziom nie zaproponowano odpraw po kilkadziesiąt tysięcy , po prostu podziękowano i tyle(były to jedyne miejsca pracy dla tych ludzi). W całym kraju można by mnożyć takie przypadki. Powody dla których zlikwidowano te zakłady były różne, jedne były bardzo dochodowe ( cukrownia Łapy), inne zbankrutowały.
Na to co się dookoła dzieje mam dwojakie spojrzenie. Z jednej strony mam wrażenie, że część z tych działań jest efektem sabotażu- chęć przejęcia przez inną spółkę lub wprowadzenia na rynek innego gracza lub grupy ktora będzie czerpała korzyści ze zlikwidowania takiego ośrodka przemysłowego. Z drugiej strony : Słuchalem dzisiaj w radiowej 3ce wywiadu z bodaj. rzecznikiem NSZZ solidarność o tym że protestują przeciwko likwidacji i że nikt nie chce sie z nimi spotkać.
Najbardziej zdziwiła mnie postawa tego pana który to był przedstawicielem strajkujących kompanii węglowej.
Wg niego to jest sprawa wszystkich Polaków bo to my będziemy musieli potem się zajmować tymi ludźmi. Powtórzył on również że 3 lata temu w 2011 r. jedna z tych kopalni były rzeczywiście wyróżniona za osiągnięcia, a nawet jeśliby okazało się że wydobycie jest nieopłacalne to i tak lepiej dokładać do interesu niż zwalniać ludzi.
Teraz odnoszę wrażenie, że próbuje się wmówić ludziom że jednym się należy, a innym nie. We wspomnianych przeze mnie powyżej przykładach ludzie skończyli na bruku a miasta na wiele lat stały się umieralniami. Ci ludzie walczyli o swoje, a ich błędem być może było to że nie pojechali do Warszawy, nie wyrywali płyt chodnikowych i nie rzucali petardami gdzie się da. Może każdy tak powinien - powiedzmy jednego dnia w roku jeden zakład.

Pomaganie jednej grupie i olewanie innej nie jest etyczne. USA - kraj który najprościej obrazuje takie sytuacje. Nie przynosi zysku, zamykamy, miasto wymiera. W tym samym czasie powstaje inna firma która jest dopasowana do sytuacji na rynku. To się nazywa reguła wolnego rynku.

Złotego środka na to nie mam. Jeśli nie przynosi zysku - zamykać . Jeśli są z tego pieniadze to walczyć o swoje.

p.s. Mam szacunek do górników nie dlatego, że akurat wydobywają węgiel i narażają swoje życie żeby nam było ciepło ( ja się ogrzewam ruskim gazem). Mam do nich szacunek ponieważ są ludźmi pracy tak samo jak inni.
Zgłoś
Avatar
adamantan 2015-01-09, 2:27
kamuha, jako, że uważam, iż człowiek najlepiej się uczy, kiedy sam poszukuje wiedzy, mam dla Ciebie zadanie. Poszukaj sobie informacji na temat kopalni Silesia w Czechowicach - to jest słusznie sprywatyzowana kopalnia, pod Kampanią przez kilka lat przynosiła straty, teraz przynosi zyski. Następnie przeczytaj mój temat ze zrozumieniem lub sam poszukaj informacji z ostatnich pięciu lat nt. KWK Brzeszcze - to jest przekręt, kiedy inne kopalnie padały, ta przynosiła zyski. Od ok. 2012 roku zaczęły się dziać dziwne rzeczy i teraz jest "bankrutem" .
A co do Pana z radia, nie wiem, nie słuchałam. Nie jestem jego rzeczniczką, więc nie muszę się z nim zgadzać. I tak, ja również uważam, że nikt nie ma prawa żyć kosztem innych, również panowie prezesi i urzędnicy kosztem mieszkańców gminy.
Zgłoś