18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia Soft (5) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 39 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 16:26
Znane marki i naziści
snq321 • 2012-10-07, 10:53
Hugo Boss



Znana niemiecka firma produkująca odzież i perfumy z siedzibą w Metzingen, założona w 1923 przez Hugo Ferdinanda Bossa (1885–1948). Firma Hugo Boss była producentem mundurów dla SS, SA, Wehrmachtu i Hitlerjugend. Sam Hugo Boss był członkiem partii nazistowskiej. W 1999 roku, amerykańscy prawnicy złożyli pozew przeciwko firmie w imieniu tych kórzy przeżyli przymusowe roboty w fabryce Hugo.

W 1946 wyrok denazyfikacji, w oparciu o jego wczesne członkostwo w partii, jego wsparcie finansowe SS i mundur dostarczane do hitlerowskich partii jeszcze przed 1933 r., Boss został uznany za zarówno „działacza” jak i „zwolennika i beneficjenta narodowego socjalizmu”. Został pozbawiony prawa do głosowania, zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej i ukarany „bardzo wysoką grzywną” w wysokości 100.000 marek. Zmarł w 1948 roku, ale jego biznes przetrwał.

W 1997 roku firma pojawiła się na liście szwajcarskich niewykorzystywanych rachunków bankowych, co wstrząsnęło publikacją artykułów, podkreślających zaangażowanie Hugo Boss w nazizm. W 1999 roku amerykańscy prawnicy złożyli pozwy w New Jersey, w imieniu ocalałych i ich rodzin, i pozwali za wykorzystanie robotników przy pracach przymusowych w czasie wojny.

W grudniu 1999 r. doszło do zawarcia porozumienia między niemieckim rządem oraz grupą amerykańskich prawników (reprezentujących pozwy zbiorowe), organizacjami żydowskimi i rządem Stanów Zjednoczonych, aby ustanowić fundusz opiewający na kwotę 5,1 miliardów dolarów, finansowany w równych częściach przez niemiecki przemysł i rząd niemiecki, mający na celu zrekompensowanie robotnikom przymusowym wykorzystywania ich przez Niemców podczas II wojny światowej. Hugo Boss zgodził się uczestniczyć w tym funduszu, do kwoty, która została oszacowana przez niektóre źródła na ok. „752 000 €”, podczas gdy inni uznali, iż firma „ostatecznie wpłaciła absolutne minimum do funduszu kompensacyjnego”.

Ford



Ford Motor Company – spółka akcyjna z siedzibą w Dearborn, Michigan, USA, założona w Detroit w 1903 r. przez Henry’ego Forda. Po dojściu do władzy Hitlera, obaj zostali przyjaciółmi (Ford miał zwyczaj dawać urodzinowy prezent Hitlerowi – czek na 100 tysięcy marek, a Hitler odznaczył go wysokim orderem III Rzeszy – Orderem Orła Niemieckiego). Łączyła ich wspólna niechęć do Żydów. Jest bardzo prawdopodobne, że Ford finansował NSDAP w latach 20 (działo się to potajemnie – możemy tak wnioskować za sprawą relacji „świadków”).

Siemens



To międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główna siedziba koncernu znajduje się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG zajmował istotną rolę w nazistowskim systemie państwowych monopoli stworzonych na potrzeby gospodarki wojennej Niemiec. W czasie II wojny światowej większość produkcji koncernu była kierowana na potrzeby armii.

Siemens AG uczestniczył m.in. w produkcji pocisków V-1 i V-2. W 1941 kapitał akcyjny wzrósł do 400 mln reichsmarek, a sam koncern zaczął uczestniczyć w grabieży substancji przemysłowej krajów okupowanych (w tym Polski i ZSRR).

Wykorzystywał także pracę wywiezionych do Niemiec robotników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozów koncentracyjnych – m.in. pracowali oni w zakładach urządzeń silnoprądowych Siemens-Schuckertwerke GmbH, które znajdowały się w pobliżu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz w zakładach Siemens & Halske AG zlokalizowanych przy obozie koncentracyjnym Groß-Rosen.

Siemens opracował także projekty krematoriów w obozie Auschwitz-Birkenau (same krematoria wybudowała firma Hoch und Tiefbau AG z Katowic) oraz zamontował w nich urządzenia gazowe.

Bayer



Bayer AG – niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne założone w 1863 przez Friedricha Bayera i Johanna Friedricha Weskotta. Od 1957 produkty światowego koncernu są obecne na polskim rynku. W 1991 roku powstało w Polsce samodzielne przedstawicielstwo pod nazwą „Bayer AG, Oddział w Polsce”, przekształcone następnie w przedsiębiorstwo „Bayer Spółka z o.o.”, które rozpoczęło działalność w 1994 roku.

W chwili utworzenia przedsiębiorstwo nosiło nazwę Friedr. Bayer et comp. i produkowało barwniki, w 1881 zostało zarejestrowane jako Farbenfabriken vormals Friedr. Bayer & Co. W 1912 Carl Duisberg został dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa i rozpoczął proces jego ekspansji rynkowej, której uwieńczeniem było powstanie w 1925 koncernu chemicznego pod nazwą IG Farben – w czasie II wojny światowej właśnie w nim wytwarzano gaz Cyklon B używany w komorach gazowych. W Auschwitz testowano lekarstwa i preparaty na zlecenie IG Farbenindustrie (m. in. Bayer), polegające na badaniach nad chorobami zakaźnymi obejmujące m.in. zarażanie więźniów prowadzące bezpośrednio do ich wysokiej śmiertelności; procederem tym zajmowali się lekarze SS Friedrich Entress, Helmut Vetter i Eduard Wirths.

IBM



IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych. Obecnie firma oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt.

Sprzęt dostarczany był nazistom przez niemiecką filię firmy IBM, znaną jako Dehomag. Wśród towarów dostarczanych przez niemiecki oddział IBM, znajdowały się maszyny liczące i karty perforowane, które były wykorzystane przez Niemców podczas przygotowań do ataku na Polskę. Maszyny sortujące zainstalowane były we wszystkich obozach koncentracyjnych. Umożliwiały kontrolę transportów kolejowych i ogólnie ułatwiały prowadzenie operacji odszukania, przemieszczenia i wymordowania milionów ludzi w całej okupowanej Europie.

Edwin Black, autor książki IBM i Holocaust, który kilka lat poświęcił na badania działalności firmy Dehomag, stwierdził, że Holocaust dokonałby się z firmą IBM albo bez niej, ale Holocaust, jaki znamy, zagłada ludzi na wielką skalę, to Holocaust technologii IBM. To ona umożliwiła nazistom osiągnięcie wielkiego wymiaru, szybkości i skuteczności… Nie ulega wątpliwości, że do maja 1939 r. zarejestrowano, zbadano, ponumerowano i odpowiednio zaklasyfikowano niemal każdego praktykującego Żyda.

9 lutego 2001 ofiary hitleryzmu zaskarżyły firmę IBM w nowojorskim sądzie. Pozew stawiał firmie zarzuty świadomego dostarczania III Rzeszy technologii, która ułatwiała prześladowania i ludobójstwo, oraz kierowania niemiecką filią firmy. Jedna z maszyn sortujących Holleritha – patent korporacji IBM – jest obecnie eksponowana w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

BMW



Pochodzący z Bawarii koncern motoryzacyjny znajduje się dziś w czołówce producentów luksusowych samochodów. W czasie II wojny światowej, BMW zajmowało się produkcją silników dla Luftwaffe, a także wyposażonych w doczepiany kosz motocykli. Do 1940 r. BMW zajmowało się także produkcją wojskowych samochodów.

Przez długi czas, aby podołać zapotrzebowaniu nazistów na sprzęt, bawarskie zakłady zatrudniały także m.in. więźniów z obozów koncentracyjnych oraz pracowników przymusowych.

Źródło: wykop.pl/ramka/1285053/znane-marki-i-nazisci
Zgłoś
Avatar
p................2 2012-10-07, 10:56 5
Zaskakujące. Największe firmy przemysłowe i technologiczne w okresie wojny były wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Nigdy bym się nie domyślił.
Zgłoś
Avatar
Aeze 2012-10-07, 11:12 3
I może jeszcze dzięki tej wojnie zbiły majątek... ? To sprawa dla sejmowej komisji śledczej pod przywództwem A. Macierewicza!

______________

Zgłoś
Avatar
Qboos 2012-10-07, 11:12 4
Też nie mogę uwierzyć, że niemieckie firmy pracowały dla Niemiec. Ale w to że zachodnie firmy szły tam gdzie kupowano ich produkty to nie uwierzę.
Zgłoś
Avatar
p................2 2012-10-07, 11:14 30
A co jeszcze trudniejsze do uwierzenia BMW... produkowało silniki, samochody i motocykle!
Zgłoś
Avatar
majmarek 2012-10-07, 11:45 2
jutro wystawiam na allegro moje X5 , wyprzedaję szafę i sprzedaję kuchnię! i mimo przeziębienia przestaję brać leki! na złość Niemcom! ale im dokopię....

______________

ufffffff
Zgłoś
Avatar
T................2 2012-10-07, 12:51 4
Leki które teraz ratują Wam zdrowie, były testowane na więźniach obozów. Gdyby nie było wojny leki te mogłyby w ogóle nie powstać, albo powstać później, co pewnie odbiłoby się na naszym zdrowiu. Więc tak patrząc to wojna uratowała niektórym z nas dupę.
Zgłoś
Avatar
McMenel 2012-10-07, 13:12
Brak Porsche i jego uwielbienia dla Hitlerka. Czy WV gdzie Garbusa potocznie nazywano samochodem hitlera.
Zgłoś
Avatar
ButcheredAtBirth 2012-10-07, 15:15
Tak samo jak brakuje Mercedesa, AEG, Ikei, Standard Oil i wielu, wielu innych z najróżniejszych państw, ale pewnie niektórzy i tak będą zadziwieni i zszokowani artykułem
Zgłoś
Avatar
u................t 2012-10-07, 17:44
Pracowałem w IBM przy budowie serwerów,ale przenieśli z Dublina do Singapuru.A to chuje,nikt nie mówił że pracowali dla szkopków
Zgłoś
Avatar
wysokogatunkowy 2012-10-07, 17:53 1
I nadal będę kupował ich produkty. Może wreszcie zjawi się jakiś drugi Hitler i zrobi trochę porządku
Zgłoś
Avatar
heniek7791 2012-10-07, 22:22 5
Nie będę kupował produktów tych łajdaków. Jak się coś zaczyna (czyt. holokaust) to trzeba to doprowadzić do końca.
Zgłoś
Avatar
s................r 2012-10-07, 23:39 6

Standard Oil - sprzedali szkopom wiecej wachy, niz wszystkim aliantom razem wzietym. Robili to do 1941, dopoki brytyjczycy nie zaczeli sie bardzo burzyc. Jakiekolwiek sankcje wobec tej firmy zostaly uznane "szkodzace wysilkowi wojennemu. Dzis spadkobiercy Standard Oil to m.in. Chevron, Mobile, w duzej czesci BP



Opel, jeden z najwiekszych dostawcow pojazdow i czesci do czolgow. W 100% subsydium General Motors.



BASF - w praktyce glowny spadkobierca IG Farben. Mega-firma, z szerokimi politycznymi wplywami. Zgadnijcie gdzie pracowala Angela Merkel. Albo Helmut Kohl.



Krupp, a dzis Thyssen-Krupp, w czasie wojny produkowali czolgi, ubooty, amunicje, i jeszcze kupe innych rzeczy. Dzis jest to KONGLOMERAT zlozony z 670 firm. A zgadnijcie od kogo zydki dostaly okrety podwodne do wystrzeliwywania glowic jadrowych.

Do tego banki z Wall Street, JP Morgan, Chase National, i sporo innych ktore wpakowali ciezkie pieniadze w machine Hitlera, no i oczywiscie musialy zostac splacone po wojnie (z odsetkami, rzecz jasna)
Zgłoś
Avatar
goldenguti 2012-10-08, 17:32
Na National Geographic o tym mówili jakiś czas temu. Co im się dziwić na tym interesie dorobili się sporego majątku.
Zgłoś
Avatar
CzlowiekKupa 2012-10-08, 17:38 1
Bez szarego Bossa nie da sie żyć. Nawet mogłoby być troche sypkiego żyda w perfumach, a i tak by były najlepsze.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów