18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (7) Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 6:27
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:34
Dlaczego trwa nagonka na socjalizm?
c................0 • 2013-11-09, 21:39
Dyskredytacja idei socjalistycznych i komunistycznych w państwie o kapitalistycznych stosunkach własności nie jest niczym nadzwyczajnym. Sprzeczne interesy proletariatu i kapitalistów, znajdujące swój wyraz w nieustannie toczonej pomiędzy nimi walce klas, nie toczą się jedynie na gruncie ekonomicznym, choć to z niego wypływają. Wszystkie elementy nadbudowy kapitalistycznego społeczeństwa takie jak prawo, religia, nauka i moralność są nią na wskroś przesiąknięte. Z racji chęci zabezpieczenia swoich interesów, klasa panująca stara się narzucić swoje przekonania całemu społeczeństu

Nie jest to też czymś, właściwym jedynie dla kapitalizmu. Wszystkie poprzednie epoki charakteryzowały się podobnymi zjawiskami. I tak jak dziś większość społeczeństwa uważa za akceptowalne i ‘normalne’ istnienie obok siebie przeciwstawnych kapitału i pracy najemnej tak w przeszłości akceptowalne przez społeczeństwo było istnienie panów feudalnych, chłopów pańszczyźnianych, czeladników , majstrów cechowych czy niewolników i ich właścicieli.Znajduje to swoje podsumowanie w słowach Karola Marksa i Fryderyka Engelsa: „myśli klasy panującej są w każdej epoce myślami panującymi”.

Marksizm jako ideologia uciskanej klasy – proletariatu, na którego garbie dokonuje się cały obecny rozwój społeczny i który jako jedyny dysponuje możliwością, rewolucyjnego przekształcenia stosunków własności stanowi dlań broń, przy pomocy której klasa robotnicza może trafnie demaskować działania burżuazji i w świadomy sposób dokonać rewolucyjnego przewrotu we własnym, klasowym interesie.

Marksizm, który pokazuje, że źródłem bogactwa kapitalistów jest nieopłacona praca robotników i wzywa ich do walki o swoje prawa, stanowi śmiertelne zagrożenie dla żywotnych interesów kapitału. Nie może więc dziwić dziki, szalony atak na jakikolwiek przejaw nie tylko takich radykalnych koncepcji ale i jakiejkolwiek masowej organizacji robotniczej, z jakim dziś mamy doczynienia w mediach jak i w parlamencie.

Miałkość intelektualna klasy rządzącej jak i jej paniczny strach przed socjalizmem, przed siłą której nie są w stanie okiełznać i zrozumieć ze swojej historycznie ograniczonej pozycji, wymusza użycie wszystkich dostępnych sil i możliwości, włączając w to kłamstwo, mściwość, chamstwo i okrucieństwo. Kapitaliści broniąc swoich interesów nie cofnie się przed niczym, co doskonale udowodniła historia każdej brutalnie stłumionej lub tłumionej rewolucji socjalistycznej i co jest na bieżąco udowadniane, nawet dziś w czasach nie rewolucyjnych, poprzez nachalną propagandę i ataki na klasę robotniczą. Prawda historyczna, etyka, moralność – klasa rządząca wykorzystuje je jedynie jako narzędzia własnego panowania, gdy trzeba łamiąc i gwałcąc je wszystkie.

Dlaczego socjalizm utożsamia się z ideologią biurokracji jaką był stalinizm? Otóż dlatego że jest to prosta droga do jego dyskredytacji

W ramach kapitalizmu postulat walki o władzę dla robotników – wyzyskiwanej większości jest zawsze aktualny, dlatego ludzie szukają alternatyw w celu polepszenia własnego bytowania. Czasem wyzyskiwany lud zwraca się w stronę faszyzmu, skrajnego nacjonalizmu, rasizmu i ksenofobii. Ludzie poszukują winnych swoich krzywd. Łatwiej wskazać palcem jakąś grupę ludzi niż zrozumieć mechanizmy systemu.

Jednak ogromna część gniewu spowodowanego głodem, rozwarstwieniem społecznym, bezdomnością, niskimi płacami, czyli wszystkimi negatywnymi konsekwencjami panującego systemu kapitalistycznego wymuszają parcie świadomości społecznej w stronę socjalizmu. Świadomość ludzka się rozwija, a ten proces jest zagrożeniem dla kapitalizmu. Toteż trzeba tą kolorową i piękna alternatywę zdyskredytować i tutaj stwierdzenie kłamstwa że stalinizm jest jedyną praktyczną realizacją komunizmu jest niewątpliwie na rękę burżuazji

W krajach, w których odrestaurowano kapitalizm udaje się to najlepiej, gdyż wszelkie media zostały opanowane przez nową kapitalistyczną grupę ludzi. Przerwana ciągłość historyczna ruchów robotniczych w byłym bloku wschodnim, propaganda dawnych zbankrutowanych w oczach społeczeństwa władz, jakoby były komunistyczne i robotnicze, a wszelkie działania przeciwko niej stanowiły reakcję – czyli prawicę, wystarczająco namieszały w świadomości społecznej.

Toteż dzisiaj ciężko jest w tej części Europy propagować idee socjalizmu i komunizmu. Społeczeństwa byłego bloku wschodniego szczególnie boleśnie utraciły wizję lepszego świata, utraciły alternatywę, a wszelkie próby ich poszukiwania spotykają się z wszechobecną propagandą medialną, atakującą ideologię socjalistyczną.

Dlatego wielu ludzi jest zagubionych. Gniew tych ludzi wzbiera i gdzieś musi znaleźć ujście, a jedyną pozostałą drogą do tego są ruchy faszystowskie, które nie są w żaden sposób atakowane przez media i przez rząd. Ich rozwój jest w Polsce wręcz nieskrępowany, pomimo istnienia barier prawnych.

Czy to znaczy, że jesteśmy bezradni wobec zaistniałej sytuacji?

Rzeczywiście, klasa robotnicza, bez zorganizowanej partii robotniczej, związków zawodowych działających na rzecz socjalizmu a nie ratowania obecnego systemu i korzystania z marksizmu jako rewolucyjnej nauki, jeśli nie jest bezbronna to na pewno jest zbyt słaba, żeby stawić czoło zorganizowanemu w państwo, kapitałowi.

Te potrzeby, określają jednocześnie w jakim kierunku powinni działać Ci, którzy mają dosyć obecnej rzeczywistości. Rzeczywistości wyzysku, biedy i zacofania – rzeczywistości kapitalizmu.
Zgłoś
Avatar
m................i 2013-11-09, 21:46
historia kołem sie toczy....
Zgłoś
Avatar
d................t 2013-11-09, 21:54 11
Czarek, Czarek.. Jak Ciebie czytam to odnosze wrażenie że Urban założył sobie konto na sadisticu. Piwko że chce ci się to pisać.

PS. Socjalizmu nie trzeba dyskredytować, wystarczy poczekać aż robi to sam za siebie.
Zgłoś
Avatar
c................0 2013-11-09, 21:59
dyament napisał/a:

Czarek, Czarek.. Jak Ciebie czytam to odnosze wrażenie że Urban założył sobie konto na sadisticu. Piwko że chce ci się to pisać.

PS. Socjalizmu nie trzeba dyskredytować, wystarczy poczekać aż robi to sam za siebie.


No cóż na obecny system gospodarczy działajacy w Polsce nie trzeba czekac żeby się zdyskredytował. Juz na samym początku wprowadenia pokazał iż nie tedy droga ale styropianiarze z uporem mianiaka forsowali dalej. I teraz jest tak jak jest. Zamiast Kapitalizmu zachodniego mamy bandycki "kapitalizm" latynoamerykański.
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2013-11-09, 22:16 1
Trzebaby jeszcze dodac ze najwiecej piewcow wolnego rynku jest wsrod (mentalnych) gimbusow, ktorzy beda na utrzymaniu rodzicow pokrzykuja sobie wolny rynek, precz z socjalizmem, sam sobie zostan prezesem albo zmien prace jak sie nie podoba. Czasem nawet jak niewidzialna reka rynku zacisnie sie na ich gardlach pod postacia umowy o dzielo za 50 godzin tygodniowo za 1500zl z perspektywa utrzymania sie za to bez realnej szansy na zmiane sytuacji, dalej winia za to socjalizm ktorego na oczy nie widzieli, ale zawsze maja przynajmniej na kogo zwalic wine
Ostatnio przecieralem oczy ze zdumienia widzac wypowiedz jakiegos debila, przy okazji tematu o zamykaniu eurpoejskich fabryk samochodow i przenoszeniu ich do chin gdzie jest taniej. I tak drodzy Panowie i Panie znalazl sie debil ktory ucieczke koncernow tam gdzie taniej nazywa socjalizmem
Zgłoś
Avatar
n................i 2013-11-09, 22:25 2
Mało merytoryczny tekst, do tego odwołujący się do uczuć, mniej do faktów.
Jedyne z czym bym się zgodził to biurokratyczne piekło ale nie unikniesz go, zwłaszcza w systemie który ma wszystko regulować. Narzekasz na bogatych kapitalistów ale w socjalizmie na ich miejscu miałbyś przywódców rewolucji, jedyna różnica jest taka, że kapitalista wkłada w rozwój biznesu wysiłek i własne pieniądze, wypracowuje zysk, a przywódca rewolucji nic od siebie nie daje, po prostu ma pieniądze zabrane innym i to jest o wiele gorsze od kapitalistycznego wyzysku = dawaniu pracy.
Pisałeś, że kapitaliści są brutalni? A teraz opowiedz mi o tych socjalistycznych, pokojowych rewolucjach
Ostatecznie kapitalizm daje możliwości, uwolnienie rynku sprawia, że biedak może dzięki ciężkiej pracy wynieść się ponad innych. Socjalizm udupia biedne osoby na miejscu, nie daje możliwości rozwoju.
Do tego socjalizm dąży do ogłupiania ludzi, ten ustrój nie przeżyje w wykształconym społeczeństwie, chcesz nam znowu zafundować masowy alkoholizm i masę roboli po zawodówkach? Już bym wolał płacić za prywatną szkołę (jak każda osoba która chce coś robić w życiu, a nie tylko żreć i pracować)
@mare30ks Umowy śmieciowe są dobre, dzięki nim funkcjonują małe firmy które mimo wszystko wnoszą do budżetu więcej od tych bogatych, poza tym myślisz, że dostaniesz emeryturę? Jak rozwinie się medycyna przejdziesz na nią w wieku 90 lat i ciekawe ile pieniędzy odprowadzanych dostaniesz do ręki Hej, a może by tak jeszcze strajkować o podniesienie płacy minimalnej? Wtedy zostaniesz miliarderem
Tragiczna mentalność ludzi którzy po prostu czegoś oczekują od państwa.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-11-09, 22:33
Nie ma to jak odwoływać się do Karola Marksa... Człowieka który jako pierwszy wymyślił słowa typu "podczłowiek" ger. volkerabfalle albo holocaust ger. weltsturm i pisał o tym w kontekście że niektóre narody są niedorozwinięte bo nawet nie udało im się osiągnąć kapitalizmu(wedle niego systemy drugiej kategorii, pierwsza to komunizm/socjalizm) więc te narody których przedstawicieli nazywał właśnie volkerabfellami MUSZĄ zniknąć z weltsturmie(światowej burzy) robiąc miejsce dla innych narodów... Albo własnego kuzyna nazywał idealnym kandydatem na burmistrza dzielnicy Paryża w której było Zoo z małpami, bo ma za przodka murzyna który trafił kiedyś tam do stolicy Francji... W chuj wielki ideał...

Ps. Ten tekst odnosi się do jakiego kraju...? Bo nie wiem o czym ty pierdolisz skoro UE jest programowo nastawiona na socjalizm pędzący w stronę komunizmu.
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2013-11-09, 22:38
nestofi, umowy smieciowe sa dobre? bez kitu, ale zes dojebal pojdziesz kiedys do pracy to sie przekonasz jakie dobrodziejstwa niesie chybaze np prawo do urlopu uznajesz za socjalistyczny anachronizm i bedziesz u przyszlego pracodawcy z ochota zapierdalal az padniesz. i splate ostatnich 30 rat kredytu za 40 metrowy apartament w willi jakiejstam i samochod zostawisz swoim dzieciakom w spadku:)
rozumiem ze dla ciebie jest jak najbardziej ok, ze koncern wypracowujacy rocznie wielosetmilionowe dochody dzieki pracy szeregowych pracownikow ktorzy za wykonana prace dostaja promil zysku ktory wypracowali?
niestety ale miliarderem moze zostac tylko milioner, ale jak chcesz to mozesz wiezyc w bajki "od pucybuta do milionera"
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-11-09, 22:44
mare30ks, wiesz że gdyby pracownik dostawał 100% tego co wypracuje to firma upada po miesiącu, no nie?
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2013-11-09, 22:54
Ork.Fajny, nigdzie nie napisalem ze powinien dostawac 100%
ale (przykladowo) jezeli czlowiek wypracowuje na czysto dla firmy np 20tys zl a dostaje 1500 to tez nie jest do konca ok. Tak wiem, ze zgodnie z wolnorynkowa teoria moze sam zalozyc firme, zarabiac ile chce, albo sie zwolnic i isc gdzie indziej. I to by oczywiscie dzialalo w idealnym swiecie. Ale nie zyjemy w idealnym swiecie i chocby dlatego, ze na wiekszosc posad jest kilkanascie. kilkadziesiat czy kilkuset chetnych a czlowiek dobrymi checiami sie nie nakarmi zgodzi sie na wszystko byle miec co do gara wlozyc.

nestofi przy okazji, nie wiem czy wiesz ale zapierdalajac na smieciowce mozesz praktycznie zapomniec o kredycie na mieszkanie itp, nie masz wlasciwie zadnej stabilizacji w zyciu i kazdy bank ci ekopnie w dupe jak do niego przyjdziesz z papierami. Jezeli starzy dadza ci mieszkanie to spoko, mozesz sie bawic dalej, ale nie kazdemu rodzice daja takie prezenty.
Zgłoś
Avatar
l................z 2013-11-09, 22:56 12
Zgłoś
Avatar
n................i 2013-11-09, 23:01
@mare30ks
Pracowałem 3 lata na takiej umowie i bardzo mi to odpowiadało, zarobiłem tyle ile wypracowałem i często brałem nadgodziny lub pracowałem w weekendy by dostać coś ekstra, to bardzo motywuje i pracowałem wydajnie, a inni pracownicy którzy się opierdalali domagali się zmiany umowy. Z wolnym nigdy nie miałem problemu no ale rozumiem, że wolisz aby Ci płacili za to, że wyjeżdżasz na wakacje. Jedyna wada to brak ubezpieczenia które sam sobie wykupiłem i brak emerytury na którą sobie sam odkładałem.
Podejrzewam, że zarabiałem więcej niż zarabiałbym na "normalnej" umowie, bo mój pracodawca nie musiał wyrzucać w błoto równowartości mojej wypłaty na podatki i mógł mi rzucić więcej premii. To oczywiście kwestia pracodawcy ale w kapitalistycznym świecie, bez podatków na socjalizm wynagrodzenie wynosiło by równowartość Twojej pracy a na co przeznaczysz nadmiar gotówki, jakieś fundacje, oszczędności, ubezpieczenie itd. to Twoja sprawa. Państwo nie musi mnie traktować jak bezradnego kretyna i gdyby nie zabierało mi pieniędzy radziłbym sobie nawet lepiej niż w uber socjalu. I jedyne osoby które popierają socjalizm to nieroby.
Nawet gdybym mógł dostać kredyt nie zadłużałbym się w taki sposób, już wolę wynajmować mieszkanie. A z wolnym rynkiem i mniejszą biurokracją budowa domu była by 70% tańsza.
Zgłoś
Avatar
voidinfinity 2013-11-09, 23:15
@up

Pracodawca płaci tyle ile MUSI. Jeżeli oferujesz komuś, że będziesz pracował, a ten ktoś nie musi od ciebie odprowadzać składek - to dla niego jest to czysty zysk. Opłaca się takiego kogoś zatrudnić, a nawet sypnąć mu coś ekstra od czasu do czasu.

Jeżeli jednak standardem byłoby nieodprowadzanie składek, to wierz mi, że o tyle zmniejszyłyby się nakłady na wynagrodzenia. Te pieniądze nie poszłyby automatycznie do kieszeni pracowników, a tak to sobie wiele osób wyobraża.
Zgłoś
Avatar
k................z 2013-11-09, 23:15
w socjalizmie najlepsze jest to że ma likwidowac problemy które sam tworzy i tak w kółko
Zgłoś
Avatar
d................t 2013-11-09, 23:20 1
voidinfinity
Cytat:

Te pieniądze nie poszłyby automatycznie do kieszeni pracowników, a tak to sobie wiele osób wyobraża.

. Wcale nie muszą tam trafić, ważne że zostaną dalej w obiegu a nie zmarnowane na finansowanie kolejnych głupich pomysłów panów z wiejskiej ( z których to pomysłów raczej nic pożytecznego nie wynika).
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie