18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Jeżeli przeczyta to ktoś z rozsądnych modów to sugeruję zostawić na głównej. Dajcie możliwość przeczytania tego art. jak największej liczbie Sadoli ! W końcu chodzi o Nasze pieniądze, bo niezależnie od religii czy poglądów politycznych każdy z nas płacić podatki musi..

___________________

Czy kiedykolwiek zainwestowaliście 700zł żeby po pewnym czasie wyciągnąć z tego interesu 73gr ?
Pewnie żaden z Was nie zrobił nigdy takiego życiowego interesu Za to OFE marnuje wasze składki i nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności !!

Ktokolwiek rozsądny wie czym jest ZUS i OFE... Do tego, powinniście się w miarę orientować jak działają, bo tu chodzi o Wasze pieniądze i waszą (czarną) przyszłość.

Niedawno po raz czwarty rząd zabiera środki przeznaczone na świadczenia (ZUS), które będą wypłacane za kilka lat. Tym razem chodzi o 2,5 mld zł.
http://biznes.interia.pl/raport/emerytury/news/zus-juz-przejada-pieniadze-na-przyszle-emerytury,1925355,1021

Pewnie mało kto wie gdzie trafiają pieniądze z OFE, żartobliwie już nazywane w niektórych kręgach "Ostateczne Fundusze Euntanazyjne".. Zaskoczę Was, napychają się nimi skorumpowani urzędnicy i pseudo-biznesmeni. Was nawet nie informują bo media mają odgórny zakaz !! Kto zna choć trochę GPW to wie o czym mowa, a kto nie - to niech czyta i otwiera oczy.

Cytat:

Petrolinvestowi zostały jeszcze 73 gr

finał wiary w kazachskie bajki

Co słychać u naszego wieloletniego faworyta Petrolinvest (GPW:OIL)? Z naiwności inwestoriatu łapiącego tę gorącą parę śmialiśmy się regularnie od IPO w lecie 2007. Być może że zachowały się jeszcze polemiki z tego okresu (na forum peakoil.pl), w których przestrzegaliśmy halucynujący inwestoriat przed kupowaniem tej wydmuszki o oczywistej wartości zero, płacąc za nią po 700 zł za akcję. Taką cenę miały wówczas nie trzymające się nigdy kupy bajki o kazachskiej ropie, której nikt nigdy nie widział a której szczegóły były zbyt tajne aby je ujawnić „inwestorom”.

W miarę jak „polski Exxon” przesiąkał kolejno przez coraz niższe minima potwierdzała się stara prawda inwestycyjna – że bezmyślny inwestoriat otrzymuje najczęściej nie to czego się spodziewa ale to na co zasługuje. Niestety, teraz, po stracie 99.84% zanosi się na to że wiele więcej okazji do uśmiechu Petrolinvest dawać nam nie będzie. Kompanii do zera zostało na liczniku już tylko 73 grosze. Wydaje się że przy obrotach w Q1/13 rzędu zaledwie 57 tys. złotych i stracie 24 mln agonia grupy Petrolinvest długo chyba nie potrwa.

W zasadzie spodziewać by się można że kres mękom OIL położy sama GPW, delistując kompanię i nie kompromitując się dłużej z listowaniem groszowego karkasu. W końcu istnieje chyba coś takiego jak minimalna kapitalizacja spółki na GPW?



Strzyżenie naiwnego inwestoriatu który dobrowolnie kupował gorącą parę OIL to jednak tylko jedna, komiczna strona medalu. Druga strona jest bardziej tragiczna i dotyczy tych którzy przymusowo musieli „inwestować” w „polskiego Exxona” poprzez OFEs.

Rzesze przyszłych emerytów nie miały tu nic do gadania. Pod państwowym przymusem zostały ograbione z części zarobku na „składkę emerytalną”. Część z niej powędrowała następnie do OFEs aby napychać kabzę ich zagranicznym operatorom. Mimo że każdy doradca inwestycyjny z dwoma działającymi synapsami zarządzający kapitałem emerytalnym ludzi sterowałby z daleka od ryzykownego nowego venture nie było chyba w Polsce OFE które nie wskoczyłoby ochoczo i po szyję w trzęsawisko.

W przekręcie jakim są OFEs nie ma się zresztą czemu dziwić. Operatorzy OFEs zarabiali na emerytach krocie nie poprzez wyniki swojego „zarządzania” ale na gigantycznych opłatach stałych. Nie mieli żadnej motywacji aby wykazać się zwrotem z inwestycji lepszym niż konkurencja, wystarczyło robić to co inni. Tworzyli zasadniczo kartel o gwarantowanych przez państwo dochodach. Gigantyczne bonusy za „zarządzanie” były praktycznie samograjem bo przecież 2/3 wpływającego kapitału „inwestowanego” w obligacje państwowe żadnego zarzadzania nie wymaga, a za resztę kupowano na giełdzie jak leci. Polska reforma emerytalna w działaniu…

Jeśli był wówczas jakiś OFE w Polsce który NIE zainwestował wówczas w Petrolinvest to niech wstanie i się przyzna! To przecież powód do nie lada chwały i świetne PR! Kapitał nie stracony jest w końcu kapitałem zyskanym! Albo niech się odezwie ten czerwony krawat który zarządzając wówczas kapitałem emerytów w OFE odważył się groteskowo przewartościowaną wydmuszkę Petrolinvestu zashortować! Należy się mu uczciwie zarobiony bonus bo tylko do shortowania OIL się nadawał…



Nie będę podsumowywał.. bo chyba nie ma czego ! Zastanówcie się tylko czy dalej ma sens państwo socjalne?

Głos refleksji można oddać byłemu już wicepremierowi i ministrowi gospodarki Panu Pawlakowi.



http://dwagrosze.com/
Zgłoś
Avatar
Gabranth 2013-06-10, 17:52
Dali się ogłupić? A czy mają jakiś wybór?
Każdy najlepiej sam zadbałby o swoje pieniądze. Tylko nie bardzo może.
A widziałeś te pieniądze z ZUSu? Ile to jest "lwia część"? Konkrety. Podałem dane ze strony KNF. Ty mówisz o jakiś "pierwszych ludziach"
Zgłoś
Avatar
zonk 2013-06-10, 21:05
Tak, nie jestem w stanie stwierdzić które roczniki, ale ludzie urodzeni do któregoś roku mieli możliwość wyboru czy chcą opłacać ten drugi filar czy nie. I tak kilku nadgorliwych opłacili OFE, niedawno przeszli na emerytury i jak obliczyli tylko stracili na OFE.
Zgłoś
Avatar
2013-06-10, 21:27 1
Większość już nie czyta drugiej strony komentarzy, ale mimo to napiszę kilka słów prawdy.

1. OFE nigdy nie przekroczyło na spółce Petrolinvestment 5% posiadanych akcji (można to sprawdzić w akcjonariacie OIL-u), możliwe, że grali na krótko na akcjach OIL-u tylko, że wtedy realizowali gigantyczne zyski (myślicie, że zwykły Kowalski potrafi zrobić takie obroty (obroty w tamtych dniach często przekraczały 1mln zł).
Czyli teza z artykuły zostaje obalona, że OFE inwestują w OIL (żaden z funduszy nie musi ujawniać w co inwestuje pieniądze, jeśli nie przekracza 5%, często fundusze zaliczają mniejsze udziały do innych żeby ukryć czym aktualnie się interesują).
2. Zgodzę się z autorem tematu, że OFE powinny dostawać pieniądze z zysku, a nie procent od składki i to kurwa nie podlega żadnej dyskusji.
3. Na Petrolinvescie nie było żadnego splitu ani resplitu akcji, jest stały dodruk akcji rzekomo po 10zł za sztukę, czyli w krótkim przeliczeniu jest aktualnie około 240mln akcji OILa, spółka więc powinna być warta 2,4mld zł, a warta jest dużo dużo mniej, sądzę, że przeliczając realną wartość będzie mniej niż te 73gr na akcje, może 3gr na akcje (chociaż nie chce zawyżać wartości firmy).
4. Oil drukuje akcje pod jakieś spółki które są nie wiadomo skąd i nie wiadomo do czego (ani na jakich warunkach współpracują ze sobą).

5.@farah398 dobrze, że podałeś przykład ścierwa Biotonu z tego co się orientuje są robione emisje np. A1, A2, mógłbym poszukać, ale zainteresowane osoby mogą same znaleźć.

Podsumowując ZUS nie spełnia swoich zadań (przerost administracji), natomiast OFE muszą przejść gruntowną modernizacje, czyli określony procent zysku mogą zatrzymać dla siebie, reszta idzie dla przyszłych emerytów, stan konta emeryta nie może się zmniejszyć, składka do OFE nie może być obciążona żadnymi kosztami (czyli różnego rodzaju opłaty utrzymania konta, zarządzania).

Taka ciekawostka OFE od 1999 roku do 2012 roku przekazał za pośrednictwem giełdy w Polską gospodarkę 100mld zł, większość z tych firm (przeszło 90%) działa na rynku polskim i ma się dobrze.
OFE wypracowują około 40% obrotów na GPW, czyli to głównie Oni stanowią w wąskim jak i szerokim pojęciu polski rynek kapitałowy.
Zgłoś
Avatar
Peter-Norivotset 2013-06-10, 21:27
SQT napisał/a:


Jak każdy będzie oszczędzał na własną rękę to jak rozwiążesz problem rent ? Ktoś w wieku np. 40 lat zachoruje na tyle poważnie że nie będzie w stanie pracować. Z czego będzie żył jak renta skończy się raz dwa bo za mało odłożył.


Dzieci go utrzymają, poza tym powinien odkładać, a do 40 odłożyłby bardzo duzo pieniedzy. Jezeli nie to co to kurwa kogo obchodzi? Jak byl glupi i przejadal pieniadze to dlaczego sie nim interesujesz? Ja pierdole...
Zgłoś
Avatar
wik19740 2013-06-10, 21:31
"
cerastes napisał/a:

Jeżeli przeczyta to ktoś z rozsądnych modów to sugeruję zostawić na głównej. Dajcie możliwość przeczytania tego art. jak największej liczbie Sadoli ! W końcu chodzi o Nasze pieniądze, bo niezależnie od religii czy poglądów politycznych każdy z nas płacić podatki musi.."

___________________

Kolego , który OFE tyle stracił ? Coś ci się chyba pomyliło.
Jeżeli kupowałeś akcje Petrolinvestu to współczuję ale jest to spółka pana Krauzego , tego od Prokomu i informatyzacji ZUS-u. Każdy w Polsce wie że to złodziej i oszust no ale ty chba tego nie wiedziałeś.

Zgłoś
Avatar
zonk 2013-06-10, 23:49
grzechu5444 napisał/a:


Dzieci go utrzymają, poza tym powinien odkładać, a do 40 odłożyłby bardzo duzo pieniedzy. Jezeli nie to co to kurwa kogo obchodzi? Jak byl glupi i przejadal pieniadze to dlaczego sie nim interesujesz? Ja pierdole...


ciekawe rzeczy opowiadasz, ludzie po 40 latach pracy kokosów nie uzbierają a jak ktoś popracuje 20 lat to już zupełnie padaka.
Zgłoś
Avatar
Gabranth 2013-06-11, 1:23 1
SQT napisał/a:


ciekawe rzeczy opowiadasz, ludzie po 40 latach pracy kokosów nie uzbierają a jak ktoś popracuje 20 lat to już zupełnie padaka.



Właśnie, że przez 20 lat odkładania drobnych kwot (powiedzmy 100 zł) miesięcznie można odłożyć całkiem sporo. Jeśli zostawisz te pieniądze na kolejne 20 lat w spokoju - do emerytury. Nawet nic nie wpłacając później. Zakładając stopę 4% rocznie wyszło mi jakieś ponad 100 tys. zł, zakładając 8% wyszło 275 tys. zł.

Takie luźne obliczenia na szybko. Mam nadzieję, że bez większych błędów.

Całkiem sensowny dodatek do emerytury, prawda?

Po to system ma trzy filary żeby ZUS wypłacał renty i jakąś minimalną emeryturę, a II i III filar żeby dokładały resztę.
Nawet w Niemczech jeśli sam nic nie odkładasz to dostaniesz gówno na starość. Tylko tam odkłada ponad połowa, a u nas z 5%.

Co do OFE i ich prowizji to się zgadzam, że należy coś z tym zrobić. Dalej jednak wolę mieć pieniądze na rachunku w OFE niż obietnice ZUSu. Tylko, że rząd regularnie zmniejsza składki OFE na rzecz ZUS. Skończy na tym, że znów zostanie sam ZUS.

Krótko: albo sam zaczniesz już teraz odkładać - nawet małe regularne kwoty mają znaczenie na przestrzeni lat(procent składany) albo zdechniesz z głodu.
Zgłoś
Avatar
wnk 2013-06-11, 1:53
@up
Takie piękne te procenty, a co z inflacją?

Tak, żeby nie było, to jestem za zlikwidowaniem ZUSu (aby wywiązać się wobec tych, którzy już musieli skorzystać z jego dobrodziejstw należałoby wprowadzić tymczasowy podatek a ten cel), ale główna idea jest taka aby zlikwidować PRZYMUS ubezpieczeń społecznych. Znajdą się nadal tacy, co chcą skorzystać z niedźwiedziej przysługi, jaką jest tzw. opieka państwa.

Poza tym likwidacja grzywny za pracowitość i bycie przeciwieństwem syna marnotrawnego w postaci dochodowego i szereg innych zmian systemowych ograniczających rolę i opiekę państwa, słuchając się szkoły czy to Misesa, czy Smitha (chciałbym żebyśmy mieli taki problem wyboru między przyjęciem rozwiązań którejś z tych dwóch opcji).

A i jeszcze ktoś potłuczony napisał, że kapitalizm to gra o sumie zerowej - ile jeszcze razy takich kretynizmów się nasłucham.
Proponuje takim przeciwnikom bogacenia się przestać korzystać ze wszystkich wynalazków współczesnej cywilizacji, bo przecież jakiś wredny kapitalista typu B. Gates zbił fortunę na tym, że spopularyzował i pchnął do przodu PC, a ja teraz jestem biedniejszy i łatwiej byłoby mi siedzieć w jaskini, niż korzystać z PCta.
Zgłoś
Avatar
Gabranth 2013-06-11, 2:13
bank24.blox.pl/2012/12/Ranking-bankowych-IKE-8211-grudzien-2012.html

Tu jest przykład ofert bankowych rachunków na emeryturę. Zmienne oprocentowanie daje jakieś zabezpieczenie przed inflacją.
W większości krajów europejskich (jeśli nie we wszystkich) istnieje obowiązkowy I filar w jakiejś formie. Okazuje się zatem, że może nie do końca problemem jest jego istnienie, tylko ilość marnowanych pieniędzy. Sama idea systemu nie jest zła, ale w wykonaniu naszych ustawodawców jest wynaturzona. Tylko, że znów sprowadza się to do konieczności przeprowadzenia reform.
Tak czy inaczej jeśli zostawić obywatelowi więcej gotówki w kieszeni i wbić mu do głowy, że musi sam zadbać o siebie i swoją przyszłość to może...
Zgłoś
Avatar
DuckDodgers 2013-06-11, 2:14
Gabaranth ile masz już odłożone na stare lata?
Zgłoś
Avatar
Peter-Norivotset 2013-06-11, 12:02
SQT napisał/a:


ciekawe rzeczy opowiadasz, ludzie po 40 latach pracy kokosów nie uzbierają a jak ktoś popracuje 20 lat to już zupełnie padaka.


ja pierdole co za brednie
Oszczedzajac tyle gsamo pieniedzy co kradna ci na zus mialbys ok 3000emerytury na starosc, polecam filmiki o tej tematyce
Zgłoś
Avatar
Gabranth 2013-06-11, 15:35
DuckDodgers napisał/a:

Gabaranth ile masz już odłożone na stare lata?



Mam ci jakieś skany wyciągów wysłać?
Zresztą widzisz ile mam lat w profilu. Możesz zatem domyślić się, że wciąż niewiele.

@grzechu5444
Nie wiem czy by się z tego uzbierało 3000 zł, ale myślę, że wystarczyłoby nawet jeśli nie. Poza tym jeśli oprócz tego jesteś właścicielem mieszkania to możesz sobie zafundować odwróconą hipotekę. Możliwości jest wiele, trzeba tylko się wcześniej ogarnąć.
Zgłoś
Avatar
zonk 2013-06-12, 0:33
Widocznie z czytaniem macie problem. Zadałem proste pytanie. Ktoś będzie odkładał 20 lat i się ciężko rozchoruje/ulegnie wypadkowi w pracy gdzie pozostanie mu tylko renta. I niby z czego ma żyć jak do pracy się nie nada, a zusu nie będzie.
Zgłoś