18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 18:23
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:16
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:44
Co lata nam nad głowami?
francja • 2017-03-09, 21:48
Post z cyklu Sadistic bawi i uczy.

Szukasz spektakularnych upadków, połamanych kończyn czy walk orangutanów? Scrolluj dalej!

Zastanawialiście się kiedyś jak wysoko i po jakich orbitach krążą satelity? A może ciekawi was ile ich tak na prawdę jest? Gdzie są satelity, które pozwalają nas zlokalizować? Czy satelity mogą się zderzyć?

Dla przypomnienia z lekcji geografii
Za umowną granicę kosmosu przyjmuje się odległość 100 km od powierzchni Ziemii. Jest to tzw. Linia Karmana, powyżej której gęstość jest tak mała, że niemożliwe są w niej loty jakichkolwiek obiektów, które siłę grawitacją równoważą siłą nośną generowaną na skrzydłach. Atmosfera na 100km jest jednak wystarczo gęsta, aby uniemożliwić umieszczenie satelity na stałe na tej wysokości - tarcie o cząsteczki gazów powoduje spadek prędkości orbitującego satelity oraz znaczny wzrost temperatury doprowadzając do jego spalenia. Z tego względu satelity wystrzeliwuje się na znacznie wyższe wysokości. Podział orbit ze względu na wysokość wygląda następująco:

- Niska orbita okołoziemska (LEO) - od 200 do ok. 2000 km - tu znajduje się między innymi Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i Telesko Hubble'a
- Średnia orbita okołoziemska (MEO) - od 2000 km do ok. 36 000 km. - tu znajdują się między innymi stality systemów GPS, czy Galileo
- Orbita geosynchroniczna - ok. 36 000 km (dokładnie 35 768km) - okres obiegu satelity wokół Ziemii na tej orbicie trwa dokładnie tyle ile doba Ziemska,
- Orbita geostacjonarna (GEO) - szczególny przypadek o inklinacji 0 stopni (nachyleniu względem płaszczyzny równika) dzięki czemu, satelita umieszczony nad równikiem, stale znajduje się w jednym punkcie nad powierzchnią Ziemii - anteny wysyłające i odbierające sygnały z tych satelit ustawione nieruchomo ciągle wskazują staelitę. Są to np. satelity telekomunikacyjne czy odpowiedzialne za telewizję kablową.

Na wybór orbity wpływają też pasy radiacyjne Van Allena - są to obszary, w którym występuje zdecydowanie większe promieniowanie, które źle wpływa na elektronikę.

Wszystkie obiekty większe niż 10 cm orbitujące wokół Ziemii są wyszukiwane i stale monitorowane przez wiele ośrodków na całym świecie. Robi się to poprzez ciągłe fotografowanie fragmentów nieba (co kilka sekund), a następnie komputerowo, w odniesieniu do odległych obiektów, które na zdjęciach są względnie nieruchomo wyszukuje się obiekty przemieszczające się, a następnie określa się ich orbitę. Lista tych obiektów jest ogólnodostępna.

Na stronie stuffin. space (Skopiujcie do przeglądarki i usunńcie spację, ja nie mogę wstawiać linków zewnętrznych do postów; jeśli jakiś mod to czyta, niech poprawi link) baza obserwowanych obiektów została w przystępny sposób zwizualizowana.

Dzięki temu możecie zobaczyć, gdzie aktualnie są i po jakich orbitach krążą satelity systemów GNSS (Global Navigation Satellite System)

- GPS (USA)
- Galileo (Europejska Agencja Kosmiczna)
- Glonass (Rosja)
- BeiDou (Chiny)
- IRNSS (Indie)

Międzynardową Stację Kosmiczną znajdziecie pod nazwą ISS (ZERYA).

Łatwo zauważyć orbitę GEO - odznaczający się czerwony okrąg wokół Ziemii.

Czy satelity mogą się zderzyć?
Tak. 10 lutego 2009 roku o 16:56UTC 789 km nad powierzchnią Ziemii zderzyły się 2 satelity: Iridium 33 i Kosmos 2251. Chmurę powstałych śmieci możecie obejrzeć wybierając jedną z przygotowanych grup.
Warto też obejrzeć resztki satelity Fengyun-1C, który został celowo zestrzelony przez chińczyków w styczniu 2007 r. w celu przetestowania pocisku, który umożliwia zestrzelenie wrogich satelit.

Kilka uwag odnośnie oglądania:
- kolorem czerwonym zaznaczone są aktywne satelity
- kolorem niebieskim są zaznaczone rocket body, w nazwach mają końcówkę R/B - elementy, które zostały odłączone od rakiet nośnych (np. kolejne stopnie rakiet wieloczłonowych)
- kolorem szarym oznaczono debris, czyli kosmiczne śmieci - satelity, które zakończyły swoje misje, uległy awarii lub fragmenty satelit, które odpadły od nich w wyniku zderzenia z innym obiektem. Jak widzicie problem kosmicznych śmieci jest dość poważny, dlatego przyjmowane są ustalenia mające ograniczyć ich powstawanie - konieczność deorbitacji satelity, który zakończył swoją misje.

Jak się przyjmie, postaram się wrzucać kolejne posty.
Zgłoś
Avatar
Bansiarz 2017-03-09, 22:31 7
Ogólnie ciekawe info, lubię tematykę astronomii i zgłębiania kosmosu. Sam często z piwem siedzę i gapię się w niebo czy obserwuje gwiazdy/planety. Nie raz zdarzyło mi się oglądać przelot ISS czy inne ciekawe sytuacje pojawiające się na niebie. Zawsze człowiek to choć o trochę mądrzejszy. Pozdrawiam!

Otworzyłem sobie stronkę i można zauważyć dziwne zjawisko. Zaznaczone na żółto(o żółtym w legendzie nic nie pisze), obiega 1/4 ziemi w linii prostej a punkty opisane są jako "Object E/CK itp." Co to do cholery ;p
Zgłoś
Avatar
sezamkowyRozpierdol 2017-03-09, 22:42 1
Za materiały edukacyjne z astronomii zawsze piwko
Zgłoś
Avatar
p................a 2017-03-09, 22:55 4
Świat jest dziwny. Każdy sobie może pooglądać satelity i zdjęcia odległych galaktyk w internecie a jednocześnie z mroków średniowiecza wrócili wyznawcy Płaskiej Ziemi
Zgłoś
Avatar
francja 2017-03-09, 23:31 3
@Bansiarz

To jest ładunek misji PSLV-37 (na polskiej wiki nie ma nic o tej misji, więc zostaje po angielsku, ja niestety nie mogę wrzucić linka, ale łatwo znaleźć) 15 lutego tego roku za jednym razem wyniesiono na orbitę największą liczbę satelitów w historii. Był to indyjski CARTOSAT-2D oraz 103 nanosatelity z różnych państw. Ich typ (To Be Assigned) sugeruje, że nie udało się jeszcze określić dokładnie, który obiekt jest którym dokładnie satelitom.
Zgłoś
Avatar
saves 2017-03-09, 23:39
ISS kilkukrotnie obserwowałem przez teleskop. Bestia jest szybka, więc trzeba mieć wprawioną rękę, żeby utrzymać ją w okularze dwunastocalowego Newtona.

heavens-above.com

Tutaj też znajdziecie co nieco o satelitach.
Zgłoś
Avatar
cuurniprime 2017-03-09, 23:57 2
No i zajebiście, ciekawostka warta sadola.
Zgłoś
Avatar
MauMauMaurycy 2017-03-10, 0:25
Nie przeczytałem ale dałem piwko bo widać ze się napracowałeś
Zgłoś
Avatar
emperorzbigniew 2017-03-10, 0:42 1
Fantastyczny ten stuffin.space

Zaś zwolennicy teorii spiskowych płaskiej Ziemi powinni tę wizualizację ręcznie przerysowywać.
Zgłoś
Avatar
LeonZawodowiec90 2017-03-10, 2:23 1
zaobserwowałem kolor żółty -co on oznacza?
Zgłoś
Avatar
Ęriko De Skuczas Palabras 2017-03-10, 3:13
Czy ja jestem ślepym ćwokiem, czy na tym globusie z stuffin.space brakuje bieguna północnego?
Zgłoś
Avatar
francja 2017-03-10, 7:20
LeonZawodowiec90 napisał/a:

zaobserwowałem kolor żółty -co on oznacza?



Opisałem kilka postów wcześniej. Bansiarz pytał o to samo.
Zgłoś
Avatar
Essent 2017-03-10, 17:30
aleśmy się osatelitowali jak jakiś macierewicz czy inny szpieg
Zgłoś
Avatar
maniekek 2017-03-10, 19:59
Takie małe sprostowanie. Do GNSS na chwilę obecną można zaliczyć tylko GPS i GLONASS. Reszta systemów ma za mało satelitów, albo nie wszystkie są w pełni funkcjonalne lub uległy awarii, co uniemożliwia pozycjonowanie w dowolnym miejscu Ziemi o dowolnym czasie.
Zgłoś
Avatar
skrtrk 2017-03-11, 3:24 7
Super sprawa

Nie w temacie, ale dorzucę od siebie trochę innych mapek, może komuś się spodoba
Odległość od Ziemi
Mapa miliarda gwiazd skatalogowanych w ramach misji Gaia
Mapa samolotów
Mapa statków
Mapa wiatrów, fal, temperatur, etc.
Mapa wiatrów, fal, temperatur, etc. 2
Mapa wiatrów
Mapa rozmiarów państw
Time lapse od google earth
Mapa języków
Bank Danych o Lasach
Miejsca pamięci, bitew, etc.
Skorowidze map Polski - 1, 2, 3
Zgłoś